“Özgür Filistin” için yürüdüler

Filistin’e destek olma amacıyla Eski Cami’de kılınan Cuma namazı sonrası, Filistin’e Destek Platformu ve diğer sivil toplum kuruluşları tarafından gerçekleştirilen “Özgür Filistin Yürüyüşü” Saraçlar Caddesi’ne kadar devam etti. Açıklamalarda bulunan Filistin’e Destek Platformu Edirne Sorumlusu Ahmet Çetin, Gazze’de 18 binden fazla Filistinlinin öldürüldüğünü belirtirken, 254 bin konutun oturulamaz hale geldiğine vurgu yaptı.

                Edirne’de Filistin’e Destek Platformu tarafından Eski Cami’de kılınan Cuma namazı sonrası “Özgür Filistin Yürüyüşü” düzenlendi. Eski Cami önünde oluşturulan kortej, sırasıyla Atatürk Bulvarı, Saraçlar Caddesi’ne kadar sloganlar eşliğinde devam etti ve PTT önünde son buldu. Gerçekleştirilen yürüyüşe, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yüzlerce vatandaş katılım sağladı. PTT önünde devam eden etkinlik, Edirne İl Müftülüğü 4-6 yaş Kur’an Kursu grubundan bir öğrencinin Kudüs şiirini okumasıyla başladı.

Devamında, Filistin’e Destek Platformu Edirne Sorumlusu Ahmet Çetin, yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Sözün bittiği yerdeyiz. İkiyüzlülüklerin zulmü azdırdığı zamandayız. Soykırımcı ve Siyonistlerin Filistin’de katliam yaparken, susanların kıyameti zorladığı zamandayız. Filistin’de can pazarı kurulmuş, insanlık onuru ayaklar altına alınmıştır. Gazze’de insanlık ölmüştür. İnsanlık olarak hepimiz günlerdir emsali görülmemiş bir zulme ve vahşete şahit oluyoruz. Bu saldırılarda tüm insanlığın gözü önünde binlerce insan vahşice katlediliyor. Günlerdir Filistin’de vatanın, toprağın, onurun, haysiyetin, hürriyetin bir milletten nasıl gasp edildiğini izliyoruz. Her yaşta insanın geleceğe dair umutlarının nasıl yok edildiğini, insanlığın o vicdanına olan güvenin, nasıl yitirildiğine şahit oluyoruz. Ne yazık ki küresel zulüm, küresel işgal, kimimizi bedeninden, kimimizi ruhundan esir almıştır. 7 Ekim’den bu yana hastaneden mülteci kampına, bebek ve çocuklardan yaşlılara, kadınlardan yaralılara varıncaya kadar, savaş hukukunu hatta insanlık onurunu yerle bir eden vahşi bir soykırıma tanıklık ediyoruz. Bu vahşete dur demek için Müslüman olmak şart değil. Bu vahşete dur demek için insan olmak yeterlidir. Gazze’de tarihin en korkunç soykırımı yaşanıyor. 18 binden fazla kardeşimiz şehit edildi. 8 binden fazla çocuk. Bebek. 5 bin den fazla kadın. 50 bin yaralı var ve tedavi edilemiyor. Hastaneler, ambulanslar, okullar, camiler yerle bir edildi. Hastanelerdeki bebekleri, Sokakta oynayan çocukları öldürüyorlar.  Binlerce insan enkaz altında. 7 bin kişi kayıp. 254 bin konut oturulamaz halde. 52.500’ ü tamamen yıkılmış durumda. 26 hastane, 55 sağlık merkezi, onlarca ambulans, 277 okul, 174 camii ve 3 kilise bombalandı. Çok büyük bir acı ve kahır içindeyiz. Açık ve net olarak söylüyoruz: Gazze’de yaşananlar kelimenin tam anlamıyla yüzyılın soykırımıdır. ABD’nin ve Emperyalist güçlerin desteğini arkasına alan siyonist işgal rejimi, bütün dünyanın gözü önünde Gazze’de soykırım uygulamaktadır. Filistin halkının soykırıma karşı kendini savunma hakkı meşrudur ve sorgulanamaz. Mazlum Filistinli kardeşlerimizi destekliyor, Gazze’de yaşanan vahşet, yıkım ve soykırıma karşı durmayı, mazlumlara ses vermeyi, zulme karşı sesimizi yükseltmeyi insani bir sorumluluk ve görev addediyoruz.”

                Program, Edirne İl Müftüsü Hasan Başoğlu tarafından Filistin’de hayatını kaybedenler için dua okunmasıyla son buldu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu