Ragbi Günlükleri 129

Mart ayında başlayan 2022 Yılı 15’li Ragbi Ligi’nde, 3. lük maçının oynanmasının ardından bir adım kaldı finale. Geçtiğimiz hafta sonu oynanan karşılaşmayla ligin 3.sü belli olurken; Ragbi Günlükleri’nin bu haftaki yazısında, bu maça değineceğiz.

whatsapp image 2022 11 26 at 18.35.47 1 kopya | Edirne Ahval Gazetesiİstanbul Beykoz’a bağlı Bozhane köyünün sahası ev sahipliği yapmıştı yarı final karşılaşmalarına. Oynanan maçların ardından final ve 3.lük eşleşmeleri belli olmuştu. Daha önce konuşulan plana göre, 3.lük ve final maçları Ankara’da peşi sıra oynanacak ve TRT Spor Yıldız ekranlarından canlı olarak seyirciyle buluşacaktı. Final eşleşmesi için bu plan, hálen geçerliliğini koruyor. 3.lük maçının seyri ise, Ragbi Teknik Kurul Başkanı Oğuzhan Danışmaz’dan gelen öneriyle değişti. İstanbul ve Edirne temsilcisi iki takımın karşılaşacağı 3.lük maçı için takımların anlaşması halinde bu iki şehirden birinde oynanabileceği önerisi, Trakya Ragbi’nin kulüp başkanı olarak beni oldukça rahatlattı. Takımın Ankara ulaşımının ve oradaki konaklamasının nasıl olacağı üzerine kara kara düşünüyordum. 

Bu öneri sonrası, Kadıköy Ragbi’den arkadaşım Ömer Arısoy’a, maçın Edirne’de oynanması için ricada bulundum. İsteğimin kabulu üzerine Edirne’de çim saha arayışına giriştik. İki hafta boyunca çalmadık kapı, aramadık insan bırakmadık. Saha için ilk düşüncemiz, 25 Kasım Stadı oldu. Edirnespor’un fikstür müsaitliğinden dolayı, sahanın tahsisi konusunda umutluydum. Ancak zeminin bozuk olduğu ileri sürülerek, tahsise izin verilmedi. Bizde alternatif seçenekleri değerlendirmeye başladık. Birkaç saha gittik, gördük. Edirne Belediyesi’nin Tuncaspor için yaptığı tesisleri beğendik, girişimde bulunduk. Resmi kanallardan dilekçelerimizi verdik. Bunun yetmeyeceğini bildiğimiz için ilgili müdürlerden, belediye meclis üyelerine bize yardımcı olabilecek insanları aradık. Sonuçta, yine hüsrana uğrayan taraf olurken, Edirne’de, iki saatliğine kullanabileceğimiz bir çim saha bulamamanın hayal kırıklığıyla deplasman yolları gözükmüştü bize.

whatsapp image 2022 11 26 at 18.38.17 | Edirne Ahval GazetesiDeplasmana gideceğimizin belli olmasının ardından, enerjimizi otobüs tahsisi için harcamaya koyulduk. Önceki iki deplasmanımızdan kalan, ödenmeyi bekleyen borçlarımız olduğundan, bu borçlara yenisini eklemeden nasıl deplasmana giderize odaklandık. Bu konuda, saha talebimizden daha şanslı olduğumuzu söylemeliyim. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’yle yaptığımız görüşmeler olumlu ilerledi ve tahsis ettikleri otobüs sayesinde İstanbul’a maça gidebildik. İl Müdürlüğümüze teşekkürlerimi sunuyorum.

Gelelim hazırlık sürecimize… Trakya Ragbi olarak, bahar döneminde yakaladığımız havayı ve performansı, yaz arası sonrasında kaybettik. Mezun olan sporcularımız, çeşitli sebeplerle takımı bırakanlar, yaşadığı sakatlıkla sezonu kapatanların olması, Edirne’deki antrenman sayımızı kaybetmemize sebep oldu. Ne yarı finale ne de 3.lük maçına istediğimiz hazırlığı gerçekleştiremedik. Canımızı en çok sıkan nokta da burasıydı. 3.lük maçına hazırlığınızın, yarı finale olandan farkı neydi derseniz, zihinsel süreçler derim. Sezonun son karşılaşması olması nedeniyle, güzel bir kapanış yapmak istedik. Maç başladığında da oyuncularımın hepsinde, bu konsantrasyonu hissettim.

26 Kasım Cumartesi günü saat 15.00’da çaldı başlama düdüğü. Maçın yönetimini Doğan Doğan Hocamız yaparken, Türkiye Ragbi Federasyonu temsilcileri de saha kenarında hazırdılar. Sert ve mücadele düzeyi yüksek bir karşılaşma oynandı Bozhane Sahası’nda. İki takımda maç boyunca sayıya yaklaşsa da o beklenen sayılar bir türlü gelmiyordu. Maçın ilk yarısı, Kadıköy Ragbi’nin bulduğu 3 puanlık alan golü ile son buldu. İkinci yarının senaryosu, ilk yarıyla paralellik gösteriyordu. Sahada sertlik vardı, mücadele vardı, çeşitli aksiyonlar vardı. Ancak sayı hálen yoktu. Trakya Ragbi’nin kullandığı alan golünün sayıya dönüşmesiyle de maçın normal süresi 3-3 berabere sonuçlandı. Böylece, 10’ar dakikalık iki devre halinde oynanacak olan uzatmalara geçildi. Uzatlamarda bulduğumuz bir try(5 puanlık sayı) ve iki alan golü ile 16-3 maçı kazanarak, Türkiye 3.sü olmayı başardık.

Son düdüğe kadar gösterdiğimiz mücadele ve konsantrasyon, beni en çok memnun eden konuydu. Grup aşamasında oynadığımız karşılaşmanın büyük bölümü Kadıköy kontrolünde geçmiş ve farklı bir skorla kaybetmiştik. 3.lük karşılaşmasında rakibimizin oyunu bu şekilde kontrol etmesine izin vermedik. Benchten gelen oyuncularımızın verdiği performans, bizi devamlı oyunun içinde tuttu. Düşündüklerimizi uygulamadaki başarımız tartışılabilir olsa da topu kontrol etmeyi bildik. Oyunu gerektiğinde yavaşlattık, gerektiğinde hızlandırdık. Topu koşturmamızın rakibi yorduğunu düşünüyorum. Rakibin kıymetli bek oyuncularını iyi savunduk. Forvetleriyle kafa kafaya mücadele ettik. 14 kişi kaldığımız anlarda sayı yemememiz, önemli bir direnç göstergesi. Oyunun line out kısmında çok kötüydük. Sadece bir line out kazanabildik, rakipten de bir tane çalabildik. Line out ekibi olarak, biraz daha uyumlu olabileydik, daha fazlasını yapabilirdik. Oyunun scrum kısmında, Kadıköy’ün üstünlüğü hisssedildi. Buna rağmen, kendi scrumımızı kaybettiğimizi hatırlamıyorum. Yapılan handling hatalarıyla da bol bol scruma girdik.

whatsapp image 2022 11 26 at 18.38.19 | Edirne Ahval GazetesiSaha dışındaki onca koşturmanın, olumsuzluğun; antrenman yapamamanın yarattığı hayal kırıklığının negatif havası, bu son maçta gösterilen çaba ve kazanılan kupayla dağıldı. İşimize daha sıkı sarılmak için güçlü bir motivasyon kaynağı olacak bize. Pandemi nedeniyle ara vermiş olduğumuz Türkiye Ragbi Federasyonu liglerine döndüğümüz ilk sezonda, yepyeni oyuncularla kupa kazanmak gurur verici. Tüm takım arkadaşlarımı tebrik ediyorum.

Rakip takımın formasını giyen eski oyuncularımıza karşı oynamak ayrı bir keyifti. Dostluğumuz, sahada rekabete dönüşüyor artık. Kadıköy Ragbi, Türk ragbisinin kıymetli takımlarından bir tanesi. Onlara karşı oynamak hem öğretici hem de eğlenceli. Bundan sonrada, yarıştıkları liglerde rekabeti yukarı çekmeye devam edeceklerdir. Misafirperverlikleri için kendilerine teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

Yazıyı tamamlarken, final maçına dair bir hatırlatma yapalım. 1 Aralık Perşembe günü, Hacettepe Ragbi ve Anadolu Lions takımları arasındaki karşılaşmayı, TRT Spor Yıldız ekranlarından canlı olarak izleyebilirsiniz.

whatsapp image 2022 11 26 at 18.35.47 2 kopya | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!