‘Osmanlı’nın izleri’ sempozyumda sürüldü

Bu yıl OSMER tarafından 3’üncüsü düzenlenen Uluslararası Osmanlı İzleri Sempozyumu’nun açılışı Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sempozyum kapsamında 7 farklı ülkeden 40 bildiri sunulması planlanıyor.

Trakya Üniversitesi Osmanlı Medeniyeti Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (OSMER) tarafından 3’üncü Uluslararası Osmanlı İzleri Sempozyumu’nun açılışı, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sempozyumun açılış etkinliğine Edirne Valisi Yunus Sezer, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Baro Başkanı Av. Gökhan Karakoç, Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Mustafa Hatipler, OSMER Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Tülay Canıtez, kurum ve kuruluşların yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katılım sağladı.

IMG 6112 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Osmanlı’nın izleri’ sempozyumda sürüldü | Edirne Ahval Gazetesi

SEMPOZYUMDA 7 FARKLI ÜLKEDEN 40 BİLDİRİ

Sempozyumun açılış programından önce Balkan Kongre Merkezi fuaye alanında sanatçı İsmet Keten tarafından hazırlanan Osmanlı tuğraları ve Prof. Dr. Suphi Saatçi’nin Kırkçeşme Su Yolları isimli sergilerinin açılışı yapıldı. Sergi açılışının ardından 7 ülkeden 40 bildirinin sunulacağı sempozyumun açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan OSMER Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Tülay Canıtez; “Sempozyumda toplam 7 farklı ülkeden, 40 bildiri ile katkı sağlayan çok değerli katılımcılarımızla Osmanlı izleri, sanat, edebiyat, mimari, hukuk, musiki, kamu yönetimi, iktisat, spor, sosyoloji, tarih ve sosyal hayat alanlarındaki çalışmalar ortaya konulacaktır” dedi.

IMG 6114 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Osmanlı’nın izleri’ sempozyumda sürüldü | Edirne Ahval Gazetesi

Devamında açıklamalarda bulunan Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Mustafa Hatipler; “ABD’den KKTC’ye kadar birçok ülkeden, birçok katılımcı farklı kulvarlarda sunumlar gerçekleştirecekler. Osmanlı izlerini bizlere gösterecekler ve anlatacaklar” şeklinde konuştu.

IMG 6116 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Osmanlı’nın izleri’ sempozyumda sürüldü | Edirne Ahval Gazetesi

“EDİRNE BİR AÇIKHAVA MÜZESİ GİBİ”

Hatipler’in ardından açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu; “Edirne, Osmanlı’yı en iyi anlatan şehir. Bursa ve İstanbul’un şu anki hali düşünüldüğünde Edirne bir açıkhava müzesi gibi Osmanlı’yı en iyi anlatan şehir olarak kendini gösterebilir. Osmanlı’nın ilk eserleriyle en son ve en mükemmel eserini bünyesinde barındıran şehir. Osmanlı’yı anlamak isteyen Edirne’yi görmeli, bilmeli, hissetmeli” diye konuştu.

IMG 6124 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Osmanlı’nın izleri’ sempozyumda sürüldü | Edirne Ahval Gazetesi

“MEDENİYET DEDİĞİMİZ ASIRLARDIR OLUŞAN BİR BİRİKİMİN SONUCUDUR”

Tabakoğlu’nun açıklamalarının ardından konuşan Edirne Valisi Yunus Sezer; “Biz, medeniyetimizle ne kadar gurur duysak az olur. Çünkü bizim medeniyet anlayışımız, insanları yaşatmak üzerine. Bir canlı varsa, canlı değerlidir. Kuş da, sokak hayvanı da olsa onları yaşatmak üzerine bir vakıf medeniyeti temelleri üzerine kurulmuş bir medeniyet anlayışı. Biz, şu andaki nesiller ve gelecekteki nesiller olarak ne tür bir hazinenin üzerinde bulunduğumuzu fark etmemiz lazım. Maalesef fark edemiyoruz. Medeniyet dediğimiz 100 yılda oluşan bir kavram değildir. Medeniyet dediğimiz asırlardır oluşan bir birikimin sonucudur” dedi.

Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı oda orkestrası tarafından, açılış konuşmalarının devamında Osmanlı bestekâr sultanları müzik dinletisi katılımcılara sunuldu. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 11 23 at 18.15.07 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Osmanlı’nın izleri’ sempozyumda sürüldü | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 23 at 23.10.23 1 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Osmanlı’nın izleri’ sempozyumda sürüldü | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 23 at 23.10.23 2 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Osmanlı’nın izleri’ sempozyumda sürüldü | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu