Ragbi Günlükleri 135

   Yeni yılın ilk ayı biterken, Ocak ayının son günlerinde, ragbi camiasında yaşanan gelişmeleri derlediğim bir yazı okuyacaksınız. Türk ragbisinin geleceği adına önemli bir virajın dönülmek üzere olduğu şu süreçte, gelin gelişmelere beraber bakalım. Ragbi Günlükleri’nin 135. yazısına hoş geldiniz.

            Dönülmek üzere olan önemli virajla birlikte konumuza giriş yapalım. Türkiye Ragbi Federasyonu, bir süredir Dünya Ragbi Birliği üyelik şartlarını yerine getirmeye çalışıyor. Bunun için birçok görüşme gerçekleştirildi. Gerek kurumsal kimlik çalışmaları gerekse de istenen lig organizasyon yapılarındaki şartlar yerine getirilmeye çalışıldı. Tüm bu hazırlıkların denetimi, geçtiğimiz hafta içerisinde ağırlanan bir misafir tarafından yapıldı. Dünya Ragbi Birliği Katılım Direktörü Jason Lewis, Türkiye Ragbi Federasyonu’nun çalışmalarını yerinde izlemek için ülkemizdeydi. Federasyon Başkanı Sayın Murat Pazan eşliğinde, birçok ziyaret gerçekleştirdi. Türkiye Ragbi Federasyonu’nun resmi hesaplarından takip ettiğimize göre ilk ziyaret, Körfez Gençlerbirliği Kulübü’ne yapıldı. Körfez Ragbi’nin antrenmanında yer alan Lewis, takımın antrenörü ve oyuncularıyla bir araya gelip, sohbet imkanını yakaladı. Körfez ziyaretindeki ikinci adres, Körfez Belediye Başkanlığı oldu. Başkanvekili Sayın İbrahim Çırpan’ı makamında ziyaret eden heyet, belediye bünyesinde devam eden sportif faaliyetler hakkında bilgi aldı. Federasyonun sosyal medya hesabından yapılan ziyaret paylaşımında, ”Körfez Belediyesi, ragbi ile dünya spor camiasında biz de varız diyor!” denildi. Heyetin, Kocaeli ilindeki diğer durağı Kandıra oldu. Kandıra Ragbi takımının da antrenmanını izleyen Lewis, sonrasında ilçenin spor yöneticileriyle bir toplantı gerçekleştirdi.

z 2 | Edirne Ahval Gazetesi            Yine Türkiye Ragbi Federasyonu’nun resmi kanallarından takip ettiğimize göre, Katılım Direktörü Jason Lewis’in sıradaki adresi Gençlik ve Spor Bakanlığı oldu. Spor Genel Müdür Yardımcısı Sayın Murat Kocakaya, Spor Geliştirme Daire Başkanı Sayın Selçuk Çebi ve Okul Sporları Daire Başkanı Sayın Osman Gümüş ile bir araya gelindi. Bakanlık ve federasyon arasındaki iş birlikleri hakkında bilgilendirilen Jason Lewis, Türkiye’de ragbiye verilecek desteklerin taahhütlerini birinci ağızlardan almış oldu.

            Dünya Ragbi Birliği Katılım Direktörü Jason Lewis’in bir başka kulüp ziyareti, Çarşamba Belediye Spor Kulübü’ne gerçekleşti. Takımın antrenmanını izleyip, spor yöneticileriyle bir toplantı gerçekleştiren Lewis, buradan Çorum’a geçerek, Hitit Üniversitesi’nde bir takım görüşmelerde bulundu. Üniversitedeki spor tesislerinin ve dersliklerin incelenmesinin ardından, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam ve Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kutlu ile bir araya gelindi. ”Ragbinin ülkemizdeki gelişimi, önemi ve mümkün olabilecek değişim programları hakkında fikir alışverişleri”nde bulunulduğunu, federasyonun sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarla öğrendik.

            Sayın Jason Lewis’in son durağı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ydi. Genel Sekreter Sayın Neşe Gündoğan ile gerçekleştirilen görüşmede, ragbinin Türkiye’deki durumu ve gelişimi üzerine konuşulmuş ve olası iş birlikleri tartışılmış.

z 1 1 | Edirne Ahval Gazetesi            Görüşmelerin tamamlanmasının ardından Türkiye Ragbi Federasyonu Başkanı Sayın Murat Pazan’a ulaşıp, ziyaretlerden aldığı geri dönüşleri, edindiği izlenimleri sordum. Sayın Pazan, ”Her şey gayet güzel geçti. Sayın Lewis, şampiyonluklar ve ragbinin gelişimi noktasında birçok ülkeden iyi durumda olduğumuzu; Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’yle iyi bir diyalog kurulduğunu; üyelik konusunda kendisinin olumlu görüş taşıdığını ve diğer üyeleri de etkilemek için pozitif konuşacağını; gezdiği her yerde sürprizlerle karşılaştığını, gördüklerinden memnun kaldığını söyledi. Ragbiye ait sahalar olmasa da futbol sahalarının ve spor komplekslerinin içi içe olmasını gayet güzel buldu. Üniversitelerdeki imkanlar çok ilgisini çekti. Okul Sporları’nda ve Anadolu Yıldızlar Ligi’nde yapılan faaliyetleri çok beğendi. Ragbi antrenörlüğünün meslek olarak oluşmasını ve devletimiz tarafından yapılan maaş ödemelerini önemli bir gelişme olarak değerlendirdi.”  diyerek, izlenimlerini aktardı.

            Ragbi camiamızdaki bir diğer önemli gelişme, 7’li ragbi milli takımlarımızın Olimpiyat Hazırlık Merkezleri’ndeki çalışmalarına başlamaları oldu. Türkiye Ragbi Federasyonu Başkanı Sayın Murat Pazan’ın girişimleriyle, Trabzon’da kadınlara, Kahramanmaraş’ta ise erkeklere Olimpiyat Hazırlık Merkezi kontenjanı verilmiş, buralarda görev yapacak antrenör arayışlarına girişilmişti. Trabzon Olimpiyat Hazırlık Merkezi’ndeki mesaisine ilk başlayan, Trophy Serisi’ne ve Avrupa Oyunları’na hazırlanan 7’li Ragbi Kadın Milli Takımımız oldu. Haziran ayı içerisinde, önce Trophy maçlarını oynayacaklar. Sonrasında ise Avrupa Oyunları’na katılacaklar. 21 Haziran-2 Temmuz 2023 tarihleri arasında Polonya’da düzenlenecek olan Avrupa Oyunları’nda başarılı olup, olimpiyat elemesi oynamayı hedefliyor millilerimiz. Teknik Direktörümüz Cherokee Slyvain Ngue gözetiminde devam eden kamp çalışmalarında yer alan sporcu ekibimiz ise şu isimlerden oluşuyor: Melike Şahan Köse, Nermin Cem, Gamze Aksoy, Hülya Taşçı, Mihriban Onat, Nazlıcan Erdoğan, Gülnur Sak,  Gülşah Çakmak, Vahide Kahraman, Zeynep Aydın, Sedanur Bolat,  Ayça Akçınar, Fatmanur Diril. Teknik direktörümüz Cherokee Slyvain Ngue’ye kampın durumuyla ilgili görüşlerini sordum. Koçumuz, ”2023 Yılı uluslararası 7’li ragbi sezonuhazırlıkları kapsamında, 16 Ocak’tan bu yana Trabzon’da çalışıyoruz. Yılın bu ilk eğitim kampının amacı; oyuncuların bireysel değerlendirmesine, takımın toplu değerlendirmesine ve oyun projesinin uygulanmasına ayrılmıştır. Takımın ruh hali çok iyi. Pazartesiden cumaya günde iki antrenman yapıyoruz. Hafta sonlarını ise, video analizleri ve yenilenme çalışmalarıyla geçiriyoruz. Herkes burada olmaktan ve hazırlıklara erken başlamaktan mutlu. Çünkü üç uluslararası turnuvaya katılacağımız, zorluklarla dolu bir sezon geçireceğiz.’‘ diyerek görüşlerini belirtti.

z 1 | Edirne Ahval Gazetesi            7’li Ragbi Erkek Milli Takımımız ise, 30 Ocak 2023 Pazartesi itibariyle Kahramanmaraş Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde çalışmalarına başladı. Millilerimiz, hazırlıklarının ilk bir aylık döneminde kondisyon ağırlıklı çalışmalar yapacak. 2023 Yılı yarışma takviminde Avrupa Trophy Serisi’ne dahil edilme ihtimali çok yüksek olan 7’li ragbi erkek takımımızın, 17 Haziran’da başlayacak olan 1. ayak müsabakalarına kadar Kahramanmaraş’ta kampta olması bekleniyor. Önümüzdeki bir aylık süreçte millilerimizin kondisyonerliğini Tayfun Gök, masörlüğünü Abdullah Akova yapacak. Kamp kadromuz ise şu isimlerden oluşuyor: Mustafa Kaplan, Sefa Kaptan, Mustafa Kuzey, Ömer Faruk Özcan, Eyüp Ensar Daş, Efe Emik, Kerim Cömert, Burak Özkan, Ramazan Tomruk, Arda Berat Genç, Etem Seydioğlu, Yusuf Sarıçan, Yusuf Oğulluk.

            Son olarak, Okul Sporları’ndan bahsedelim ve yazımızı kapatalım. Okul Sporları bünyesinde oynanacak olan ragbi müsabakalarının yer ve tarihleri belli oldu. Genç erkekler, 1-5 Nisan Kastamonu; küçük erkekler, 6-10 Nisan Çorum. Yıldız kızlar, 12-16 Nisan Kahramanmaraş; genç kızlar 24-28 Nisan Diyarbakır; küçük kızlar, 4-8 Mayıs Denizli.

NOT: Fotoğraflar, Türkiye Ragbi Federasyonu resmi kanallarından temin edilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!