Öztürk sorunları ve önerileri sıraladı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Ekonomi Şurası, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Ekonomi Şurası’nda söz alan Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Edirne ve Trakya Bölgesi’nin tarım, hayvancılık ve sulama konusundaki sorunlarını ve çözüm önerilerini aktardı. Öztürk, tarım ve hayvancılık sektörünün devam ettirilebilmesi için kente göçün engellenmesi gerektiğini de dile getirdi.

Ankara Bilkent Eskişehir Yolu üzerinde bulunan TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirilen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ile oda ve borsa başkanlarının katılımıyla 16 Ağustos 2023 tarihinde yapıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu reel sektör firmalarının son dönemde finansmana erişimde büyük zorluklar yaşadığını belirterek, “Özellikle KOBİ kredilerinin reel olarak artmaması, zincirleme etkiyle ülkenin ve sektörlerin tamamına olumsuz yansıyor” dedi.

Ekonomi Şurası’na iştirak eden ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, açılış konuşmalarının ardından söz alarak; “İklim değişikliği ve kuraklık, bölgedeki Hamzadere ve Çakmak gibi baraj yatırımlarının tamamlanması ile Edirne’nin kuzey kısmına Suakacağı Barajı’nın yapımı, yeraltı sulama sistemlerinin tesis edilmesi, toprak üstü su kanallarındaki kayıpların azaltılması adına öncelikle ekonomik ömrünü tamamlamış olanlar olmak üzere sulama kanallarının yer altına alınması, güneş enerjisi başta olmak üzere diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına önem verilmesi, Türkiye gibi tarıma dayalı ekonomilere sahip ülkelerde tarım sektörünün verimliliği ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için eğitim, farkındalık artırma, teknoloji kullanımı ve finansal teşvikler gibi önlemlerle genç nesillerin tarımı tercih etmesinin sağlanması ile kente göçün engellenmesi, hayvancılık sektöründe sürdürülebilirliğinin sağlanması, kırmızı et ve süt üretimi için dişi hayvan varlığının korunması, et üretimi odaklı çalışan işletmelerin besi materyaline ulaşım sorunları, yeşil alan varlığı ve aşılı hastalıklardan ari bölge olması nedeniyle gelecekte ithalata ihtiyaç duyulmaması için Trakya Bölgesinin Türkiye’nin damızlık üretim merkezi haline getirilmesi” konu başlıkları altında Edirne ve Trakya Bölgesi’nde tarım ve hayvancılık sektöründe karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerini dile getirdi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu