Öğrencilerden savaşa sessiz protesto

İsrail ile Filistin arasında süren savaşı protesto etmek ve Filistin’e destek olmak amacıyla Bolca Ana Yemekhanesi önünde bir araya gelen Trakya Üniversitesi öğrencileri, üniversitenin Rektörlük binasına kadar sessiz yürüyüş gerçekleştirdi.

Trakya Üniversitesi öğrencileri, İsrail-Filistin arasında devam eden savaşı protesto etmek ve Filistin’e destek amacıyla Bolca Ana Yemekhanesi’nden Rektörlük binasına kadar sessiz yürüyüş gerçekleştirdi.

“BOMBARDIMAN SESLERİYLE SIÇRAYARAK UYANAN ÇOCUKLARI UNUTMAYACAĞIZ”

Öğrenciler adına açıklamayı yapan Tıp Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencisi İbrahim Çetindağ, Filistin’de can veren, işkence gören çocukları, doktorları, anne ve babaları unutmayacaklarını belirtti. Çetindağ; “İsrail Devleti’nin 75 yıldır, sistematik şekilde sivil Filistin halkına karşı ağır silahlı güç kullanarak uyguladığı saldırıların zirveye ulaştığı gün. 141 yıldır sağlık hizmeti veren El-Ehli Baptist Hastanesi’nin tüm dünyanın gözleri önünde yerle bir edildiği; daha bir gün önce bahçesinde oyunlar oynayan çocukların da dahil olduğu 500’den fazla kişinin bu enkazın altında kaldığı gün. Kimliğinin tespit edilebilmesi için avuçlarına isimleri yazılanlar gibi nice masum meleklerin kurban edildiği, tüm bu olaylara sessiz kalanların bir kez daha vicdanını toprağa gömdüğü günlerden bir gün. Lakin o gün, İsrail’in hukuksuz ve insanlık dışı saldırılar gerçekleştirdiği ilk gün değildi. Öncesinde de hafızamıza kazınmış olanları unutmadık, unutmayacağız. Mümkün olmadığını bildikleri halde, sadece 24 saatte bölgenin boşaltılmasını isteyip boşaltmaya çalışan sivillerin konvoyunu yoldayken vuranları; öz vatanında evleri başına yıkılarak yurdundan edilenleri. Unutmayacağız. Yasaklı fosfor bombaları ile her nefeste ciğerleri yakılarak boğulan, başına dayanan namluya karşın nefsi müdafaa için tek silahı yerdeki taş olan masumları. Unutmayacağız. Sokaklarda gülüşerek oyunlar oynaması gerekirken çocuk yaşta hapishanelere esir alınan, uyuyup da büyüyeceği yatağından bombardıman sesleriyle sıçrayarak uyanan çocukları. Görevi can kurtarmakken can veren, beyaz önlüğü kefeni olan doktorları. Ve unutmayacağız. Kuvözlerde makinelere bağlı olarak yaşama zar zor tutunurken kesilen elektrik yüzünden hayata gözlerini açar açmaz tekrar yuman yavruları. Yavrusundan geriye kalanları sokak sokak arayan babaları, kucağında çocuğuyla feryat eden anaları. Unutmayacağız, biz dünya ve tarih unutmayacak. Nesilden nesile aktarılacak o kara sayfalarda İsrail Devleti’nin imzası kalacak” şeklinde konuştu.

“İSRAİL’İ ŞİDDETLE KINIYORUZ”

İsrail’in Gazze’de yasaklı silahlar kullanarak ve elektrik, su gibi kaynakları keserek uluslararası hukuka karşı geldiğini söyleyen Çetindağ; “İşte bizler bu kara sayfaları beyaz satırlarla dolduracak yegâne kişileriz, masumların canı için yan yana harfler gibi dizilmişiz. Sesini duyuramayanların sesi olmak; din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin tüm dünya insanları olarak asli görevimiz. Yaşananlar karşısında sessiz kalmayı insan onuru ve vicdanına aykırı bulan bizler, Trakya Üniversitesi öğrencileri, vazifemizi gerçekleştirmek adına bugün burada hep beraberiz. Uluslararası hukuku ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni hiçe sayan, yasaklı silahlar kullanıp elektrik, su ve besin kaynaklarını keserek Filistin halkını yıllardır süre geldiği gibi bir açık hava hapishanesi olarak anılan Gazze’de açlığa, sefalete ve ölüme mahkûm eden İsrail’i şiddetle kınıyoruz. Çünkü bizler biliyoruz; sesimiz gökleri titretmedikçe, tarafsızlığını kaybetmiş medyanın çarpıtılmış haberlerine maruz kalanlar uyanmadıkça bu zulüm ve insanlık dramı asla son bulmayacak. Kadın, erkek, çocuk, yaşlı demeden masumların canını alan bu şiddet, küçücük meleklerin kanatlarını koparmaktan çekinmeyen bu hudutsuz saldırılar hiç bitmeyecek. İşte tam da bu yüzden masumlar ve mazlumlar için buradayız, ayaktayız. Son sözümüz olarak hayatını kaybeden tüm masumlara Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyor, bu zulme gözünü kapatanların vicdanının yeniden dirilmesini temenni ediyoruz” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

Ogrencilerden savasa sessiz protesto 2 - Edirne Ahval Gazetesi
Öğrencilerden savaşa sessiz protesto - Edirne Ahval Gazetesi
Ogrencilerden savasa sessiz protesto 3 - Edirne Ahval Gazetesi
Öğrencilerden savaşa sessiz protesto - Edirne Ahval Gazetesi
Ogrencilerden savasa sessiz protesto 4 - Edirne Ahval Gazetesi
Öğrencilerden savaşa sessiz protesto - Edirne Ahval Gazetesi
Ogrencilerden savasa sessiz protesto 5 - Edirne Ahval Gazetesi
Öğrencilerden savaşa sessiz protesto - Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu