Ormanlık alanlara giriş yasağı

Edirne’de ormanlık alanlara giriş, 28 Haziran 2023’ten, 15 Ekim 2023 tarihine kadar yasak ilan edildi. Alınan karara göre piknik, spor ve yürüyüş yapmak serbest olarak açıklandı. Ayrıca, orman üretiminde çalışanlar, tarım-hayvancılık-arıcılık gibi zirai faaliyetlerde bulunanların yasaktan muaf olduğu bildirildi.

Yaz aylarına girilmesiyle birlikte, insan kaynaklı orman yangınlarının önlenmesine yönelik yasaklar da uygulanmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Kırklareli ilinde de ormanlara giriş yasağı açıklanmıştı. Edirne’de de benzer bir karara imza atıldı ve ormanlık alanlara girişin 15 Ekim 2023 tarihine kadar yasak ilan edildi.

Edirne Valiliği’nin resmi sitesinden yapılan duyuruda; “İçinde bulunduğumuz yaz mevsimiyle birlikte bölgemizin hava sıcaklıklarında görülen artışlar, ormanlık alanda yoğunlaşan insan ve araç hareketliliği ile kasten ya da kusurlu davranışlar neticesinde orman yangınlarının meydana gelebileceği değerlendirilmektedir. Belirtilen nedenlerle; 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 74.maddesi ve 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66.maddeleri uyarınca ormanlık alanlara girişlerin 28 Haziran 2023-15 Ekim 2023 tarihleri arasında yasaklanması kararı alınmıştır. Edirne İli sınırları dahilinde bulunan orman parkları ve tabiat parklarında piknik yapmak, spor, yürüyüş vb. faaliyetlerde bulunmak serbesttir. Orman üretiminde çalışanlar, tarım-hayvancılık-arıcılık vb. zirai faaliyetlerde bulunanlar bu yasaktan muaftır. Edirne İli mülki hudutları içerisinde her türlü anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden toplanan dalların ve bitki örtüsünün yakılması yasaktır. Ormanlık alanlara yakın yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına izin verilmeyecektir. İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman İşletme Müdürlüklerimiz koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır. Yukarıda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır” ifadelerine yer verildi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!