“Psikologların meslek yasası yok”

Türk Psikologlar Derneği (TPD)Edirne İl Temsilciliği görevine Uzman Psikolog Mehmet Utku Tohumcu getirildi. TPD’nin faaliyetlerinden bahseden Uzman Psikolog Tohumcu, derneğin amacının çalışan ve çalışmayan bütün psikologlara ulaşıp koordinasyonu ve dayanışmayı sağlamak olduğunu dile getirdi. Tohumcu, psikologluk mesleğinin problemlerini de değinerek, en büyük problemin alan ihlali olduğuna dikkat çekti. Psikologların meslek yasası olmadığını belirten Tohumcu, başka lisans programlarından mezun olan kişilerin psikologluk yaptıklarını kaydetti.

1976’dan bu yana faaliyet gösteren TPD, yeni bir yapılanma modeline giderek tüm illerde temsilcilikler kurma kararı aldı. TPD Edirne İl Temsilciliği görevine ise Uzman Psikolog Mehmet Utku Tohumcu getirildi.

‘HEDEFİMİZ TÜM MESLEKTAŞLARIMIZA ULAŞIP KOORDİNASYONU VE DAYANIŞMAYI SAĞLAMAK’

Tohumcu, kentteki iş yerinde gazetecilerle bir araya gelerek TPD’nin faaliyetlerinden söz etti. Yakın geçmişte Soma maden faciası, Çorlu tren kazası, Kahramanmaraş depreminde TPD’ye bağlı gönüllü psikologların desteklerde bulunduğunun altını çizen Tohumcu, TPD’nin bir diğer faaliyetin de kamu ve özel sektörde çalışan veya çalışmayan bütün psikologlar arasında koordinasyon kurulması olduğuna vurgu yaptı. Tohumcu; “Maden faciası, tren kazası, Kahramanmaraş depreminde gönüllü arkadaşlarımız psikososyal destek olmaya devam ediyorlar. Çanakkale yangınında birebir orada yaşayan vatandaşlarımız için de ihtiyaç duyulması halinde gönüllü arkadaşlarımız hazır bulunuyor olacak. Türk Psikologlar Derneği Başkanı Prof. Dr. Cem Şafak Çukur önderliğinde yeni bir yapılanma modeline gitmeye karar verildi. Derneğimiz büyükşehirlerde şube olarak faaliyet gösteriyordu. Yeni faaliyetler kapsamında il temsilcilikleri kurulmasına karar verildi. Derneğimiz toplumun sağlığını sağlamak ve destek vermek için faaliyetler sürdürüyor. Bende bu kapsamda Edirne temsilcisi olarak görev alacağım. Edirne temsilciliği olarak hedeflerimiz var. Bunlardan bazıları kamuda ve özel sektörde çalışan, hatta çalışmayan meslektaşlarımıza ulaşmak. Meslektaşlarımız arasındaki koordinasyonu ve dayanışmayı sağlamayı düşünüyoruz. Şehrimizde yaşayan meslektaşlarımız için gerekli yönlendirmeleri yapmak, bunun haricinde mobbing ve düşük ücretle karşı karşıya kalan danışanlarımızı destek olmak, gerektiğinde hukuki destek de sağlamakta buna dahil” dedi.

‘PSİKOLOJİ BÖLÜMLERİ İHTİYAÇTAN ÇOK MEZUN VERMEYE BAŞLADI’

Tohumcu, psikologların meslek yasası olmadığına dikkat çekerek, farklı lisans programlarından mezun olanların psikologluk yapmaya çalıştığını dile getirdi. Yaşadıkları en büyük problemin alan ihlali olduğunu vurgulayan Tohumcu; “Biz psikologların bir meslek yasası yok, derneğimiz yasanın çıkarılması için bir takım çalışmamız yapıyor. Biz de il temsilciliği olarak resmi görüşmeler yaparak, yaşadığımız sorunlar ile ilgili çalışma yapma niyetimizdeyiz. Yeni temsilciliğin hem meslektaşlarımıza hem de Edirnelilere uğur getirmesini temenni ediyorum. Meslek yasamız olmadığı için farklı branşlardan, farklı lisanslar ile bizim mesleğimizi yapmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla öncelikli hedefimiz bunların önüne geçmek. Bizim yaşadığımız en büyük problem alan ihlalleri. Bunun haricinde psikoloji bölümünde bir baraj olmadığı için, kontenjanlar ile ilgili sıkıntılar olduğu için ihtiyacın üzerinde mezun verilmeye başladı. Bunların kalitesi de denetlenemiyor. Bu konularda ivedi önlemler alınması için çalışmalar yürütmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!