Ragbi Günlükleri 127

Türkiye Ragbi Federasyonu himáyesinde oynanan 2022 Yılı 15’li Ragbi Ligi’nde, nihayet yarı final zamanı gelmiş ve heyecan yükselmişti. Beklenen maçlar, geçtiğimiz hafta sonu İstanbul Beykoz’a bağlı Bozhane sahasında oynandı. Bozhane; Beykoz merkezden uzakta, doğanın arasında bir yerleşim yeri. Şehrin keşmekeşinden kaçıp, kafayı dinleyebilir, doğaya dönebilirsiniz.

12 Kasım Cumartesi günü saat 13.00’daki maçımız için Edirne’den sabah 07.00’da yola çıktık. Yağmurlu ve soğuk bir Edirne’yi arkamızda bırakıp, yola koyulduğumuzda; benzer bir havanın Bozhane’de olmasından çekiniyorduk. Planladığımızdan daha erken varınca, Bozhane’de zaman geçirmek için vaktimiz oldu ve hava şartları hiç de korktuğumuz gibi değildi. Biz vardığımızda, sahadaki hazırlık çalışmaları devam ediyor, zemin oldukça güzel görünüyordu. Sabah 08.00’de gelip, önce saha hazırlığına yapan, sonra tüm gün maçların yönetiminde görev alan Ragbi Teknik Kurul Başkanı Oğuzhan Danışmaz, Medine Doğan, Ebru Güdek Danışmaz, Alperen Köse, Aslıhan Helvacı ve Ali Yasin Kalaycı’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Günün ilk karşılaşması, saat 13.00’da Trakya Ragbi ve Anadolu Lions takımları arasında oynandı. Marmara Grubu’ndan ikinci olarak finale gelen Trakya, yaz arası sonrasını iyi değerlendiremedi. Mezunlarımız ve çeşitli sebeplerle takımı bırakan oyuncularımız sebebiyle antrenman sayısını yakalamakta zorlandık. Oyun sistemimiz üzerine çalışamadık. Eksik olan kadromuzu, yıllardır ragbiden uzak kalmış eski oyuncularımızla tamamlamaya çalıştık.  Hazır olmadan çıktığımız yarı final karşılaşmasından da İç Anadolu Grubu’nu domine edip gelen Eskişehir temsilcisine yenilerek ayrıldık. Lions, açık alandaki yetenekli oyuncularıyla sonuca gitmeyi başardı. Beni esas üzen, yapabildiğimiz saha içi aksiyonlarını gerçekleştirememek oldu. Özellikle ikinci yarıda birden çok kez sayıya yaklaşmamıza rağmen, tercih hataları yüzünden sonuçlandıramadık. En nihayetinde 52-7 kaybettik. Maç sırasında kafa kafaya çarpışma geçiren Hakan Gündoğdu ve Etem Seydioğlu’na da geçmiş olsun diyelim.

Yarı finalin ikinci karşılaşması, Marmara Grubu’nun birincisi Kadıköy Ragbi ve İç Anadolu Grubu’nun ikinci bitiren Hacettepe Ragbi takımları arasında oynandı. Daha çekişmeli geçmesi beklenen karşılaşma, izleyenlerin beklentisini karşıladı. 80 dakika boyunca, oyundaki ağırlık el değiştirmeye devam etti. Ufak hatalar ve tercihler, sonucun belirlenmesinde etkiliydi. Geçen yılın şampiyonu Hacettepe Ragbi, rakibi Kadıköy’ü 13-6 mağlup ederek finale yükselmeyi başardı. Anadolu Lions ve Hacettepe Ragbi takımları arasında oynanacak olan final maçının kesin tarihi ilerleyen günlerde Türkiye Ragbi Federasyonu tarafından açıklanacak.

Ragbi kültürünün içerisinde bulunan 3. devreyi yaşatmaya çalıştığı için Kadıköy Ragbi’ye ve başkanları Ahmet Eren Kılıç’a teşekkür ediyorum. Çeşitli sebeplerle bir süredir uzak kalınan bu etkinlik, Ahmet Eren’in çabalarıyla yarı final maçları sonrasında yapılabildi. Takımlar, yemekte bir araya geldi. Güzel sohbetler edildi. Maçların ”iyileri” ve ”kötüleri” seçildi. Sahada yaşanan rekabet yerini, dışarıda dostluğa bıraktı.

Son bir teşekkürle yazımı tamamlayacağım. Yarı final maçımızın ulaşımı için hafta boyunca uğraştık. Hiç kaynağımız olmadığı için Edirne Belediyesi’ne ve Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne dilekçeler verdik, otobüs talep ettik. Ancak dilekçelerimiz jet hızıyla reddedildi. 2022 Edirne Yılı’nda, şehrimizi temsilen katıldığımız ulusal bir ligde, yalnız bırakıldık. Bütün kaynaklarını futbol gibi geri dönüşü olmayan bir branşa yatıran bu şehir, diğer branşlardaki amatörleri öldürüyor, farkında değil. Başarı kazanıldığında fotoğraf çekilmek için ortaya çıkan makam sahiplerini, yoklukta da görmek, yanımızda olduklarını hissetmek istiyoruz. Burada teşekkürüm ise, hiç kaynağımız olmamasına rağmen bizlere yardımcı olan, sahaya çıkmadaki en büyük destekçimiz Edirne Transfer Turizm’e, Yücel Nazıroğlu ve Taner Nazıroğlu’na. Bizlere ödeme kolaylığı sağlayıp, ragbi oynamaya devam edebilmemize destek oldukları için kendilerine çok teşekkür ediyorum. 

Finale kalan takımları tekrardan tebrik ediyorum. Sezonu Mart ayında Kadıköy Ragbi maçıyla açmıştık. 3.lük maçında, Kadıköy Ragbi ile kapatacağız.

NOT: Fotoğraflar, Türkiye Ragbi Federasyonu’ndan alınmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu