Piyasadaki düşüş, Trakya Birlik’e yönlendirdi

Ayçiçeği alımlarının bu yıl için kapandığını açıklayan Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, üreticilerden 300 bin tona yakın ürün alındığını ifade etti. Piyasadaki ayçiçeği fiyatlarının düşmesi ile birlikte üreticilerin, ürünlerini Trakya Birlik’e satmayı tercih ettiğinin altını çizen Kırbiç, yüzde 75 oranında alınan ürünlerin ödemelerinin yapıldığını kaydetti. Kırbiç, kuraklık sebebiyle yaşanan verim kaybının alım miktarına yansımadığına dikkat çekerek, alınan ürün miktarının geçen yıl alınan miktara yakın olduğunu bildirdi.

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak Trakya Birlik’in ayçiçeği ürün alımlarının kapandığını ve alınan ürünlerin alınan ürünlerin yaklaşık yüzde 75’inin ödemesinin yapıldığını bildirdi.

‘PİYASADAKİ FİYATLARIN DÜŞMESİ SEBEBİYLE, ÜRÜNLERİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ TRAKYA BİRLİK’E GELDİ’

Piyasalardaki ayçiçeği fiyatının düşmesi ile birlikte, üreticiler ürünlerinin büyük bir bölümünü Trakya Birlik’e satmayı tercih ettiğine vurgu yapan Kırbiç; “Trakya Birlik’in alım kampanyası, bu yıl için kapandı. Birlik genelinde, yaklaşık 48 kooperatifimizde, yaklaşık 300 bin ton ürün alımı gerçekleşti. Ancak bu yıl kuraklıktan dolayı daha düşük alım olabilir diye düşünmüştük ama, piyasadaki fiyatların geriye gelmesinden dolayı ürünün büyük bir bölümü Trakya Birlik’e geldi. Bu aşamada ürün ödemelerimiz, yaklaşık yüzde 70-75 seviyelerinde. Yani ortağımızın bize döktüğü ürünlerin yüzde 75’e yakını, ortaklarımıza ödendi. Diğer kalan ödemeler de en kısa zamanda gerçekleştirilecektir” dedi.

WhatsApp Image 2023 11 14 at 16.08.53 | Edirne Ahval Gazetesi
Piyasadaki düşüş, Trakya Birlik’e yönlendirdi | Edirne Ahval Gazetesi

‘KURAKLIKTAN DOĞAN VERİM KAYBINA RAĞMEN ALIM MİKTARI GEÇEN YILLA AYNI SEVİYEDE’

Bu yıl, kuraklıktan dolayı yaşanan verim kaybına rağmen geçen yıla yakın seviyede alım gerçekleştiğini kaydeden Kırbiç; “Geçtiğimiz yıl, yaklaşık 312 bin ton ürün alımı gerçekleşmişti. Bu yıl da yine geçen yıla yakın bir alım gerçekleşti. Tabi bu yılın farkı, özellikle Trakya Bölge’mizde ve bizim kooperatiflerimizin olduğu Marmara Bölgesi’nde, kuraklıktan dolayı bazı bölgelerde çok ürün kayıpları, verim kayıpları yaşandı. Ama buna rağmen Trakya Birlik’in alım miktarı, hemen hemen geçen yıl civarında. Bunun da sebebi, piyasadaki fiyatların Trakya Birlik’in alım fiyatından daha düşük seviyelere gerilemesinden dolayı, çiftçilerimiz verdikleri rekolte beyannamesi dahilinde, ürününün büyük bir çoğunluğunu Trakya Birlik’e teslim ettiler” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!