Otağ Cazibe Merkezi meclisin gündeminde

Edirne’nin Osmanlı Köyü’nde AVM’lerin geleneksel yorumlanması kapsamında tasarlanan 2700 metrekarelik Otağ Cazibe Merkezi’nin 3 yıldır atıl şekilde kalması İl Genel Meclisi Ekim ayı toplantısında gündeme geldi. Projeyle ilgili konuşan İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, projenin sürdürülebilirliğinin kalmadığını belirterek; “Proje maliyetin üstünde bir tutarla bitmesine rağmen sürdürülebilirliğinin mümkünatı olmadığını gördük. Yerinde yaptığımız araştırma ve incelemede projenin yanlış çizildiğini ve bu nedenle de yanlış uygulanmasından dolayı kimseye yer teslimi yapılamadığını gördük” diye konuştu.

Trakya Kalkınma Ajansı ve Edirne İl Özel İdaresi ortaklığında Osmanlı Köyü’nde, oluşturulan Otağ Cazibe Merkezi, dünkü oturumda İl Genel Meclisi’nin gündemindeydi.  İçerisinde çadır restoran, konsept park ve satış reyonları gibi alanların bulunduğu 2700 metrekarelik Otağ Cazibe Merkezi kurulması için 2019 yılında düğmeye basılmıştı. AVM’lerinin geleneksel yorumu olan proje aynı yıl bitirilerek vatandaşlar ve turistlerin yararlanması için açılmıştı fakat sadece bir kaç kez kullanılan proje alanı, kişilere yer teslimi yapılamadığı için zamanla terk edildi ve günümüze atıl olarak kaldı. Yaklaşık 3 yıldan bu yana atıl şekilde kalan proje İl Genel Meclisi Ekim ayı toplantısında gündeme geldi.  Projeyle ilgili konuşan İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş; “Özel İdare ve Trakya Kalkınma Ajansı ile ortaklaşa yaptığımız bu projenin yüzde 75’i Kalkınma Ajansı, yüzde 25’i de Özel İdare tarafından karşılandı. Osmanlı Köyü’ne Osmanlı’ya yakışır şekilde otağ içerisinde bir alışveriş merkezi ve bir restoran yapılması planlanmıştı. Biz de il genel meclisi olarak buna katkı verdik. Proje maliyetin üstünde bir tutarla bitmesine rağmen sürdürülebilirliğinin mümkünatı olmadığını gördük. Yerinde yaptığımız araştırma ve incelemede projenin yanlış çizildiğini ve bu nedenle de yanlış uygulanmasından dolayı kimseye yer teslimi yapılamadığını gördük” dedi.

Otag Cazibe Merkezi meclisin gundeminde | Edirne Ahval Gazetesi
Otağ Cazibe Merkezi meclisin gündeminde | Edirne Ahval Gazetesi

REVİZE MESAJI

Atıl vaziyette olan projeye revize gerektiğini belirten Geçmiş, “Bu noktadan sonra devletin kesesinden para harcanılan yerin ivedilikle revizyona ihtiyacı olduğunu gözlemledik, bunu da sayın Havsa kaymakamıyla paylaştık, sayın valiyle de paylaşacağız. Satış reyonlarının ve otağ olan çadırın yol boyuna gelmesi lazım. O zaman işlevsellik kazanacağını düşünüyorum, yoksa bugüne kadar harcanan paraya yazık günah. Bugün yapmaya kalksak yaklaşık 8-10 milyon liraya o tesisi yapamayız. Yaklaşık 2 milyon lira bir para harcanmış bu projeye. Orada atıl vaziyette duran projenin ivedilikle yeniden ele alınmaya ihtiyacı var. Turizm destinasyonuna katılarak işlevsellik kazanması gerektiğini düşünüyorum” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

Otag Cazibe Merkezi meclisin gundeminde 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Otağ Cazibe Merkezi meclisin gündeminde | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!