Ragbi Günlükleri 122

     Yeni akademik yıl başladığında, biz üniversite topluluklarının dört gözle beklediği ilk etkinlik, Topluluklar Buluşması’dır. Eğitimleri için üniversiteye gelen taze öğrencilere ulaşmanın en konforlu yoludur. Kendimizi anlatmanın, yeni üyeler-sporcular bulmanın, üniversitemizin idareci hocalarıyla dertleşmenin fırsatıdır. Her yıl, topluluklar buluşuyor organizasyonundan sonra,  açılan baraj kapaklarından taşan suların coşkusuyla başlar toplulukların etkinlikleri.

                Bir önceki senenin faaliyet sayılarını geçmek, öğrenmek ve öğretmek için çalışır topluluklar. Yapılan her organizasyon, alınan sorumluluklar görevli öğrencilere özgüven dopingidir. Üniversitede kendini gerçekleştirmenin fırsatıdır. O yüzden her üniversiteli, bir veya birden çok topluluğa üye olmalı, görev almalı ve bir bütünün parçası olmayı öğrenmelidir.

                2022-2023 akademik yılı başladıktan sonra Trakya Üniversitesi Öğrenci Toplulukları’nın hazırlığı, 4-5 Ekim tarihleri içindi. Her yıl olduğu gibi üniversitemizin Balkan Yerleşkesi ev sahipliği yaptı Topluluklar Buluşması’na. Geçmiş yılların aksine, organizasyonun gün sayısı azaltılmıştı. Ancak biz topluluklar için önemi ve etkisi hala aynıydı.

                4 Ekim Salı günü, sabah erken saatlerde başladı hareketlilik. Her masaya ayrı bir telaş hâkimdi. En güzel şekilde ulaşmak istiyordu topluluklarımız yeni üyelerine. Geçmişte yapılan etkinliklerden görseller, gelecek planları, ödüller kaplamıştı stantları. En çok dikkati nasıl çekerim derdindeydi herkes ve inanın, derse çalışılmıştı.

311111918 5522545171132032 1125901487540525507 n - Edirne Ahval Gazetesi                Sabah 10.30 gibi ortamın cıvıltısı yükselmiş ve ister istemez herkesi hareketlendirmişti. Meraklı gözler masaları inceliyor, sorular havalarda uçuşuyordu. Dans, müzik, eğlence, etkileşim… Bir üniversite topluluğunun aradığı hava oluşmuştu. Öğle saatlerinde coşku daha da yükseldi ve bu coşkuya Trakya Üniversitesi’nin yönetim kadrosu da katıldı. Rektör Hocamız Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun başında olduğu heyet, tek tek topluluk stantlarını gezerek öğrencilerle konuştu. Topluluk faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Akşamüstü 17.00’a kadar da öğrenci seli azalmak bilmedi.

                Trakya Üniversitesi Ragbi Topluluğu olarak, iki gün boyunca bizde, alandaki yerimizi aldık. İki günü de dolu dolu yaşadık. Takımımıza çok sayıda aday oyuncu topladık. Spor topluluğu olmamıza rağmen, sadece üniversitemizin spor bilimleri fakültesi öğrencilerinden değil, üniversitemizin her fakültesinden öğrencilerin üyesi olduğu, ragbi antrenmanlarına aktif olarak katıldığı bir topluluğuz. Edirne’ye üniversite eğitimini almaya gelen gençleri, ragbi sporuyla tanıştırıyoruz. Onlara, üniversiteler ve ulusal ragbi liglerinde deneyim kazanma fırsatı sunarken, milli takımlar seviyesine yükselmelerine yardımcı oluyoruz. Farklı karakterdeki birçok oyuncuyu bir araya getirerek, bir bütünün parçası olmayı öğretiyor ve aynı hedef için birlikte çalışmalarını sağlıyoruz. Saha içinde ve dışında aldıkları sorumluluklarla özgüven kazanmalarını önemsiyoruz. Her sene olduğu gibi bu senede, çalışmalarımızı bu amaçla gerçekleştiriyoruz.

                Uzun yıllardır topluluk faaliyetleri yürüten biri olarak, geçmiş tecrübelerim bana şunu göstermiştir hep. Organizasyonun ilk gününde ilgi zirve yapar ve sonraki günler, trend aşağı yönlü hareket eder. Bu yıl, organizasyonun beni haksız çıkarmasının mutluluğunu yaşadım. İkinci günde de biz topluluklara gösterilen yoğun ilgi, verdiğimiz emeğin ödüllendirilmesiydi.

311060700 5522545581131991 3649461226325450520 n - Edirne Ahval Gazetesi                Topluluklar Buluşması’nın en sevdiğim kısımlarından bir tanesi, topluluğumuzun akademik danışmanı Prof. Dr. Çetin Hakan Karadağ Hocamızla birlikte diğer öğrenci stantlarını gezmektir. Yeni işbirliklerinin doğduğu bu gezilerimizden, gezimiz sırasındaki sohbetten büyük keyif almışımdır.

                İşbirlikleri demişken… Geçmişte beraber çalıştığımız, ortaklığımızı sürdürmek istediğimiz topluluklarla tekrardan iletişimimizi kuvvetlendirdik. Sohbetlerimiz sırasında ne kadar çok topluluk başkanıyla çalıştığımı da fark ettim. Çünkü birçok topluluğun en eski üyesinden, daha eskisini biliyorum onlar hakkında. Kendi adıma güzel bir sürpriz yaşadım. Sahne Meydan Tiyatro Topluluğu’na uzun yıllar emek vermiş Reha ile karşılaştık. Geçmişi yâd ettik. Tanıdık yüzleri yeniden Topluluklar Buluşması’nda görmek, insanı mutlu ediyor. İmkânı, zamanı olan her eski topluluk başkanının bu gibi ziyaretleri, Trakya Üniversiteli kimliğinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

              Sunumlar, stantlar, gelecek planları, yeni etkinlikler, işbirlikleri… Her geçen yıl büyüyen Trakya Üniversitesi Öğrenci Toplulukları, artan etkinlik sayılarıyla Trakya Üniversitesi öğrencisiyle buluşmayı bekliyor. Herkese göre bir şey mutlaka var. Gelip, denemeli ve üniversitede geçen her anın keyfine varılmalı. Trakya Üniversitesi Öğrenci Toplulukları’nın etkinlik haberlerine üniversitemizin ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın internet sayfalarından ulaşılabileceği gibi toplulukların sosyal medya sayfaları da ziyaret edilebilir.

NOT: Fotoğraflar, Trakya Üniversitesi Facebook sayfasından alınmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu