Ragbi Günlükleri 137

Amerikan film ve dizilerinin etkisi, ekipmanlarının gösterişiyle dikkat çeken Amerikan futbolunu, -hiç izlememiş, kurallarını bilmiyor olsa dáhi- yoldan geçen bir insanı çevirdiğinizde tanıyacaktır. Bu branşla ilgilenen, desteklediği takımlar olan, üniversite yıllarında sahaya çıkmış birçok insan var ülkemizde. Hatta ülkemizdeki üniversitelerin çoğunda bir Amerikan futbol takımı var ve ”Üniversiteler Ligi” altında rekabetleri bulunuyor. Aynı şekilde Türkiye Ragbi Federasyonu himayesinde, ”Kulüpler Ligi” düzenleniyor. Kadın sporcuların yer aldığı ”Flag futbolu” turnuvaları yapılıyor. Anlayacağınız, izleyeni de oynayanı da çok fazla bu branşın.

                Amerikan futboluyla ilk üniversite yıllarında tanışmış, oynamış biri olarak, o zamanlardan beri düzenli bir takipçiyim. Her pazar akşamı oturur, varsa desteklediğim takımın; yoksa, sempati duyduğum takımların maçlarını izlerim. Her pazartesi, genel özetleri gözden geçiriririm. NFLTR’nin podcastlerini ilgiyle dinlerim. Desteklediğim takımın hayran sayfalarındaki haberleri okurum. İzlemesi ve öğrenmesi keyif veren bir spor branşı Amerikan futbolu.

                2022 sezonu Ulusal Futbol Ligi(NFL) Finali yaklaşırken, bu maç hakkında bir yazı yazmaya karar vermiştim. Hayatımda ilk defa bir Amerikan futbolu yazısı yazıyorum. Bu köşede zaman zaman başka branşlara dair yazılar okumuştunuz. Bu hafta, ilk defa bir Amerikan futbolu yazısı okuyacaksınız. Aslında ragbiye çok uzak sayılmaz. Amerikan futbolunun ortaya çıkışıyla ilgili en kabul gören rivayet, ragbiye yeni kurallar getirilerek ortaya çıktığıdır. Bu iki branşın, ülkemizde aynı federasyon çatısı altında idare edildiğini söyleyeyim. Hadi başlayalım.

                Normal sezonu 9 Eylül’de başlayan 2022 NFL sezonu, oynanan 18 haftanın ardından 9 Ocak’ta sona erdi. Son ana kadar devam eden play off yarışı, biz izleyenleri oldukça memnun etti. Yeni nesil oyun kurucuların gösterdikleri performanslar, NFL’in gelecekteki seyri açısından bizlere umut veriyor, heyecanlandırıyor. Final oynayacak iki takımımız-Kansas City Chiefs ve Philadelphia Eagles-, kendi konferanslarını birinci tamamlayarak, play off’lara ”Divisional” seviyesinden başladılar. AFC Konferansı’nın birincisi Kansas City Chiefs, ”Divisional” seviyesinde Jacksonville Jaguars’ı; ”Konferans” finalinde de Cincinnati Bengals’i eleyerek adını Super Bowl’a yazdırmayı başardı. Skor olarak yakın geçen iki maç oynayan Chiefs, Jaguars maçında yıldız oyun kurucularının yaşadığı sakatlıkla büyük bir korku yaşadı. Topallayarak da olsa oyuna devam eden Patrick Mahomes, takımına maçı kazandırdı. Kansas City taraftarları için diğer bir gerilim, Konferans Finali’nde yaşandı. 2021 sezonu Konferans Finali’nde, aynı sahada Cincinnati Bengals takımına elenip, lige veda etmişlerdi. Benzer korkuyu bu sezonda yaşayan Chiefs, son saniyelerdeki alan golüyle Joe Borrow ve arkadaşlarını evlerine üzgün gönderdi. NFC Konferansı’nın birincisi Philadelphia Eagles, yolu üzerindeki engelleri rahat aşarak finale geldi. Önce New York Giants’ı, sonra da San Francisco 49ers’ı geçen Eagles, Super Bowl’a yürüyordu. NFC Finali’ndeki Eagles-49ers eşleşmesi, biz izleyenleri oldukça heyacanlandırmıştı. Son ana kadar çekişmenin yaşanacağı bir maç beklerken, maçın başında 49ers oyun kurucusu ”Mr. Irrelevant” Brock Purdy’nin sakatlanması, takımın hücumunu oldukça etkiledi. ”Mr. Irrelevant”; NFL Oyuncu Seçimleri(Draft)’nde, son sırada seçilen oyuncuya verilen bir lakaptır. 2022 NFL Draft’ında son sırada seçilen bu çaylak oyuncu, takımının 3. oyun kurucusu durumundayken, önündeki iki oyuncunun sakatlanmasıyla kendisini sahada buldu. Takıma apayrı bir hava getiren Purdy, normal sezonun kalan maçlarının tamamını kazanarak play off’lara geldi. Sonuç olarak, rakiplerine karşı dominant bir performans sergileyen Eagles’a cevap veremeyerek sezona veda ettiler.

                NFL Finali Super Bowl’un bazı özel notlarını verip, kısaca takımları inceleyelim istiyorum. Kansas City Chiefs’in Başantrenörü Andy Reid, bu finalde, 13 yıl çalıştığı eski takımına karşı mücadele etti.. Bu karşılaşma, en çok MVP(En Değerli Oyuncu) oyu alan iki siyahi oyun kurucunun yer aldığı ilk Super Bowl oldu. İki takımda da birer ”Kelce” bulunması, oyun tarihindeki ilk kardeş-kardeş final rekabetini yarattı. En az 113 milyon izleyiciye ulaşan final maçının 30 saniyelik reklamları 7 milyon dolardan satıldı. Amerikan Ulusal Perakende Federasyonu’nun beklentisi, pazar günü yapılacak gıda, giyim ve TV harcamalarının 16,5 milyar dolar olacağı yönündeydi. 

                AFC Şampiyonu Kansas City Chiefs, kendisini kanıtlamış bir başantrenöre ve oyun kurucuya sahip. 1958 doğumlu başantrenör Andy Reid, 2013 yılından bu yana takımın başında bulunuyor. Kötü durumdaki takımın başına geldikten sonra, yıllar içerisinde başarılı bir sistem inşa eden Reid, doğru oyun kurucu seçimiyle de bu sistemi taçlandırdı. 2017 NFL Draft’ının 1. tur 10. sıra seçimi Patrick Mahomes, sahaya ilk adım attığı andan itibaren, kendisinde farklı bir kumaş olduğunu gösterdi. Takımına ettiği liderlik, farklı açılarla atabildiği paslar, zor durumlarda şapkadan tavşan çıkarabilme kabiliyeti izleyenleri kendisine hayran bıraktı. 2018 sezonundan beri üst üste 5 kez Konferans Finali oynayan Mahomes ve takımı, bunların 3’ünde büyük final Super Bowl’a yükselmeyi başardı. 2019 sezonunda yaşadıkları şampiyonlukla, ilk yüzüğünü parmağına geçiren Mahomes; 2020 yılında, spor tarihinin bilinen en büyük 3. kontratına da imza attı: 10 yıl, 503 Milyon Dolar.

                Chiefs takımı, çok etkili bir hücum gücüne sahip. Andy Reid’in oyun şemaları, pas oyunlarında en az bir oyuncuyu boşa çıkartmayı başarıyor. Kaliteli ön hücum hattı(offensive line) oyuncuları, koşu oyunlarının işlemesindeki en önemli etken. Sezon başında, takımın yıldız top tutucularından(WR) Tyreek Hill’i takımdan gönderip, yerini Juju Smith Schuster, Marquez Valdez Scantling ve çaylak Skyy Moore ile doldurmaya çalıştılar. Takımın bir diğer önemli yıldızı Travis Kelce, sezon boyunca oyun kurucusu için bu takımdaki en güvenilir oyuncu olduğunu gösterdi. Harika bir sezon geçirdi ve üst üste 7. kez 1000 yard barajını geçti. Tyreek Hill’in olmamasına rağmen normal sezonu,  maç başına toplam yard ve pas yard istatistiklerinde 1. sırada tamamladılar. Maç başına attıkları ortalama 29.2 sayı ile de verimli bir hücuma sahip olduklarını gösterdiler. Normal sezon boyunca 369 sayıya izin veren Chiefs savunması, istatistik sıralamasında 16. sırada bulunuyordu. Yine normal sezonda aldıkları üç mağlubiyeten ikisini, topu 30’dan fazla koşturan yani koşabilen takımlara karşı almışlardı. Chiefs ön savunma hattının(defensive line), akıcı Eagles koşu oyunları karşısında ne yapacağını merak ediyorduk. Frank Clark ve Chris Jones gibi ön savunma hattı yıldızlarına büyük iş düşüyordu.

                NFC Şampiyonu Philadelphia Eagles… 2017 sezonunda kazanılan şampiyonluğun ardından dalgalı bir performans sergileyen Eagles, 21 Ocak 2021’de takımın başına Nick Sirianni’yi getirdi. Sirianni, 2013 yılına kadar Kansas City Chiefs’te çalışıyordu. O yıl takımın başına gelen Andy Reid’in kendisiyle çalışmak istememesi üzerine Kansas’tan ayrılmıştı. Yeni başantrenörüyle yapılanma süreci geçiren Eagles, 2021 NFL Draft’ında önemli bir potansiyel olan DeVonta Smith’i seçmişti. O sezon play off biletini son sıradan alıp, Wild Card turunda elenmişlerdi. 2022 sezonun başında önemli bir transfer hamlesi yapıp, yıldız top tutuculardan(WR) AJ Brown’ı takıma ekleyen Eagles, iki önemli yeteneği buluşturmayı başarmıştı(Smith-Brown). Takımın oyun kurucusu 24 yaşındaki Jalen Hurts, 2020 NFL Draft’ı 2. tur 53. sıra seçimi. Alabama çıkışlı oyun kurucu, 2020 sezonunun sonlarına doğru aldığı formayı bir daha bırakmadı. Her yıl performansının üzerine koyan Hurst, artık bir yıldız gibi oynuyor. 2022 yılı normal sezonunda 3071 pas yardası, 22 sayı pası, 6 interceptions(rakip tarafından yakalanan paslar), 13 koşu sayısı istatistiklerini yakaladı ve sezon boyunca takımına büyük katkı yaptı.

                Bu sezon, NFL tarihindeki en iyi pas istatistiklerini yakalayan Eagles, akıcı bir koşu oyununa da sahipti. Bu etkinliğin rakamlara yansıdığını görebiliyorduk. Chiefs’in arkasından, 477 sayıyla en iyi ikinci hücum durumundaydılar. Savunma kısmında 344 sayıya izin vererek 8. sırada gözüken Eagles, totalde ligin en iyisiydi. Topun her iki tarafını da iyi oynayan, komple bir takım olarak finale geliyorlardı. Konferans Finali’nde, ligin en iyi 2. Tight End oyuncusunu(George Kittle) durduran Eagles savunması, Super Bowl’da en iyisini(Travis Kelce) durdurabilecek miydi?

                Büyük finale gelirken Kansas’ta herhangi bir sakatlık bulunmazken, Philadelphia’nın top tutucularından(WR) Britain Covey’in hamstring sebebiyle durumu soru işaretiydi.

                Maç öncesinde, NFL.com sitesinde yapılan tahminlere baktığımızda, Philadelphia Eagles kazanır diyen 13 oy; Kansas City Chiefs kazanır diyen 11 oy olduğunu görüyorduk. Eagles kazanır diyenlerin tezleri ”daha komple takım, topun iki tarafında da daha iyi, oyun kurucu üzerinde baskı(pass rush)” iken; Chiefs kazanır diyenler Andy Reid’in oyun sistemine, daha önceki Super Bowl tecrübelerine ve Patrick Mahomes’un yeteneğine güveniyorlardı.

                Maç öncesinde yapılan anonsla, Türkiye ve Suriye’yi etkileyen büyük deprem felaketi de unutulmadı. Anonsta, ”Biz burada Chiefs ve Eagles arasında inanılmaz bir Super Bowl maçına hazırlanırken, Türkiye ve Suriye’nin binlerce can kaybının olduğu depremlerde yaşadıkları yıkımı anıyoruz. Dualarımızı sunmaya devam ediyoruz ve taraftarları bu yardım çabalarına destek olmaları için www.redcross.com/nfl adresini ziyaret etmeye teşvik ediyoruz.” denildi.

                Pazarı pazartesiye bağlayan gece 02.30’da, Arizona Eyaleti’ndeki 72.200 kapasiteli State Farm Stadyumu’nun ev sahipliğinde oynandı Super Bowl.

                Yapılan para atışını Kansas takımı kazanıyor ve savunmada kalmayı seçiyordu. Eagles’ın yükselen yıldızı Jalen Hurts, açılış oyunu için sahaya geldi. Ağırlıklı olarak pas tercihlerinin yapıldığı açılış oyununda, 10 yıl sonra bir ilk yaşanıyor ve açılış oyunu sayı ile sonuçlanıyordu. 5 dakika gibi bir sürede sonuca giden Eagles, maçta 7-0 öne geçmişti. Kansas, hücum oyunu için sahaya geldiğinde, finale ne kadar konsantre olduğunu gösterdi. Yaklaşık 3 dakika süren hücum oyununun öne çıkan isimleri koşucu Pacheco ve yıldız Kelce idi:7-7. Üst düzey hücum organizasyonlarına sahip bu iki ekibin, neden Super Bowl’da olduklarını ilk oyunlarından anlayabiliyorduk. İlk çeyrekte, hücum takımlarına birer şans daha gelse de sonuç almayı başaramadılar.

                İkinci çeyreğin açılış oyununu Philadelphia yapıyor ve aynı maça başladığı gibi taraftarlarını coşturuyordu. Yıldız top tutucu AJ Brown’a atılan uzun bir pas, skorda eşitliği bozuyordu:7-14. Kansas hücumunun, Eagles savunması tarafından yavaşlatıldığı bu anlarda, skor katkısı beklenmedik bir taraftan geldi. Jalen Hurts’ün elinden kayıp düşen topu kazanan Kansas savunması, Super Bowl tarihinin 7. fumble return touchdownunu yapıyordu: 14-14.

                Eagles oyun kurucusu Hurts, ilk yarıda sık sık koşarak takımına oyun seçeneği sağlarken, birçok ilk hak da kazandırdı. 3. sayılarını buldukları oyunda, kazanılan 75 yardın 48’i, Jalen Hurts’ün koşularıyla geldi:14-21.

                İlk yarının sonunda maçın en kritik anlarından biri yaşandı. Patrick Mahomes, pas atacak arkadaşını bulamayınca koşmayı denedi. Bu sırada yediği tackle, acı içinde yerde kalmasına neden oldu. Divisional rauntta yaşadığı sakatlık sonrası tam iyileşmeyen ayak bileği, Mahomes’un peşini bırakmıyordu. Kalan 55 saniyelik sürede, bir alan golü bulan Eagles, devreyi 14-24 önde kapattı.

                İlk yarıyı özetlemek gerekirse, Philadelphia’nın; süre kullanımı, oyun sayısı ve kazanılan yard istatistiklerinde Kansas’ı ikiye katladığını gördük. Eagles’ın yıldızları Jalen Hurts, AJ Brown ve DeVonta Smith önemli oyunlarla takımlarına katkı yaptılar. Yaptıkları en önemli iş, hücum takımını sahada tutup, süreyi eriterek, Patrick Mahomes’a top kullandırtmamak oldu. Belki de yapabilecekleri en iyi savunma buydu. Kansas açısındansa en önemli soru, yıldız oyun kurucularının sahaya nasıl döneceğiydi.

                Devre arasında izleyiciler, Rihanna’nın şovuyla kendilerinden geçtiler. Şu sıralar ikinci çocuğuna hamile olan Rihanna, kırmızı tulumuyla sahnedeydi. Kendisine çok sayıda dansçı eşlik ederken; gösterinin bazı kısımlarında havalarda uçtu, bazı kısımlarında dansçılarına eşlik etti. Sevilen şarkıları hep bir ağızdan söylendi.

                İkinci yarının başında Kansas hücumu sahadaki yerini aldığında, kafalardaki soru işaretleri dağılmış oldu. Patrick Mahomes iyi görünüyor, hatta yaptığı koşularla takımını sahada tutuyordu. 5 dakikalık bir açılış oyununun ardından Pacheco’nun sayısı, skoru 21-24’e getirdi. Bu çeyrekte, Eagles takımının yüreğini ağzına getiren bir an yaşandı. Pas oyunu sonrasında Sanders’ın düşen topunu alan Kansas savunması, ikinci bir fumble return touchdowna sevinirken, hakemler pozisyonu tekrar izledi ve sayıyı iptal etti. 3. çeyrekte Philadelphia adına öne çıkan isim TE Dallas Goedert’ti. Yakaladığı kritik toplarla takımının sahada kalıp, süreyi eritmesine yardımcı oldu. 17 oyunluk uzun bir hücum serisinin ardından alan golü buluyor ve skoru 21-27 yapıyordu Eagles.

                Dördüncü çeyreğin açılışı yine bir sayıyla yapıldı. Andy Reid’in çizdiği bu harika oyunla Toney, bomboş kaldı ve elini kolunu sallayarak sayı alanına girdi:28-27. Pacheco’nun koşuları, Juju’nun top tutuşları bu sayının yolunu döşeyen taşlardı. Sahanın her köşesine paylaştırılan top, Eagles savunmasının işini oldukça zorlaştırdı.

                Philadelphia hücuma döndüğünde, Kansas, savunmanın sertliğini arttırdı ve etkili baskı kurup, oyun kurucu Jalen Hurts’ü zor durumda bıraktı. Maçta nadiren gördüğümüz degajlardan biri, bu anlarda yaşandı. Kansas özel takımı öyle etkili bir geri dönüş yaptı ki topla koşan Toney düştüğünde, rakip 5 yardındaydı. Maçın kırılma anı diyebileceğimiz bu anda Kansas, sayıyı buluyor ve çok kısa sürede öne geçmiş oluyordu:35-27.

                Maç boyunca skoru önde götüren Eagles’ın, geri düşüşün ardından verececeği tepkiyi merak ediyorduk ki nasıl başladılarsa, öyle devam ettiler. DeVonta Smith’le yapılan big play, kısa sürede rakip sayı alanına getirdi Eagles’ı. Noktayı koyan yine Hurts oluyor ve skoru bir kez daha eşitliyordu:35-35.

                Maçın bitimine kalan bu az sürede Kansas’ın amacı, topu bir daha rakibine vermemek, olabildiğince sahada kalıp, en azından alan golü bulmak oldu. Başarılı koşu oyunları ve rakiplerinin hediye ettiği ceza hakları, Kansas’ın işini kolaylaştırdı. Topu geri vermemeye o kadar odaklanmışlardı ki başarılı bir koşu oyunu sonrası sayı alanına girebileceklerken, koşucu 1 yardda kendisini yere bırakıp sürenin akmasını sağladı. Başarılı alan golü sonrası 38-35 öne geçen Kansas, geriye kalan 8 saniyeyi de savunuyor ve 2022 sezonunun şampiyonu oluyordu.

                Rekabetin son ana kadar sürdüğü, yüksek skorlu, keyifli bir maç izledik. İki üst düzey hücum takımının maçında farkı, ufak nüanslar belirledi. Geçen yılki hiç içime sinmeyen Los Angeles Rams şampiyonluğundan sonra, şampiyonluk performansı gösteren bu iki takımı izlemek çok keyifliydi. Sayabildiğim kadarıyla, maç boyunca sadece 4 degaj yapıldı. Bu da iki takımın hücumdaki verimliliğinin bir göstergesiydi. İki takımında çok başarılı bir sezon geçirdiğini söyleyebiliriz.

                Normal sezonun ardından Super Bowl’da da MVP seçilen Mahomes, maçı, 182 pas yardı, 44 koşu yardı ve 3 sayı pası ile tamamladı. Eagles oyun kurucusu Jalen Hurts, büyük karakter göstererek oynadığı maçı 304 pas yardı, 1 sayı pası, 70 koşu yardı ve 3 koşu sayısıyla kapattı. Bu müthiş rakamlarına rağmen sahadan üzülerek ayrılan taraf oldu.

                Şampiyon Chiefs, ilk yarıda öne çıkan oyuncusu Travis Kelce’nin yanına, ikinci yarıda Juju Smith Schuster, Kadarius Toney, Isiah Pacheco’yu da ekleyerek hücumunu zenginleştirdi. Top paylaşımının artması Eagles savunmasının işini zorlaştırırken, Mahomes’un kritik pasları ve koşuları da takımın sahada kalmasındaki önemli bir etkendi. Büyük bir övgüde, Chiefs hücum ön hattına(offensive line) vermeliyiz. Hem koşu hem de pas oyunlarında üzerine düşeni hakkıyla yapan offensive line, oyun kurucularına hiç darbe(sack) aldırmadan maçı tamamlattılar.

                Philadelphia Eagles, maçın ilk yarısındaki ivmesini, 4. çeyreğin 5. dakikasına kadar rakibine kaptırdı. Degaj dönüşü verdikleri ciddi mesafe ve maçın sonunda yedikleri ceza, şampiyonluğun Kansas’a gitmesindeki kritik anlardandı. Maç boyunca, oyun kurucu koşturmada(QB sneak) çok başarılı olan Eagles ön hücum hattı(offensive line), pas korumasında da oyun kurucularına yeterli zamanı sağladı. Böyle iyi bir savunmanın, rakip oyuncuya baskı getirip, sack yapma konusunda eksik kalması, Eagles adına gecenin kayıplarındandı.

                Şampiyonluk performansı sergileyen iki takımı da tebrik etmek gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!