Ragbi Günlükleri 141

Deprem felaketi sonrası ara verilen spor organizasyonlarının yeniden başlayacağını, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Mehmet Kasapoğlu müjdelemişti 24 Şubat’ta attığı tivitle. Sayın Bakan tivitinde, ”Ülkemizde yaşanan deprem felaketi sonrasında durdurulan spor organizasyonları yeniden başlıyor. Sporun iyileştirici ve birleştirici gücüne ihtiyacımız var. Hep birlikte yaralarımızı sarmaya devam edeceğiz.” diyordu.

                Deprem sonrası, ragbi camiasında yaşanan belirsizliği Ragbi Günlükleri’nin 138. yazısında anlatmıştım. Görüştüğüm yetkililer, organizasyonların yeniden hayata geçebilmesi için bakanlığı adres gösteriyordu. Beklenen talimat, 24 Şubat’ta Sayın Bakan’ın tivitiyle ilan edildi. Böylece gelişmeleri takip etmeye başladık. 141. yazımızda bir derleme yapacağız.

                Deprem sonrası dağıtılan 7’li Ragbi Kadın Milli Takımımız’ın kampı, 20 Şubat’ta Trabzon’da tekrardan toplanmıştı. 15 gün kondisyon, 15 gün ragbi şeklinde planlanan kamp, hálen devam ediyor. Bu süreçte, performans testlerine tabii tutulan takımımız; İngiltere’den gelen Zainab Alema’yı da misafir olarak ağırladı. İngiliz sporcu, gelirken eli boş gelmemiş ve depremden etkilenen sporcular için hediyeler getirmişti. Türkiye Ragbi Federasyonu resmi sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımla kendisine teşekkür edildi.

                Kahramanmaraş Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde kamptayken depremi yaşayan 7’li Ragbi Erkek Milli Takımımız, mental olarak zor bir süreç geçirdi. Sporcularımızdan bazıları, deprem sonrası tekradan Kahramanmaraş’a dönerek, enkaz kaldırma çalışmalarına gönüllü olarak katıldı. Büyük-küçük demeden her işin ucundan tutan sporcularımız Yusuf Sarıçan, Etem Seydioğlu, Ömer Faruk Özcan ve masörümüz Abdullah Akova’ya teşekkürlerimizi sunalım. Çalışmalarına bir süre ara veren erkek takımımız, yakın zamanda tekrardan bir araya geldi ve kaldığı yerden antrenmanlarına başladı. Yeni adresleri Bursa Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde kampa devam ediyorlar.

                Ulusal liglerimizin geleceğine dair soruyu, Ragbi Teknik Kurul Başkanı Sayın Oğuzhan Danışmaz’a sormuş ve ”Bakanlık’tan talimat gelirse, Mart ayı sonunda 7’li Ragbi Etaplı Türkiye Şampiyonası’na başlamak istiyoruz.” cevabını almıştım. Geçtiğimiz hafta içerisinde yaşanan gelişmeler bu doğrultudaydı. Türkiye Ragbi Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre kadınlar, 19 Mart 2023 Pazar günü Kızılcahamam Belediye Stadı’nda; erkekler, 21 Mart 2023 Salı Günü Mustafakemalpaşa Belediyesi İlçe Stadı’nda sahaya çıkacaklar. Erkekler müsabakalarının salı günü yapılacak olmasına, muhtemelen katılımcı takımlardan itiraz gelecektir. Organizasyonun tarihinde değişiklik görebiliriz. Bu arada 15’li Ragbi Ligi için de başvurular açıldı. 15’li Ragbi’nin, Nisan ayı içerisinde oynanmaya başlamasını bekliyoruz.

                Spor organizasyonlarındaki hareketlilik, okul sporlarında da yaşanıyor. Oynanmama ihtimalinin ağır bastığını düşündüğümüz bu organizasyonun yerleri belli oldu. Kastamonu’nun ev sahipliğinde, 01-05 Nisan 2023 tarihlerinde genç erkekler; 27-31 Mayıs 2023 tarihleri arasında, Van’da, yıldız erkek yaş grupları sahaya çıkacaklar. Genç kadınların adresi, 07-11 Nisan tarihlerinde Ankara olacakken; yıldız kadın yaş grupları, 11-15 Haziran’da Samsun’da boy gösterecekler. Finallerin adresleri ve tarihleri belli olunca, illerde müsabakalar oynanmaya başladı. Birçok şehirden yerel mücadelelerin oynandığı haberlerini aldık. Bazılarını, federasyonun sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda gördük. İl birincileri, şehirlerini temsilen katılacakları turnuvalara hazırlanacaklar. Federasyonun sosyal medya hesaplarından takip ettiğimiz paylaşımlarda, Ragbi Teknik Kurul Başkanı Oğuzhan Danışmaz ve U18 Kadın Milli Takım Antrenörü Selçuk Cömert’in çıktıkları turla birçok şehri ve takımı ziyaret ettiklerini; illerde oynanan müsabakaları yerinde izlediklerini gördük.

                Liglerin akıbetleri bir bir belli olmaya başlamışken, üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesiyle, Üniversiteler Ligi’nin durumunun ne olacağı merak ediliyordu. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu’nun yaptığı açıklamayla öğrendik ki müsabakaların oynanma ihtimali yüz yüze eğitime dönülmesine bağlı olacakmış. Yüz yüze eğitime dönüldüğü takdirde faaliyetlere devam edilecek.

                Üniversite öğrencisi sporculardan oluşan amatör bir spor kulübü olarak, bizden yani Trakya Ragbi’den de haber vereyim. Üniversitelerin uzaktan eğitime dönmesi, yurtların boşaltılmasıyla birlikte sporcularımızın çoğu memleketlerine döndüler. Edirne’de antrenman yapacak sayıya ulaşamayacağız. Antrenman yapamadan rekabete dáhil olamayacağımızdan, 2023 sezonunda mecburen Türkiye Ragbi Federasyonu liglerinden uzak kalacağız. Pandemi sebebiyle verdiğimiz aranın ardından, 2022 sezonunu iki kupayla tamamlamıştık. Oyunu öğrenen çaylaklarımızla rekabeti 2023 sezonuna taşımayı planlarken, deprem felaketi sonrası üniversiteler hakkında alınan karar tüm planlarımızı yıktı. Sahaya çıkabilmemiz için tek ihtimal, üniversitelerin yüz yüze eğitime dönmesi ve Üniversiteler Ligi’nin başlaması. Bir umut bu haberi bekliyoruz.

                Yazımızı, haber takibiyle bitirelim. 6 Şubat’ta yaşanan depremin üzerinden bir aydan fazla zaman geçti. Onca can kaybına rağmen sorumluluk alıp, istifa eden bir kişi bile yok. Onun yerine ”helállik” isteniyor. Türkiye, yavaş yavaş deprem gündeminden uzaklaşırken, depremzedelerin temel ihtiyaçlarının karşılanmasında hálen eksiklerin olduğunu öğreniyoruz. Temiz su ve tuvalet ihtiyacının giderilememesi, bölgede salgın hastalıkların baş göstermesine sebep olmuş. Çadır bekleyen afetzedelerin feryatları röportajlara yansırken, ortaya çıkan skandal bir haber, toplumu derinden sarstı. Acil çadır ihtiyacının olduğu en zor zamanlarda Kızılay, çadırları parayla satıyormuş! Kerem Kınık başkanlığı döneminde adı başka skandallara da karışan Kızılay’ın özgeçmişine bir yenisi daha eklendi. Bir başka skandal haber, depremzedelere yapılacak evlerle ilgili. Depremzedelerin; faizsiz ve 20 yıl vadeli olarak borçlanıp, yeni evlerine kavuşacak olmaları büyük tepkiyle karşılandı. En çok sorulan sorular, ”O kadar yardım boşuna mı toplandı? Bu evler neden bedelsiz verilmiyor?” oldu ( https://www.karar.com/guncel-haberler/evi-yikilan-depremzedelere-toki-taksiti-surprizi-yeni-konutlar-icin-8-1732370 ). Sonuç olarak bu iki skandal haber, AKP’nin kamuculuğunun çok açık bir göstergesidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!