Ragbi Günlükleri 139

Bu yazıyı yazma fikrini Dünya Ragbi Birliği(World Rugby) verdi bana. Amerikan Ulusal Futbol Ligi’nin(NFL) final müsabakasının oynanacağı gün, resmi instagram hesabından bir gönderi paylaşıldı World Rugby’nin. Hem Amerikan futbolu hem de ragbi oynamış bir sporcu olan Nate Ebner’i konu alan bu paylaşımla, Super Bowl’a gönderme yapılıyordu.

                Nate Ebner, eski bir kolej ragbi oyuncusu olan babası gibi genç yaşta ragbiye başlamış bir sporcu. ABD’nin genç yaş grubu milli takımlarında göze çarpmış, hem 2007’de 19 yaş altı IRB Gençler Dünya Şampiyonası’nda hem de 2008 20 yaş altı IRB Gençler Dünya Şampiyonası’nda ABD takımının en değerli oyuncusu(MVP) seçilmiş. Lisede Amerikan futbolu oynamamasına rağmen, üniversitedeki üçüncü yılında Ohio State Buckeyes’a katılmış. 2012 yılı NFL oyuncu seçimlerinde(Draft), New England Patriots tarafından seçilen Ebner, takımı ile üç şampiyonluk yüzüğü kazanmayı başardı. Patriots’un, 2016 Rio Yaz Olimpiyatları’na katılmasına izin vermesiyle, ABD 7’li Ragbi Milli Takım Antrenörü Mike Friday tarafından kadroya dahil edildi. Olimpiyatları dokuzuncu sırada tamamlayan ABD takımında yer alan Ebner, turnuvada takımı adına sayı yapmayı da başardı. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın kadrosunda yer almaya niyetli olsa da geçirdiği operasyon, bu isteğine engel oldu. Son iki yılı New York Giants takımıyla geçiren Nate Ebner’in, kronik hále gelen diz sakatlığı sebebiyle emekli olması bekleniyor.

                World Rugby’nin instagram hesabında gördüğüm Nate Ebner paylaşımından sonra aklımından geçen, ”Neden ragbi oynarken görmek istediğim Amerikan futbolcularıyla ilgili bir yazı yazmıyorum?” oldu. Aklımda olan isimlerin yanına kimleri ekleyebileceğimi araştırmaya başladım. NFL’de oynayan birçok oyuncunun 15’li ragbi oynayabileceğini düşünerek, listemi 7’li ragbi üzerine oluşturdum. 7’li ragbinin olimpiyatlarda yer alması, yazının çıkış noktası Nate Ebner’in 7’li ragbi oyuncusu olması, bu kararımdaki etkili diğer faktörlerdi. Amerikan futbolundaki her pozisyondan en az bir oyuncuya yer vermeye çalışsam da bazı pozisyonlarda birkaç oyuncunun ismini anacağım. Listemi oluşturmaya başlayayım.

1-Aaron DONALD /Ön Savunma Hattı (Defensive Tackle)

                Tüm zamanların en önemli savunma oyuncularından biri olarak kabul edilen Aaron Donald, 2014 NFL Draft’ının ilk turunda Los Angeles Rams tarafından seçildi. Seçildiği andan itibaren, oynadığı pozisyona bakışı değiştirdi. Oynadığı pozisyonda kuvvetli ve alan kaplayan büyük kütleli oyuncular tercih edilirken, Donald’ın bu pozisyona atletizm de getirmesiyle yeni bir oyuncu profili ortaya çıkmış oldu. 1,85 metre boyu, 127 kilosuna rağmen 40 yard(36,5 metre) koşu testini 4.68 saniye ile tamamlayabiliyor. Durdurulması çok zor bir savunma oyuncusu olan Aaron Donald’ın bir şampiyonluğu, 3 kez kazandığı ”Yılın Savunma Oyuncusu Ödülü” bulunurken; 7 kere ”En İyi Takım”a(All Pro), 9 kere de ”Yıldızlar Karması”na(Pro Bowl) seçildi. Kariyerini Rams formasıyla devam ettiren Donald’ı, 7’li ragbinin scrum-line out ekibinde(pack) görmek harika olurdu.

2-Lamar JACKSON /Oyun Kurucu (Quarterback)

                Baltimore Ravens’ın ilk tur son sıra seçimi olarak 2018 yılında NFL’e adım adan Lamar, bir oyun kurucudan beklenenin çok ötesinde bir atletizme sahip. Koşmaya karar verdikten sonra sürati, çabukluğu ve yön değiştirmeleriyle durdurulması zor bir oyuncuya dönüşüyor. Takımına, kolundan ziyade ayaklarıyla daha çok katkı yaptığı söylenebilir. Koşabilen bir oyun kurucu olması, O’na, birçok rekoru ve ödülü de getirdi. 2019 sezonunun ”En Değerli Oyuncu”su olarak, ”En İyi Takım”da yer almayı başardı. Birden fazla sezonda 1000 koşu yard barajını geçti; bir sezonda, 3000 pas yardı ve 1000 koşu yardı istatistiklerini yakalayan ilk oyuncu oldu; bir sezonda en çok koşu denemesi yapan, en çok koşu yardı kazanan oyun kurucudur; 21 yaşında oynadığı play off maçıyla, bir play off maçına başlayan en genç oyun kurucu olmuştur. Bu müthiş atletizm, 7’li ragbide neler yapar? İnsan merak etmeden yapamıyor. Başlığı Lamar Jackson’dan açmışken, iki oyun kurucunun adını daha analım: Jalen Hurts ve Justin Fields. Bu iki genç adam da 7’li ragbi sahalarına büyük heyecan getirebilir.

3-DK METCALF /Top Tutucu (Wide Receiver)

                Wide receiver deyince, sizlerin aklında başka bir isim belirmiş olabilir. Ancak bu sınıfta, ragbiyle ilişkilendirdiğim ve beni daha çok meraklandıran bir oyuncu yok. Seattle Seahawks’ın top tutucusu DK, 2019 NFL Draft’ının 2. tur 64. sıra seçimi olarak profesyonel oldu. Yetenekleriyle gelecek vaadeden bir oyuncu olarak anılmasına rağmen, kolej kariyerinde geçirdiği boyun sakatlığı, takımların aklında soru işaretleri yaratınca, draftta 64. sıraya kadar düştü. Ancak Seahawks formasıyla imza attığı işler, ne kadar doğru bir seçim olduğunu gösteriyordu. Dev fiziği ve atletizmiyle, savunulması zor bir top tutucuya dönüştü. 2020 yılında ”En İyi İkinci Takım”a ve Pro Bowl’a seçilmeyi başardı. 1.93 metre boyu, 107 kilo ağırlığıyla bir sprinter gibi koşabilen DK, 7’li ragbide Fiji’nin yıldızlarını andırıyor bana.  Hızıyla ”Çita” lakabını alan Tyreek Hill’i de anmasak olmaz burada. Ragbi sahalarında görmek istediğim ikinci top tutucu kendisidir.

4-Derrick HENRY /Koşucu (Running Back)

                NFL’de çok değerli koşucular var. Gerek iğne deliğinden çıkışları, gerek tackle kırışlarıyla birçok isim geliyor performans olarak akla. Bu değerli isimler arasındaki seçimim, Derrick Henry. Tennessee Titans’ın yıldız koşucusu Henry, Alabama çıkışlı. 2016 NFL Draft’ının 2. tur 45. sırasından lige adım attı. Oynadığı oyunla takımını sırtlayan bir isme dönüştü. Özellikle hızını aldıktan sonra durdurulması çok zor bir koşucu. Bu özelliğiyle bana Jonah Lomu’yu hatırlatıyor. Lomu(196cm, 120 kg) kadar büyük kütleli olmasa da 191cm boyu 112 kilo ağırlığıyla benzer bir etki yapabiliyor oyunda. 2020 yılında, ”Yılın Hücum Oyuncusu” seçilen Henry, aynı yıl ”En İyi Takım”a da girmeyi başardı. İki defa NFL koşu yard liderliği bulunan Henry’nin, üç de Pro Bowl’u bulunuyor. Koşucu sınıfından birkaç isim daha eklemem gerekirse, Saquon Barkley, Nick Chubb ve Christian McCaffrey’yi saymak istiyorum.

5-Micah PARSONS / Dış Alan Savunmacısı (Outside Linebacker)

                23 yaşındaki Micah Parsons, sadece iki yıldır NFL’de boy gösterse de büyük bir yıldız gibi oynuyor. Saha içerisinde, takımı Dallas Cowboys’a verdiği katkı ile kariyerinin ilk iki yılında da ”En İyi Takım”ın bir parçası olmayı başardı. 191 cm boyu ve 111 kilo ağırlığıyla üst düzey bir atlet. Öyle ki 40 yard koşu testinde 4.39 saniyeye ulaşabiliyor. Çaylak sezonunun ilk 13 maçında 12 sack’e(rakip oyun kurucuya yapılan tackle-darbe) ulaşarak, NFL tarihinde bunu başaran 4. çaylak oyuncu oldu ve kulübünün rekorunu eline geçirdi. Atletizmi ve hırslı mücadelesiyle, 7’li ragbi sahalarına yakışacak oyunculardan.

6-Minkah FITZPATRICK /Serbest Arka Alan Savunmacısı (Free Safety)

                NFL’in belki de en iyi free safetysi diyebileceğimiz Minkah Fitzpatrick, 2018 yılı Draft’ının birinci tur seçimi. Profesyonel kariyerinin ilk yılını Miami Dolphins’te geçirdikten sonra, Pittsburgh Steelers’a takas edildi. Kaliteli kumaşı, ligin en iyi koçlarından Mike Tomlin’in eline geçince, çok büyük oynayan bir oyuncuya dönüştü. Oyunu okuyarak, rakip pas denemelerini durdurmada(interception) çok etkili bir savunmacı olan Minkah, beş yıllık kariyerinin üç yılında ”En İyi Takım”a seçilmeyi başardı. 1.85 metre boyu, 94 kilo ağırlığıyla, ragbi sahalarında neler yapabileceğini merak ettiğim sporculardan.

7-Bobby WAGNER /Savunma Merkezi (Linebacker)

                33 yaşına 6 ay kala, Bobby Wagner, benim takımımda görmek istediğim isimlerden biri. Yıllarca O’nun dominant oyununu izleyenler, bu yaşına rağmen böyle bir tecrübeye hayır demezler. 2012 NFL Draft’ının 2. tur 47. sıra seçimi olan Wagner, takımı Seattle Seahawks ile harika bir kariyerin basamaklarını inşa etti. Takımda geçirdiği on yılda, bir şampiyonluk kazanırken, 6 defa ”En İyi Takıma”, 3 defa da ”En İyi İkinci Takım”a seçildi. 8 kez Pro Bowl’da yer alan Bobby Wagner, Seahawks’ın efsane savunması ”Legion of Boom” un bir parçasıydı. 2022 sezonunda yeni bir maceraya yelken açan oyuncu, kariyerine Los Angeles Rams formasıyla devam ediyordu. Geçtiğimiz hafta içerisinde gelen haber, takımı tarafıdnan serbest bırakıldığı yönündeydi. Bakalım Bobby Wagner’in yeni adresi neresi olacak. Linebacker olarak bir isim daha var aklımda: Fred Warner.

8-Kyle PITTS /İç Açık (Tight End)

                Açıkçası tight end pozisyonunu nasıl Türkçeleştireceğimi bilemedim. Hücum hattının sağ-sol başında veya bir top tutucu(WR) gibi açıkta dizilebilen; rakip savunmaya blok yaptığı gibi ileriye çıkıp pas da yakalayabilen bir pozisyon. Kyle Pitts, işte bu pozisyon için Atlanta Falcon tarafından 2021 NFL Draft’ında 1. tur 4. sıra gibi yüksek bir sıradan seçildi. Bu seçimle NFL tarihine geçen Pitts, en yüksek sıradan seçilen tight end oluyordu. Falcons’un O’na bu yatırımı yapması, nadir gelen yetenekli sporculardan biri olması sebebiyle. Oynadığı pozisyonun çok ötesinde yeteneklere sahip. 22 yaşındaki bu genç adam, takımında, top tutucuların yaptığı işleri de fazlasıyla yapıyor. 1.98 metre boyu ve 111 kilogram ağırlığıyla, rakip savunmalara büyük zorluklar çıkartıyor.

9-Ahmad ”Sauce” GARDNER /Köşe Savunmacı (Cornerback)

                Daha lisede oynadığı dönemde, spot ışıklarını üzerine toplamayı başarabilen bir yetenek Gardner. Başarılı kolej kariyerinin ardından, 2022 NFL Draft’ıyla profesyonelliğe adım attı. New York Jets tarafından 1. tur 4. sıradan seçildi. NFL’deki ilk yılında, kendisinden yüksek beklentileri bulunan Amerikan futbolu severleri hüsrana uğratmadı. ”En İyi Takım”a ilk yılında seçilen Gardner, ”Yılın Defansif Çaylak Oyuncusu” ödülünü de aldı. Savunduğu top tutucuları etkisiz kılmasından dolayı oyun kurucular, O’nun bulunduğu bölgeye bakmamayı tercih eder hále geldiler. Henüz kariyerinin başındaki bu genç adamı, uzun yıllar keyifle izleyebiliriz.

10-Nick BOSA /Ön Savunma Hattı (Defensive End)

                25 yaşındaki Nick Bosa, San Francisco 49ers’ta oynuyor. Oyun kuruculara baskı getirme konusunda ligin en iyilerinden biri. 2019 yılında lige adım attığında beri, ödülleri toplamaya başladı. İlk yılında ”Yılın Çaylak Savunmacısı” ödülünü; 2022 yılındaysa, ”Yılın Savunmacısı” ödülünü kazanmayı başardı. Bosa’nın ismi, 2022 sezonunun ”En İyi Takımı”nda da geçiyor. Sosyal medyadaki kullanıcı adı ”Smallerbear” olsa da gerçekte devasa bir fiziğe sahip. 1.93 metre boyu, 121 kilogram ağırlığıyla NFL’de iyi işlere imza atan Nick Bosa’yı, ragbi sahalarında da hayal ediyorum.

BONUS- Troy POLAMALU /Arka Alan Savunmacısı (Strong Safety)

                12 yıllık kariyerinin tamamını Pittsburgh Steelers ile geçiren Troy Polamalu, Steelers’ın 2000’lerdeki başarılarının bir parçası. Savunmadaki en önemli rollerden birini oynayan Steelers efsanesi, takımıyla iki şampiyonluk kazandı. İsmi, 4 kere ”En İyi Takım”da; 2 kere de ”En İyi İkinci Takım”da yer aldı. 8 kere Pro Bowl olan Polamalu, 2020’de NFL Şöhretler Müzesi’ne dáhil edildi. Ailesinin kökenleri bir ragbi ülkesi olan Samoa’ya uzanan Troy Polamalu’yu ragbi oynarken de görmek harika olurdu. O’nu merak ettiyseniz, Youtube’a girip kariyerinden özet görüntüleri izleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu