Protokol imzalandı: Sokak hayvanları için rehabilitasyon süreci başlıyor

Sokak hayvanları kısırlaştırılacak, tedavi edilecek

Edirne Valiliği, Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası arasında, sokakta yaşayan hayvanların kısırlaştırılarak rehabilite edilmeleri amacıyla Vali Yunus Sezer’in talimatlarıyla Sahipsiz Köpeklerin Rehabilitasyonu Projesi protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Edirne’deki sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, tedavisi, aşılarının yapılması, mikroçip ile işaretlenerek kayıt altına alınması, parazit mücadelesi ve kuduz aşılaması gibi işlemler Edirne, Keşan, Uzunköprü Belediyeleri ve serbest veteriner hekimler işbirliğiyle sürdürülecek.

Sokak hayvanlarının refahı ve vatandaşların sağlığı için hazırlanan “Sahipsiz Köpeklerin Rehabilitasyonu Projesi”  protokolü 11 Ekim tarihinde imzalandı. Edirne Valiliği, Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası arasında, sokakta yaşayan hayvanların kısırlaştırılarak rehabilite edilmeleri amacıyla Vali Yunus Sezer’in talimatlarıyla imzalanan protokol çerçevesinde, Edirne’de yaşayan sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, tedavisi, aşılarının yapılması, mikroçip ile işaretlenerek kayıt altına alınması, parazit mücadelesi ve kuduz aşılaması gibi işlemler Edirne, Keşan, Uzunköprü Belediyeleri ve serbest veteriner hekimler işbirliğiyle sürdürülecek.

Edirne Valiliği tarafından yapılan açıklamada; “Halkımızın sağlığının ve yarınların geleceği olan çocuklarımızın hayvan sevgisiyle büyümesinin önemini biliyor ve bu yolda can dostlarımızı sokaklarda sahipsiz bırakmıyoruz. İmzalanan protokolle 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında, Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odasına kayıtlı Veteriner Klinikleri ile Belediye Bakımevleri aracılığıyla başıboş sokak hayvanlarının kısırlaştırma ve sahiplendirme sayılarını artırarak popülasyonun kontrol altında tutulmasını, yaşam alanlarında sağlıklı ve refah içinde hayatlarını sürdürmelerini hedeflemekteyiz” ifadelerine yer verildi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu