Ragbi Günlükleri 117

    Ragbinin lokomotif disiplini, 15’li Ragbi’dir. Dünyada da en çok izlenen, rağbet gören disiplinidir. Oyunu öğrenmek istiyorsanız, bir ucundan tutmalısınız ve üzerine kafa yormalısınız.

            2022 Yılı 15’li Ragbi Ligimiz, 26 Mart 2022’de oynanan karşılaşmalarla başlamıştı. O tarihten sonra, özellikle Marmara Grubu’nda, maçların belirlenen tarihlerinde oynanamadığını gördük. Her erteleme, bizim gibi maçlarını zamanında oynamak isteyen takımların motivasyonunu düşürdü. Şu gün itibariyle, grubumuz olan Marmara Grubu’nda halen tamamlanması gereken maçlar bulunuyor. Karadeniz Grubu’nda ise, henüz sahaya çıkabilmiş takım göremedik. Çarşamba Ragbi ve Güneysu Ragbi takımları arasında oynanacak iki maçın sonucu, İç Anadolu Grubu’nu ikinci tamamlayan Hacettepe Ragbi’nin rakibini belirleyecek. Sonrasında bu takımlar arasında oynanacak olan play off maçından, yarı finale kim çıkacak göreceğiz.

36339986 468884850199097 1184923447663263744 n 1 - Edirne Ahval Gazetesi            15’li Ragbi Ligimizin mevcut háli üzerine, Türkiye Ragbi Federasyonu, kulüplere 16 Ağustos tarihinde bir yazı gönderip, karşılaşmaların tamamlanmasını istemişti. Gönderilen bu yazıda bir tarih belirtilmemesi, kulüpler arasında farklı yorumlara yol açtı. Konuyu, 22 Ağustos’ta Ragbi Teknik Kurul Başkanı Sayın Oğuzhan Danışmaz’a sorduğumuzda, sürecin hiç de düşündüğümüz gibi olmadığını öğrendik. 10 Eylül 2022 tarihinde yarı final maçlarının oynatılmak istendiğini, bu süre zarfında kalan maçların tamamlanması gerektiği söylendi bizlere. Gerçekleşmesi mümkün olmayan bu istek, en nihayetinde hayata geçirilemedi ve geçtiğimiz cuma günü kulüplerimiz ve Ragbi Teknik Kurul üyelerimiz arasında bir toplantı gerçekleştirildi.

64586508 673507713070142 6660165030962528256 n 1 - Edirne Ahval Gazetesi            Ligin başlangıcından sonra yaşanan süreci özet geçmem, lafı yaptığımız toplantıya getirecek olmamdı. Dünya Ragbi Birliği(World Rugby) üyelik şartlarını yerine getirmek için uğraşan federasyonumuz, 15’li Ragbi Ligimiz’deki karşılaşmaları tamamlamak durumunda. En az 10 takımlı, 6 haftalık lig veya şampiyona şartı, şu anda karşılanmak için çabalanıyor. Ragbi Teknik Kurul Başkanı Oğuzhan Danışmaz, kulüplerle görüşmeler gerçekleştirmiş ve kurul olarak bir karara varmışlar. Ligdeki oynanamamış karşılaşmaların, ekim sonu-kasım başı en geç tamamlanmasını istiyorlar. Bu senaryoda, en iyi ihtimalle, yarı final maçları kasım ortasında; final maçı ise, aralık ayı başında oynanacak gibi gözüküyor. Final grubundaki maçların aynı sahada, peşi sıra oynanacağını ve TRT Spor Yıldız’dan canlı yayınlanmasının istendiğini de öğrendik. Tamamlanmamış maçlara dönersek, Karadeniz Grubu’nun akıbeti henüz belli olmamakla birlikte, yakın tarihte sahaya çıkacak takımlar göreceğiz. 10 Eylül Cumartesi günü için planlanan iki karşılaşma var Marmara Grubu’nda. İlki, Trakya Ragbi ve Körfez Ragbi takımları arasında. Trakya olarak, grup aşamasındaki tek deplasmanımıza bu karşılaşmayla çıkmış olacağız. Diğer müsabaka ise, Kadıköy Ragbi ve Kandıra Ragbi takımları arasında oynanacak.

            2022 Yılı 15’li Ragbi Ligi’nin aralık ayı başına kadar uzayacak olması, Ragbi Teknik Kurul’un planlarında değişikliğe gitmesine yol açmış. Ligimiz şu anda ”Yıl” hesabı üzerinden oynanıyor. Bunu sezona çevirip, kış aylarını da değerlendirmek istiyorlarmış. Ancak malum sebeplerden dolayı bu düşünce, yakın zamanda gerçekleşmeyecek. Ligin tamamlanmasıyla birlikte, yeniden bir toplantı yapılacak ve yeni sezon planlanacak. Yeni sezon için Türkiye Ragbi Federasyonu liglerinde yarışan takımlara 15’li ragbi takımı kurma zorunluluğu getirildi. Bu kararla birlikte bazı takımların birleştiğini görebiliriz. Ayrıca, Dünya Ragbi Birliği üyelik şartları yerine getirilmeye çalışırken, ülke ragbisinin gelişmesinin yolunun 15’li ragbiden geçtiğini hatırlamış bulunuyoruz.

34030216 448536772233905 3971406725029822464 n 1.%5B2%5D - Edirne Ahval Gazetesi            Toplantıda gündeme gelen konulardan biri de kulüplerimizin ekonomik sorunları oldu. Teknik kurulumuza, bu konuda bir çalışması olup olmadığını sordum. Ancak verilen cevaplardan böyle bir çalışma yapılmadığını anladım. Kulüplerimizin en büyük problemi, ulaşımdır. Bunun yanında, her gün yeni gider kalemleriyle karşılaşıyoruz. Federasyonumuzun, kulüplere ekonomik destek sağlaması, liglerimizin devamı açısından oldukça önemlidir. Geçmiş yıllarda, her maç sonrası federasyonumuz tarafından kulüplerimize yolluk-harcırah ödemesi yapılırken, bir süredir bu ödemeler de durdu. 2022 yılı reglamanında belirtilen ise, ligde ilk üçe giren takımlara ödemelerin yapılacağıdır. Yardımların böyle şartlara bağlanmadan, her takım için yapılması gerekiyor. İstediğiniz kadar plan yapın, hedef koyun, takımları sahaya çıkartamazsanız işiniz yürümez.

            15’li Ragbi Milli Takımımızın takvimiyle ilgili bilgiler vereyim. Milli takımımızın ilk kampı, 19-30 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılacak. İstanbul’da gerçekleşecek olan bu kamp döneminde hazırlıklar, Bosna Hersek’le 1 Ekim’de deplasmanda oynayacağımız maç için olacak. İkinci kamp ise, 2 Ekim tarihinde Trabzon’da başlıyor ve 15 Ekim’deki Sırbistan maçıyla sona eriyor. 2022 yılında milli takım kampına davet edilen oyuncular, milli takım havuzunda yer almaya devam edecekken; kulüp antrenörlerinden oyuncu önerileri de alınacak. Yapılacak seçimlerin ardından, bir kamp kadrosu oluşturulacak. 7’li ragbi olimpik havuzdaki oyuncularımızın, 15’li ragbi oynayamayacağını da belirteyim.

            Toparlarsam; son yapılan toplantıyla birlikte, yol haritamız belirlendi. Konuşulan tarihlere kulüplerimizin riayet etmesi artık bir zorunluluktur. Özveri gösteren, maçların zamanında oynanması için çabalayan takımların yanında, hala organizasyonu sekteye uğratan kulüpler olursa, bunlarla yollarımızı ayırmalıyız. Kulüplerimizi ekonomik olarak desteklemeliyiz. Zira ağırlaşan ekonomik şartlarda,  taşıma suyla değirmen dönmüyor. Milli takım seçimlerinde ádil olmalıyız. 2022 yılında milli takım havuzunda yer almış, ancak orada olmayı hak etmeyen, fizik olarak hazır olmayan birçok sporcu olduğunu düşünüyorum. Kamptaki sporcu sayısını kalabalık tutup, rekabeti sağlamalı, kimseye ”Benim formam garanti.” dedirtmemeliyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu