Proje için kollar sıvandı

Edirne açık tarih müzesi olma yolunda

Edirne’de dün düzenlenen Edirne Kırmızısı bitkisi hasat töreninde açıklamalarda bulunan Vali Yunus Sezer, Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı’na giderek, Edirne’nin açık tarih müzesi olması konusunda görüştüklerini belirtti. Vali Sezer, Kültür ve Turizm Bakanı ile bir araya gelerek bu konu üzerinde görüşeceklerini açıkladı.

Katıldığı bir törende açıklamalarda bulunan Edirne Valisi Yunus Sezer, şehre dair planladıkları projelerden de bahsetti. Vali Sezer, Edirne’nin bir bütün olarak ele alınarak, kentin açık tarihi müze olarak dizayn edilmesi gerektiğini söyledi. Edirne Valisi Yunus Sezer Ankara’ya giderek bir takım görüşmeler yaptığını anlatarak; “O kadar güzel tarihsel ve kültürel kodlarımız var ki bunları yakalamak, gün yüzüne çıkarmak ve geleceğe taşımak, bizim Edirne açısından en büyük misyonumuz olması lazım. Edirne, nereye bakarsanız bakın bir tarih müzesidir. Dün Ankara’daydım. Bunu, değişik vesilelerle bakanlarımıza anlatma imkanımız oldu. Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı’na gittik. Edirne’nin bir bütün olarak ele alınması gerektiğini ve her noktasının, her kültürel dokunun ve her tarihi yapının belli bir plan dahilinde, Edirne Sarayı ile beraber bir bütün halinde ele alınması gerektiği noktasında bir çalışma yapılması gerektiğini belirttik” dedi.

İlerleyen günlerde Kültür ve Turizm Bakanı ile bir araya gelerek bu konu hakkında görüşeceklerini de kaydeden Vali Sezer; “ Önümüzdeki cuma günü de Kültür ve Turizm Bakanımızla bir araya geleceğiz ve Edirne’nin her yerinin bir açık tarih müzesi olması için bir çalışma yürütüleceğini belirtmek isterim. Ecdadımıza karşı boynumuzu eğdirecek hiçbir yapı kalmayacak şekilde bunların hayata kazandırılması, bunların diğer kültürel öğelerle hayata geçirilmesi, içinin doldurulması için Valilik olarak, hem belediyemiz hem İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz hem Rektörlüğümüz, tüm alanların ortak ortaya koyacağı bir gelecek misyonudur bu” diye konuştu. Damla GÖÇ AKYÜZ Fotoğraf: Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu