Özel idareye Kapıkule’den TIR otoparkı tahsisi

İl Genel Meclisi Ocak ayı oturumlarının son birleşiminde, mülkiyeti hazineye ait olan Edirne Merkez’e bağlı Kemalköy sınırlarında bulunan yüzölçümü 43 bin 478 metrekare olan Kapıkule TIR Otopark Alanı’nın, İl Özel İdaresi işletmesine tahsisine oybirliği ile kabul edildi.

Edirne İl Genel Meclisi Ocak ayı toplantılarının 5’inci birleşim Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş yönetiminde gerçekleştirildi. Yoklama alımı ve tutanak özetlerinin okunmasıyla başlayan toplantıda Edirne Valisi Yunus Sezer tarafından gönderilen talep yazısı meclis üyeleriyle paylaşıldı. Edirne Merkeze bağlı Kemalköy sınırları içerisinde bulunan 43 bin 478,76 metrekare yüzölçümlü alanın Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün bünyesinde işletilen Kapıkule Gümrük Kapısı TIR Otopark Alanı’nın, İl Özel İdaresi’nin işletmesine teslim edilmesini ön gören talep yazısı, meclis üyeleri tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, söz konusu otopark alanının 2019 yılında çöplük alan olduğunu ve alanın otoparka dönüşmesinde İl Özel İdaresi’nin katkısının büyük olduğunu bildirdi. Geçmiş; “2019 yılından beri Kapıkule’ye yapmış olduğumuz, caminin yanındaki çöplük alanın otopark olarak düzenlenmesindeki ekonomik anlamdaki tüm katkılarını ve ekonomik anlamdaki tüm uğraşları, emeği İl Özel İdaresi tarafından yapılmıştır. Fakat yıllarca burası Milli Emlak tarafından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na tahsisli olduğundan İl Genel Meclisi’ndeki meclis üyelerimizin talepleri ısrarla devam etmişti. Hatta Pazarkule Sınır Kapısı’nda yaklaşık olarak 15 dönümlük arazimiz, bizden Pazarkule’nin kurulması için tahsis edildiğinde, İl Genel Meclisi olarak 2 defa gelen talebi reddetmiş, karşılığında da takas talebinde bulunmuştuk. ‘Biz burasını veririz, ama Kapıkule’deki otoparkın da işletmesinin İl Özel İdaresi tarafından yapılması ile ilgili taleplerimizi ve isteklerimizi belirtmiştik. Ancak o dönem talebin bakanlığa götürüldüğünü ancak karar çıkmasının uzun süreceğini ve Pazarkule için acil karar verilmesi gerektiğini belirttiler” dedi.

WhatsApp Image 2024 01 08 at 19.45.15 | Edirne Ahval Gazetesi
Özel idareye Kapıkule’den TIR otoparkı tahsisi | Edirne Ahval Gazetesi

Edirne Valisi Yunus Sezer’in bireysel girişimleri ile tahsis sürecinin hızlandığını kaydeden Geçmiş, otoparkın İl Özel İdaresine yeni bir gelir kapısı olacağını ve TIR kuyruklarının azalmasına neden olacağının altını çizdi. Geçmiş; “Sayın Valimiz ile bunları paylaşmıştık. Sayın Valimiz Yunus Sezer’in bireysel girişimleriyle bu işlemler hızlandırıldı ve bizim önümüze geldi. Artık Kapıkule’deki otopark, İl Özel İdaresi’nin işletmesine tahsis edildi. Bundan sonra İl Özel İdaresi’ne yeni bir gelir kapısı açılmış olacak. Uzayan TIR kuyruklarının da bir nebze azalmasına neden olacak”

Açıklamaların ardından Meclis Başkanı Geçmiş, otoparka İl Özel İdaresi’nce bütçe içi işletme kurulmasını oylamaya sundu. Karar, meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi. Devamında otopark ücretlerinin belirlenmesi için İl Encümeni’ne yetki verilmesi oylamaya sunuldu. Meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu