Ragbi Günlükleri 103

Hatırlarsınız, 2022 yılına girdikten sonra Türk ragbi liglerinin başlangıcı için geri sayıma geçmiş ve her yazıda, heyecanımızın nasıl arttığından bahsetmiştim. Yılın yarısını geride bıraktığımız şu günlerde, başlamasını büyük bir heyecanla beklediğimiz ragbi liglerimiz de bir bir tamamlanıyor. Ulusal liglerdeki rekabet, yerini milli takımlara bırakıyor. Gelin, bu hafta Türk ragbisinde neler olup bitmiş bir göz atalım.

19 Martta, ilk düdüğün çalmasıyla birlikte 7’li ragbi büyük erkekler müsabakalarıyla başlamıştı liglerimiz. Ardından 15’li ragbi, 7’li ragbi kadınlar, U18 erkekler ve U18 kadınlar sahne almıştı. 15’li Ragbi Ligi, sonbahar aylarına kadar devam edecek. Grup maçlarının devam ettiği ligde takımlar, gruplarında ilk ikide yer alarak finale kalmaya çalışıyorlar. Kimi takımlarımız, sezon takviminde planlandığı gibi maçlarını oynarken, kimi takımlarımız da erteleme talepleri yüzünden sıkışan takvimle mücadele ediyorlar. Trakya olarak, şu ana kadar sadece bir tane 15’li ragbi maçı oynayabildik ve haziran ayına sarkan maçlarımızla birlikte her hafta sonumuzda bir maç görünüyor. İşlerin bu noktaya gelmemesindeki birinci sorumululuk Ragbi Teknik Kurulumuza düşüyor. Gelecek sezonlar adına bu durumdan bir ders çıkarılmalı. Devam eden bir başka ligimizde 7’li Ragbi Büyük Erkekler Etaplı Ligi. 19 Martta, Ankara Bağlum’da oynanan ilk etabın ardından takımlar, final etabı için hazırlıklarını sürdürüyorlar. Final etabının 25-26 Haziran hafta sonu, Kocaeli ilinde düzenlenmesi için hazırlıklar olduğunu öğrenmiş bulunuyorum.

ankara ragbi kadin takimi - Edirne Ahval GazetesiGelelim tamamlanan liglerimize… U18 erkekler liglerinde ilk etaplar 2-3 Nisan tarihlerinde Eskişehir’de oynanmıştı. 7’li Ragbi U18 Erkekler Etaplı Türkiye Şampiyonasına 8 takım katılırken; 7’li Ragbi U18 Erkekler Gelişim Ligi’ne ise, 14 takımın katıldığını gördük. Gençlerimiz, ilk mücadelelerini Eskişehir’de verdikten sonra, final etapları için 24 Nisan tarihinde Çorum’da tekrardan bir araya geldiler. Gelişim Ligi’nin finalinde, Firuzköy Spor Kulübü ve Eskişehir Anadolu Spor Kulübü karşı karşıya gelirken, maçta gülen taraf, rakibini 15-12’lik skorla geçen Firuzköy oluyordu. 7’li Ragbi U18 Erkekler Etaplı Türkiye Şampiyonası, son yıllarda bir takımın dominasyonuna sahne oluyor. Pursaklar Belediye Spor Kulübü, bu ligi üst üste kazanma başarısını gösterdi ve istikrarını devam ettirdi. Bu gençleri, önümüzdeki yıllarda büyükler kategorisinde de izleyecekmişiz. Yıllardır beraber oynayan bu takım, bakalım büyükler kategorisinde nasıl işlere imza atacak?

Mayıs ayı içerisinde tamamlanan bir diğer ligimiz, 7li Ragbi Kadınlar Etaplı Türkiye Şampiyonası’ydı. 27 Martta, Kızılcahamam’ın ev sahipliğinde 8 takımla başlamıştı büyük kadınlar ligi. İlk etabın ardından, tüm maçlarını kazanan, favori durumdaki iki takımdaydı gözler: Firuzköy Spor Kulübü ve Ankara Ragbi Spor Kulübü. Bu iki takım arasında oynanacak olan müsabakanın sonucu merak ediliyordu. Bunun için de 15 Mayıs’ta Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde oynanan final müsabakalarını beklememiz gerekti. Finale kadar tüm maçlarını kazanarak gelen iki takım, şampiyonu belirleyecek olan maçta karşı karşıya geldiler. 10-7’lik yakın bir skorla biten maçta kazanan, Ankara Ragbi Spor Kulübü olurken, 2022 Yılı 7’li Ragbi Kadınlar Türkiye Şampiyonluğu’nu da ilan ediyordu.

kastamonu asya gsk - Edirne Ahval GazetesiEn taze tamamlanan liglerimiz, geçtiğimiz cumartesi günü sonuçlanan 7’li Ragbi U18 Kadınlar Etaplı Ligi Türkiye Şampiyonası ve 7’li Ragbi U18 Kadınlar Gelişim Ligi’ydi. Maçların adresi, ilk etaba da ev sahipliği yapan Kızılcahamam İlçe Stadı olurken, gün boyu süren maçlarla heyecan devam etti. Türkiye şampiyonası kısmında, katılımcı 5 takım arasında geçti rekabet ve bu rekabetten zirvede ayrılan Ankara Ragbi Spor Kulübü oldu. U18 Kadınlarda da gelen şampiyonluğun ardından, Türk ragbisinin 2022 yılındaki kadın liglerine Ankara Ragbi’nin damga vurduğunu söyleyebiliriz. 13 takımın katıldığı, 7’li Ragbi U18 Kadınlar Gelişim Ligi’nde ise kazanan, ilk kez Türkiye Ragbi Federasyonu liglerinde gördüğümüz Kastamonu Asya GSK oldu. Asya GSK takımını çalıştıran Sercan Hükümen Hocamızla tanışıklığımız, geçtiğimiz yaz beraber katıldığımızı antrenörlük kursuna dayanıyor. Patlak bir basketbol topunu, eski voleybol dizliklerini kullanarak ragbi topuna dönüştüren Sercan Hoca, öğrencilerine bu şekilde ragbi öğretmeye çalışıyordu. O günden bu güne geldikleri noktada, özgeçmişlerine ”Gelişim Ligi Şampiyonluğu”nu eklemiş oldular.

Ankara Ragbi Spor Kulübü’nün şampiyon iki kadın takımının da antrenörlüğünü yapan Ali Müslüm Him, 2022 yılında kazandıkları bu başarının ardından Ragbi Günlükleri’ne açıklamalarda bulundu:

”Türkiye’de köklü bir kulüp olan ve varlığını sürdürme konusunda da her yıl aldığı birçok başarıyla bunu göstermeye çalışan Ankara Ragbi Spor Kulübü olarak, birçok olumsuzluk ve zorlu şartlara rağmen şu ana kadar sonuçlanan liglerden ikisini şampiyon olarak tamamladık. Bu sene kulüp olarak ama en çokta kendi şahsi hedefim olarak önceliğim, 2021 yılında aldığımız büyük kadınlar şampiyonluğunu sürdürmekti. Kulüp olarak birçok olumsuzluk yaşadık. 2022 yılı bizi biraz yıprattı ama bu hedefimizden bizi ayırmadı. Her şeye rağmen hatta her şeye karşılık bir olduk ve 2022 yılında da şampiyonluğumuzu kutladık. Bunun için ailem olan kulübümdeki bütün sporcu ve yöneticilere de teşekkür ederim. Ama asıl hedefimiz, bu şampiyonluğu daha uzun yıllar taşımak olduğu için alt yapımızı da özenle hazırladık. Şampiyon bir takımın şampiyon bir alt yapısı olması için de çok uğraş verdik. Sonuç olarak, bu sezonu hem büyük kadınlar hem de U18 kadınlar olarak şampiyon tamamladık. Kadınlar kategorilerinin ikisinde de şampiyon olmak ve hedefimi gerçekleştirmiş olmak beni çok mutlu etti. Çünkü hedefler gerçekleştikçe, insanın hedefi daha büyük oluyor. Bu başarılar da kulüp olarak ve şahsi olarak hedefimizi büyütmek için bize öncü oldular. Her büyüyen hedefte, yanında büyük sorumluluklar getiriyor elbette. Yeni hedefim, kulüpler arası şampiyonadan uluslararası müsabakalara katılım sağlayıp, kendimizi kulüp olarak o düzeye çıkartmak olacak. Hem görüşümüzü hem de kendimizi o düzeye yönelik geliştirmek olacak. Bu hedef için şimdiden sponsor arayışımıza başladık. Biliyoruz ki ragbi camiasında büyük bir sponsor sorunumuz var. Ragbinin tanınması ve gelişmesi için gerçekten çok önemli bir etken olan sponsor konusu, umarım daha iyi yerlere gelir. Bunun yanısıra liglerde bu sezon önceki sezonlara göre daha çok genç sporcu gördüm. Bir milli takım antrenörü olarak, hem de sporun içinden gelen birisi olarak bu durum beni çok mutlu etti. Çünkü herkesin bildiği gibi gelecek gençlerimizdir. Umarım her sene daha fazla gence ulaşılır ve daha iyi yerlerde oluruz. Ülkemiz ragbisinde bana göre en başlıca sorun, ne Türkiye şampiyonalarında ne de millî takımlarda farklı yüzler görememek. Aynı sporcuların süreklilik aldığı bir branşta, hep aynı sporcuların önü açıldığı sürece ilerlemek, bir yerlere gelmek mümkün değildir. Yazınızda, bana ve kulübüme yer verdiğiniz için teşekkür ederim.”

Kastamonu Asya Gençlik ve Spor Kulübü’nün antrenörü Sercan Hükümen, öğrencileriyle birlikte kazandıkları ”U18 Kadınlar Gelişim Ligi Şampiyonluğu”nun ardından, köşemiz aracılığıyla duygularını ifade etti:

”Ben Sercan Hükümen. 9 yıldır Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Çeşitli spor branşlarını öğrencilerime öğretmeyi ve onların kendilerini keşfetmelerine yardımcı olmayı seviyorum. Ragbi ile ilk olarak 2019  yılında tag ragbi branşıyla tanıştım. İlk kez katıldığımız Okullararası Türkiye Şampiyonasında kız takımımız Türkiye Şampiyonu olduktan sonra bu alanda ilerlemeye karar verdim. Ragbi sporunun özünde mücadele etmek, pes etmemek ve zorluklara karşı adeta göğüs germek var. Taşköprü İlçemizdeki gençlerimiz için ragbi işte tam da bu yüzden uygun bir branş. Çünkü bu özellikler öğrencilerimizin yaşam şekilleri aslında. Bu eğitim öğretim yılının başında ilk olarak Taşköprü’deki ragbiye uygun öğrencileri tespit edip, antrenman programlarını oluşturmakla başladık. Öğrencilerimiz tespit edebilmek adına kuvvet, sürat ve çeviklik üzerine 350 kız öğrencimize bazı performans testleri uyguladık. Burada başarılı olanları saha çalışmalarına dahil ettik. Saha çalışmalarımız sonucunda da 25 kız öğrencimiz ile takımımızı oluşturduk. Antrenmanlarımızı haftada 3-4 olacak şekilde düzenledik. Bu süreçte elbetteki birçok zorlukla karşılaştık. Saha, veli izni, öğrenci isteği, ders başarısını olumsuz etkilediğinin düşünülmesi, yaralanmalar, sakatlıklar ve niceleri… Vazgeçmemiz için yeterince sebep olmasına rağmen kızlarımız ile beraber inandığımız yolda mücadele vermeyi tercih ettik. İlk olarak 9 Nisan’da oynanan 1.etap müsabakalarına katıldık ve orada oynadığımız 3 maçımızı da kazanarak final etabına gitmeye hak kazandık. 28 Mayıs Cumartesi günü de Ankara Kızılcahamam’da düzenlenen final etabında çeyrek finalde Alanya temsilcisini 22-0, yarı finalde Konya temsilcisini 19-14, finalde ise Samsun temsilcisini 10-5’lik skorlarla yenerek 2022 sezonu 7’li Ragbi U-18 Kadınlar Gelişim Ligi Türkiye Şampiyonu olduk. Kulüp olarak katıldığımız ilk yılda şampiyon olmak bizleri sevindirdi. Özellikle ilçemizde ve ilimizde farkındalık oluşturduğumuza inanıyorum. Verdiğimiz emeklerin karşılığını aldığımızı görmek gayet güzel bir duygu. İnşallah bu gençlerimiz, milli formayla da ülkemizi en iyi şekilde temsil ederler. Ayrıca kişilikleri, karakterleri ve oynadıkları oyunla övgüleri hak ettiklerini düşünüyorum. Kızlarımızı ve onları yetiştiren ailelerine teşekkür ediyorum.”

ankara ragbi u18 kadin takimi - Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu