Özel idareye gelir fazlası 182 milyon lira ek ödenek

Edirne İl Genel Meclisi, yeni yıla sayılı günler kala, ödenek aktarımı gündemi ile olağanüstü oturum gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in başkanlığında gerçekleştirilen oturumda 2023 bütçesinde tahmin edilenden fazla elde edilen 182 milyon 500 bin liralık gelir, 2024 yılı bütçesine aktarıldı.

2023 yılının bitimine sayılı günler kala Edirne İl Genel Meclisi, ödenek aktarımı gündemiyle olağanüstü oturumda toplandı. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in yönetiminde gerçekleştirilen oturumda 2023 yılı bütçesindeki gelir tahmininde, fazladan elde edilen 182 milyon 500 bin liralık gelirin 2024 yılı bütçesine aktarılmasına karar verildi. Ayrıca mazı müdürlükler tarafından kullanılmayan 9 milyon 292 bin 195 lira 1 kuruşluk tutarın da başka müdürlüklerin bütçesinde kullanılmak üzere aktarılmasına karar verildi.

‘2023’ÜN ÜZERİNE DAHA DA İYİ İŞLER KOYARAK DEVAM ETMEK İSTİYORUZ’

Olağanüstü oturuma katılarak meclis üyelerini bilgilendiren İl Özel İdare Genel Sekreter Vekili Eyyüp Batuhan Ciğerci, 2023 yılının özel idare açısından verimli geçtiğini ve 2024 yılında daha da üzerine koyarak devam istediklerini belirtti. Ciğerci; “2023 yılı özel idaremiz açısından verimli geçtiğini değerlendiriyoruz. 2024’te üzerine daha iyi işler koyarak devam etmeyi istiyoruz. Bu noktada da 2024 yılı bütçemizi meclisimize sunduk onaylandı, aynı şekilde yatırım programımız da onaylandı. Bu noktada da 2024 yılı için çalışmalarımıza başladık. Geçen yıl da göreve ilk başladığımda ek bütçeyle alakalı meclise gelmiştim. Bu yıl da ek bütçeyle alakalı meclise geldim. Bu yıl da yine geçen yıl yaptığımız bütçenin üzerinde bir gelir elde ettik. Buna istinaden de elde ettiğimiz 182 milyonluk gelirimizi ek bütçe şeklinde sizlerin onayına sunmak adına olağanüstü toplantı yapmış olduk” dedi.

‘EDİRNE HALKININ DAHA RAHAT YAŞAMALARI İÇİN İL ÖZEL İDARESİ İMKANLARINI SUNDUK’

Gelir artışının tahminlerin üzerinde olduğuna dikkat çeken Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, İl Özel İdaresi’nin sadece kırsala yatırım yapmadığına da vurgu yaptı. Meclis Başkanı Geçmiş; “Yaklaşık 500-600 milyon lira civarında kesin hesabımız olması gerekirken şu an bütçemiz 1 milyar 35 bin liraya yaklaştı. Yalnız köylerde kırsal alanlarda iş yapan değil, bir anlamda tahsisli alanlarda Edirne ilimizde ilköğretim, milli eğitim, askeriye, kültür ve turizm müdürlüğüne yaptığımız yatırımlar da Edirne halkının hizmetinde çok daha rahat yaşamaları için il özel idaresi imkanlarını sunmuş bulunmaktayız. Bildiğiniz üzere 2023 yılında taslak bütçede gelirler hanemizi açmıştık. Bu hanede kurumsal olarak müdürlüklerimizin tahmin ettiği gelirleri oluşmuştu. Bazı gelirlerde artışlar oldu. Bu artışlar tahmin ettiğimizin üstünde oluştu ama bazı bölümlerde de çok fazla harcamalar ve yatırımlar yapıldı. Bu fazla gelen ödenekleri de eksik kalan ödeneklere aktararak bütçeyi denkleştirmiş oluyoruz” şeklinde konuştu.

Plan ve Bütçe Komisyonu raporu doğrultusunda oylamaya sunulan iki ödenek aktarımı da oy birliği ile kabul edilerek meclisten geçti. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu