Öğretmenler Günü’nde birlik mesajı

Her yıl 24 Kasım tarihinde kutlanan Öğretmenler Günü’ne istinaden Türk Kadınlar Birliği Edirne Şubesi tarafından kutlama programı düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte yılın öğretmeni ödülünü 43 yıllık öğretmen İlknur Kılıçtakan’a takdim edildi. Etkinlikte konuşma yapan Türk Kadınlar Birliği Edirne Şube Ayşen Tamergil, konuşmasında kadına yönelik şiddete de değinerek ‘birlik olmalıyız’ ifadelerini kullandı.

Edirne Margi Otel’de Türk Kadınlar Birliği Edirne Şubesi üyeleri ve davetliler 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlamak için bir araya geldiler. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşma yapan Edirne Şube Başkanı Ayşen Tamergil; “1924’te Atatürk’ün emri ve müsaadesiyle kurulmuş, tamamen kadın ve çocuklar üzerine kurulmuş bir derneğiz. Siyasetle ilgimiz hiçbir şekilde yoktur. Herkesi çatımızın altında görmek isteriz ama herkesin fikri de kendisine aittir. 25 Kasım biliyorsunuz Edirne’mizin kurtuluş ve Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü. Bu konuda tüm kadınlar olarak birleşip, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmak ve bunun geri dönmesini sağlamak görevimizdir. 2023’te 10 ay içerisinde 253 kadın, erkek tarafından öldürülmüş. Bu nedenle birlik olmalıyız” dedi.

YILIN ÖĞRETMENİ ÖDÜLÜ KILIÇTAKAN’A

Bu yıl ‘yılın öğretmeni’ olarak 43 yıllık öğretmen İlknur Kılıçtakan ise; “Ülkemizin çok güzel illerinde 21 yıl devlette, 22 yıl özel olarak çalışarak, çok kıymetli, benim için her biri ayrı bir değer olan öğrenci yetiştirdim. Öğrencileri yetiştirirken birinci ilkem; kendilerini sevmeleri, kendilerine saygı duymalarıydı. İkinci ilkem ise; kendilerini sevip sayarken başkalarının haklarına da saygı göstermek olduğuydu. Bu ilkelerden yola çıkarak gerek mesleki bilgim, gerek ailemden aldığım bazı değerlerle onlara örnek olmaya çalışarak Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Türkiye’sinde her birinin; özgür, aydınlık fikirlere sahip, demokrat, laik, sağlıklı ve mutlu bireyler olmaları için gayret gösterdim, emek verdim” ifadelerine yer verdi.

“KADINIMIZ BASKI VE ŞİDDET GÖRMEMELİDİR”

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü olduğunu hatırlatan Kılıçtakan; “Kadınlarımızı toplumda görmek, ‘güçlü kadınlar, güçlü yarınlar’ diyerek yaklaşan 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde, kadın haklarına, kadın özgürlüğüne, kadının ekonomik özgürlüğüne karşı uygulanan baskı ve şiddete ‘hayır’ diyorum. Kadınımız baskı ve şiddet görmemelidir. Çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız, insanımız eğitilirse, aydınlık fikirlerle donatılırsa, çağdaş, modern toplumda, ilim ve bilim yolunda ilerlerse kadına uygulanacak şiddetin ortadan kalkacağına inanıyorum” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ AKYÜZ

WhatsApp Image 2023 11 23 at 14.24.39 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Öğretmenler Günü’nde birlik mesajı | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu