Ragbi Günlükleri 115

  Anadolu Yıldızlar Ligi(Analig); Spor Genel Müdürlüğü tarafından, sporun tabana yaygınlaştırılması, daha fazla müsabakanın yapılması, kulüplere ve milli takımlara alt yapı oluşturulması, Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkez’lerine (TOHM) sporcu kazandırılması, ulusal düzeyde sürdürülebilir yetenek takip sistemi oluşturulması, tüm paydaşlarının sporun gelişimi için işbirliği içerisinde bulunmalarının sağlanması hedefleri doğrultusunda oluşturulmuştur.

                Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen Analig’in her aşamasında kardeşlik, yardımlaşma, centilmenlik, kaynaşma ve hoşgörü değerleri öne çıkarılmaya çalışılırken; sporcuların bulunduğu ilin tarihi, kültürel değerleri hakkında bilgi edinmesi ve gezi etkinliklerinin düzenlenmesi imkânlar dâhilinde sağlanıyor. Analig; atletizm, badminton, basketbol, beyzbol, bocce, buz hokeyi, buz pateni, cimnastik, güreş,hentbol, hokey, judo, karate, kayak, masa tenisi, modern pentatlon, rafting, ragbi, oryantiring, softbol, sutopu,taekwondo, tekerlekli koşu, tenis, voleybol ve yüzme spor dallarında yapılıyor ve ilgili spor dalında kadrolu veya sözleşmeli antrenörü bulunan spor il müdürlüklerinin, il karmaları oluşturarak ANALİG projesine katılması zorunlu tutuluyor.

                2022 yılı Anadolu Yıdızlar Ligi Ragbi müsabakaları, 09-13 Ağustos tarihleri arasında Denizli’nin ev sahipliğinde oynandı. Erkeklerde 16 takım (Edirne, Aksaray, Bursa, Van, Bartın, Osmaniye, İstanbul, Denizli, Tokat, Antalya, Konya, Diyarbakır, Eskişehir, Adana, Kocaeli, Ankara), kızlarda ise 12 takım (Denizli, Tokat, Antalya, Konya, Diyarbakır, Eskişehir, Adana, Kocaeli, Ankara, Kastamonu Ordu, Samsun) Türkiye şampiyonu olabilmek için ter döktü. 2004-2005-2006-2007 doğumlu genç sporculardan oluşan il karmaları; erkeklerde dört takımlı dört grupta, kızlarda ise dört takımlı üç grupta toplandılar. Oynanan grup müsabakalarının ardından erkeklerde Samsun, İstanbul, Tokat, Kocaeli, Antalya, Eskişehir, Edirne ve Ankara takımları çeyrek finale yükselirken; kızlarda aynı başarıyı Kastamonu, Denizli, Samsun, Kocaeli, Ankara, Antalya, Konya ve Tokat takımları gösterdi.

                Oynanan klasman maçlarında; erkeklerde Ankara, kızlarda ise Kastamonu takımı rakiplerine karşı üstünlük sağlayarak Analig’in ragbi branşındaki ilk şampiyonları oldular. Erkekler kategorisinde 2.liği Kocaeli, 3.lüğü İstanbul, 4.lüğü Eskişehir takımları kazanırken; kızlarda şampiyon Kastamonu’nun ardından sıralama Konya, Samsun, Antalya şeklinde oluştu.

whatsapp image 2022 08 21 at 08.26.39 | Edirne Ahval Gazetesi                Kızlar kategorisinin şampiyonu Kastamonu takımının kadrosu şu isimlerden oluşuyordu: Huriye Alay, Melike Bekdemir, Büşra Yıldız, Eylül Ece Duman, Irmak Karabaş, Deniz Kaplan, Esmanur Kahvecioğlu, Tuğbanur Söylemez, Gamze Değirmenci, Kübra Türkoğlu, Şaziyenur Söylemez, Aleyna Gökmen, Derya Çamcı, Elif Arı, Aleyna Kurt. Takımın antrenörü Sercan Hükümen Hocamıza, turnuvaya dair görüşlerini sordum.

                Sercan Hoca, ”ANALİG Türkiye Ragbi Finallerinde Kastamonu’yu en iyi şekilde temsil ederek, turnuvayı şampiyon olarak tamamladık. İl karmalarının yarıştığı, 5 gün süren yorucu mücadeleler sonunda, taraflı tarafsız tüm izleyecilerin takdir ettiği, yürekleri kendilerinden büyük tüm sporcularımızı kutluyorum. Ayrıca takımımız oyuncularından Irmak Karabaş’a ”Turnuvanın En Değerli Sporcusu” ödülü, Melike Bekdemir’e de ”Turnuvanın En Centilmeni” ödülü verilmiştir. Ve ben de ”Turnuvanın En Değerli Antrenörü” ödülüne layık görüldüm. Bizleri bu ödüle layık gören ve sorunsuz bir organizasyon gerçekleştiren herkese teşekkür ediyorum.” derken, sözlerini şöyle sürdürdü: ”2019 yılında elde ettiğimiz Tag Ragbi Türkiye Şampiyonluğu’ndan sonra Kastamonu’da yakaladığımız hava ile girdiğimiz bu yolda, çok şükür adım adım daha iyiye ilerliyoruz. Planlarımız doğrultusunda çalışarak, hedeflerimizi gerçekleştirmek için kızlarımızla beraber çabalamaya devam ediyoruz. Bu yılı değerlendirecek olursak, sporcularımızın performansları bizleri memnun etti. İlk olarak Gelişim Ligi’nde 6 maçın 6’sını da kazanarak ”Gelişim Ligi Türkiye Şampiyonu” olduk. Şimdi de Türkiye’nin en iyi takımlarının mücadele ettiği il karmaları müsabakaları olan ANALİG’de 6 maçın 6’sını da kazanarak Türkiye Şampiyonu olduk. Hem kulüpler seviyesinde hem de ANALİG seviyesinde namağlup bir şekilde sezonu tamamlamak bizleri sevindirdi ve gelecek adına ümitlendirdi. Herkesin hedefi, ay yıldızlı formayı giymektir. Bizim kızlarımızın da milli formayı giyme ve dahası bu formayla başarılı olma hayalleri var. Bu yıl, bir sporcumuz U-18 milli takımına girdi. İnşallah bu sayı artarak devam eder ve milli takımımız Avrupa ve Dünya’da hatırı sayılan takımlar arasında yerini alır. Ragbi branşımız ANALİG’de ilk defa yer aldı ve çok güzel mücadeleler yaşandı. Sporcularımızın maç sayılarını arttırmalarına paralel olarak performansları da artacaktır. Her maç, onların yeni şeyler öğrenmeleri için fırsat olacak ve tecrübe kazanacaklardır. Türk Ragbi’si iyiye gitmekte, daha da iyiye gidecektir. Büyük bir emek ve özveri ile ragbi branşının gelişimi için çaba sarf eden başta Federasyon Başkanımız Murat Pazan olmak üzere tüm Federasyon yetkililerine teşekkür ederiz.” diyerek görüşlerini aktardı.

6 b90a9453 | Edirne Ahval Gazetesi                Turnuvanın erkekler kategorisinin şampiyonu Ankara takımının antrenörü Engin Kömürcü’ye de turnuva üzerine düşüncelerini sordum. Engin Hoca, ”Turnuvaya hazırlık sürecimiz, turnuvanın ertelenmesi nedeniyle uzun sürdü. İlk açıklanan tarihlere göre hazırlıklarımıza daha önceden başlamıştık. Seyahatlerim nedeniyle bu evreyi, antrenör-oyuncu arkadaşlarım Eren Aşlar ve Burak Balmuk’la beraber idare etti. Sporcu seçimlerini Ankara Ragbi Spor Kulübü antrenörü Müslüm Him ile birlikte yaptık. Ankara’yı temsilen Analig’e katılan takımın dört sporcusunu Ankara Ragbi Spor Kulübü’nden, 11 sporcusunu ise Pursaklar Belediyesi Spor Kulübü sporcularından aldık. Seçim evresinde, gelecek sene yeniden U18 kategorisinde oynayabilecek oyunculara ve milli takımımızı U18 Trophy kategorisinde en iyi şekilde temsil eden sporcularımıza şans verdik. Sporcularımızın turnuvadaki performanslarına değinecek olursam, ragbinin bir takım sporu olduğunu ve birlikte nasıl başarılı olunabileciğini Ali Muslim Him Hocamızla aşıladığımız için mutluyum. Çalışmalarımızın meyvesini almak gerçekten güzel bir duygu. Bu yıl içerisinde, takımımla aldığım 3. şampiyonluk ve bu şampiyonluklarla gelişen sporcularımın, uluslararası maçlardaki performanslarının beni  çok daha mutlu ettiğini söyleyebilirim. Anadolu Yıldızlar Ligi gibi organizasyonların sayılarının artması, Türk Ragbisi’nin geleceği için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Organizasyon, ilk defa gerçekleşmesine rağmen güzeldi. Bizi Denizli’de ağırlayan Emrullah SALİM Hocam’a ve Pamukkale Horozları’na teşekkür ediyorum.” dedi.

                Denizli’de düzenlenen organizasyonda, Edirne’nin de bir takımı bulunuyordu. Hakan Gündoğdu Hocamızın antrenörlüğünü yaptığı takımımız, şehrimizi şu sporcularla temsil etti: Hasan Emre Tekin, Oğuzhan Çelik, Bilal Turan, Ahmet Boğatekin, Mustafa Ali Aksun, Enes Emircan Dertlioğlu, Emirkan Kuzucukdır, Baran İrketi, Dinçer Demir, Raif Ege Ürekenci, Kerem Hozer, Sinan Gölge. Hakan Hoca’ya da turnuvaya dair görüşlerini sorduğumda, ”Dört yıldır devam eden Analig organizasyonuna bu yıl, ragbi branşı da eklendi. Denizli’de oynanan müsabakalarda çok güzel ağırlandık. Öncelikle emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İlk defa düzenlenen organizasyona toplamda 28 takım ve 472 sporcu katıldı. Ragbi branşının ilk defa düzenlenmesine rağmen katılım, oldukça iyiydi. Çekişmeli, güzel maçlar izledik. Edirne’yi temsilen, 18 yaş altı bir takımla turnuvaya katıldık. Kısıtlı bir hazırlık süreci geçirmemize rağmen, çeyrek finale kadar yükselmeyi başardık. Çeyrek finalde, şampiyon Ankara takımına kaybederek, turnuvaya veda ettik. Genç sporcularımız için bu turnuva, önemli bir tecrübe oldu. Sporcularımın istekli mücadelesi beni çok memnun etti. Edirne’deki yetenek taramalarımızı genişleterek, yeni yüzleri ragbiye kazandırmak istiyoruz. Her turnuvada, daha iyi sonuçları hedefliyoruz.” cevabını aldım.

                Gençlerimiz sahaya çıktıkça, daha çok maç yaptıkça oyunumuz gelişiyor. Sporla hayatı değişen, milli formayla yolu kesişen gençlerimizin sayısı her geçen yıl artıyor. Fırsat verildiğinde, gençlerimizin neler başarabildiklerine şahit oluyoruz. Yazımızı, Sercan Hükümen Hocamız’dan bir alıntıyla bitirelim: ”Bu toprakların çocuklarına inanın!”.

NOT: Fotoğraflar, Türkiye Ragbi Federasyonu resmi sitesinden alınmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!