Özge ‘ÜSTÜN’ başarılara koşuyor

Omurilik felcinden dolayı yüzde 95 fiziksel engelli yüzme rekortmeni Edirneli Özge Üstün, 16-17 Ekim’de Bolu’da gerçekleştirilen Para Yüzme Bölge Şampiyonası 1’inci Vize’den 1 bronz, 1 gümüş ve 1 altın olmak üzere 4 madalya kazanma başarısı gösterdi. Üstün, yüzdüğü zamanlarda daha özgür hissettiğini belirtirken, katıldığı turnuvaların getirdiği maddi yükten dolayı iş insanlarından sponsorluk desteği beklediğini vurguladı.

Edirneli engelli yüzme rekortmeni Özge Üstün, omurilik felcinden dolayı yüzde 95 fiziksel engeline rağmen pes etmeyerek, turnuvalarda başarıdan başarıya koşuyor. Son olarak 16-17 Ekim tarihlerinde Bolu’da düzenlenen Para Yüzme Bölge Şampiyonası 1’inci Vize’ye katılan 28 yaşındaki Özge Üstün, turnuvadan 1 bronz, 2 gümüş ve 1 de altın madalya olmak üzere, şampiyonadan toplam 4 madalya ile dönme başarısı gösterdi.

PARA YÜZME BÖLGE ŞAMPİYONASI’NDA 1 BRONZ 2 GÜMÜŞ VE 1 ALTIN MADALYA BAŞARISI

Bolu’da gerçekleştirilen Para Yüzme Bölge Şampiyonası 1’inci Vize’de yarışarak 4 madalya kazanma başarısı elde ettiğini aktaran Üstün; “Hem milli takım yarışı hem de yurt dışına hazırlık yarışıydı. Çok fazla hazırlanamadım ne yazık ki. O yüzden içim buruk, ama madalyalarla döndüğüm için mutluyum. 200 serbest, 100 kurbağa, 200 karışık gibi kategorilerde yarıştım. 1 bronz, 2 gümüş ve 1 altın madalya kazandım” şeklinde konuştu.

‘ENGELLİLER HER TÜRLÜ SPORU YAPABİLİR’

Üstün, bazı antrenörlerin engelli sporcularla uğraşmak istemediğinin altını çizerek, engeli ne olursa olsun bütün engelli vatandaşların her türlü sporu yapabileceğini ifade etti. Üstün; “Bir yandan şunun da mücadelesini verdim; Antrenörler ‘Engellidir, yapamaz’ gözüyle çok baktılar, uğraşmak istemediler. Ama böyle bir şey yok. Amputeden tutun, zihinsel engelliye kadar bir sürü arkadaşım var. Yüzme camiasında çok gördüm. Bütün kategorideki engelliler bunu yapabilir. Sadece yüzme için düşünmek gerekmiyor, her spor dalını yapabilirler. Sadece 1 bir kişide bitmiyor bu olay, başarı sadece 1 engelli bireyde gelmiyor. Bir bütün olarak düşünmek gerekiyor” diye konuştu.

‘SPONSORLUK İÇİN YARDIM BEKLİYORUM’

Spor yapmanın maddi açıdan da ağır bir yük olduğunu dile getiren Üstün, spor kariyerine devam edebilmek için iş insanlarına, kendisine sponsor olmaları yönünde çağrıda bulundu. Üstün; “Engelli bir birey olarak hem de sadece spor yapmak isteyen biri olarak söylüyorum; Spor yapmak, parasal anlamda da büyük bir külfet ne yazık ki. 2013’ten beri yüzüyorum. 2018’de A Milli oldum, Avrupa Şampiyonası’na da katıldım. 3 kere final yüzdüm. Şu anda A Milliyim ama ne yazık ki bir millilik maaşım yok. Yarışlara tamamen ailemin katkısıyla gidiyorum. Bu beni çok üzüyor ve artık yapabileceğimi de düşünemiyorum. Benim için maddi anlamda bir yarışlara gitmek çok zor. Sponsor olabilecek herkesten, iş insanlarından sponsor olmaları yönünde yardım bekliyorum” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu