Ragbi Günlükleri 143

2023 yılı ragbi sezonunda, 7’li ragbi kadın müsabakalarıyla başlayan rekabet, geçtiğimiz hafta salı günü erkek müsabakalarıyla devam etti. Bursa’nın Mustafakemalpaşa İlçesi’nin ev sahipliğinde oynanan turnuvaya 16 takım katılım gösterdi. Takımların 4 gruba ayrıldığı fikstürde, gruplar şu şekildeydi: A Grubu’nda Kadıköy Ragbi, Firüzköy SK, Antalyaspor, İznik Belediye SK; B Grubu’nda Eskişehir Anadolu SK, Çarşamba Belediye SK, Pursaklar Belediye SK, Erbaa GSK; C Grubu’nda Ankara Ragbi SK, ODTÜ SK, Hacettepe Üniversitesi SK, İstanbul Olimpos SK; D Grubu’nda Kandıra Akçakoca ALSK, Koç Üniversitesi SK, Alanya Belediye SK, Körfez Gençlerbirliği SK. 

                Bu yılki turnuvada, tecrübeli takımların yanında, ligde ilk defa boy gösteren İznik Belediye SK, Antalyaspor, Alanya Belediye SK, Pursaklar Belediye SK gibi takımları da gördük. Geçtiğimiz sezonlarda kadınlar 7’li ragbi rekabetinin içerisinde olan Alanya ekibi, bu sene, erkeklerde de sahaya çıktı. Pursaklar Belediyesi, genç yaş kategorilerinde şampiyonluklar yaşamış bir ekip olarak bu yıl büyüklerde yarışıyor. Öte yandan, geçtiğimiz sezon Eskişehir Anadolu SK ile ligde şampiyonluk unvanını kazanan birçok oyuncunun, yeni sezonda Firüzköy formasıyla sahaya çıktığına şahit olduk. Yaptığı transferlerle hem kadınlarda hem de erkeklerde iddialı olduğunu gösteriyor Firüzköy takımı.

                Canlı yayınlanır diye umduğum karşılaşmalar, salı sabahı 9.30’da Kadıköy Ragbi ve İznik Belediye SK maçıyla başladı. Tüm gün süren müsabakalarda alınan sonuçlara baktığımızda, bazı takımlar arasında ciddi kalite farkı görülürken, bazılarında ise sahadaki çekişme hissediliyordu. Günün başarılı takımları, oynadıkları müsabakalarda yenilgi yüzü görmeyen Firüzköy, Ankara Ragbi ve Körfez Gençlerbirliği’ydi. B Grubu’nda Erbaa takımı tüm maçlarını kaybederken, diğer üç takım birbirlerini yenerek dengeli bir grupta yer aldıklarını gösterdiler.

                İlk ayak müsabakalarını kayıpsız geçen takımlardan Firüzköy SK’nın antrenörü Doğan Doğan, ”Bu sene; bünyemize yeni dahil olan oyuncular, altyapı oyuncularımız ve güçlü gözlemci ekibimizle 7’li ragbi Türkiye Şampiyonası’nı sağlama aldık. Bursa’da oynanan oyunlarda, beklediğimiz sonuçlar ile evimize döndük. Turnuvada saha ve hava şartları gayet iyiydi. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de 3’te 3 yaparak namağlup evimize döndük. Kulübümüzü, kadın-erkek alt yapı ve büyükler kategorilerinde, ülke ragbisinin en kalabalık takımı olarak, ligleri domine etmeyi hedefliyoruz.” diyerek turnuva performanslarını değerlendirirken, hakemlere de bir eleştiri getiriyordu: ”Bir sene hazırlık yapıp, o şehirden o şehre gidip, maddi ve manevi efor sarf eden kulüplerin, yeterli donanıma sahip olmayan hakemlerin ellerine teslim edilmesini istemiyoruz.”. Takımının bu sezonki planlarından da bahseden Doğan Hoca,” Bu sene için yeni kararlar aldık ve girişimlerde bulunacağız. Ekstra kamplarla, yurtdışında müsabakalara katılmak istiyoruz. Sponsporluk anlaşmalarımızla, altyapımıza dahil olan yeni oyuncularımızla büyümeye devam ediyoruz.” dedi.

                Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de benzer bir başarılı performans gösteren Ankara Ragbi, oynadığı tüm karşılaşmaları kazanarak, ilk ayağı tamamladı. Takımı adına değerlendirmelerde bulunan Yiğitcan Gürşen, ”2024 yılında 10. Yılımızı kutlayacağız. Bu durum, bizi çok heyecanlandırıyor. Bundan dolayı oynayacağımız maçlarımız için alt yapı oyuncularımıza yatırım yapıp, kadromuza eklemeler yaptık. Biz dahil, 3 kuşak ile birlikte 7’li ragbi kadromuzu oluşturduk. Eklenen oyuncular, skorlardan bağımsız “Ankü Mücadelesi” gösterdikler için kendilerini bir kez daha tebrik ediyorum. Finallere iyi hazırlanıp, geçmişinde ya final oynayan ya da ilk 3’e giren takımımızın şampiyon olmak için mücadelemizi yinelemek istiyoruz.” dedi. Yiğitcan’ın turnuva üzerine de söyleyecek birkaç cümlesi vardı: ”Eski ve tecrübeli takımların güzel hazırlandığını gördük. Bunlara ek, U18 turnuvalarında oynamış veya oynayacak olan,  lige yeni katılan takımların turnuvaya ciddi rekabet getireceği çok belli ediyordu. Genel olarak, gerek takım sayısı gerekse kalite olarak “ragbinin geliştiğini” görmek mutlu etti. Fakat kimsenin görmesini istemediği tatsız olaylar da yaşandı. Bu durumların bir daha yaşanmaması ve kültürümüze yakışır şekilde oynamamız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.”.

                Körfez Gençlerbirliği; alt yaş gruplarında başladığı ragbi serüvenine, artık büyükler klasmanında da devam ediyor. Bir arada oynayarak bu aşamaya gelen Körfez’in gençleri, grubunu iki galibiyet ve bir beraberlik ile tamamladılar. Takımın antrenörü İhsan Demirtaş, turnuvayı değerlendirirken şunları söyledi: ”Bizim için turnuva, oyuncularımızın geldikleri seviyeyi görmek açısından çok önemliydi.  Alt yapıya önem veren ve alt yapıdan milli takıma çok fazla oyuncu gönderen bir kulübüz. Sahadaki en büyük oyuncumuzun 20 yaşında olması, bizim sürekli gelişen bir takım olduğumuzun en büyük göstergesi. Grubu birinci olarak bitirmek, çoğu kişi için sürpriz olsa da benim ve iki yıldır ivmelenerek kendini geliştiren sporcularım için çok da büyük bir sürpriz değildi. Yaptığımız çalışmaların meyvelerini toplamaya başladığımızı düşünüyorum. Amacımız, en iyi 4 arasına girmek ve daha sonra da kürsüye, finale çıkabilmek için elimizden geleni yapmak. Takım ruhunu öne çıkartan ve bir aile gibi birbirine bağlanmış olan oyuncularıma güvenim sonsuz. Onlarla şimdi olduğu gibi ileride de nice zaferler kazanacağımdan hiç şüphem yok.”. Turnuvada yaşanan tatsızlığı da değinen İhsan Hoca, ”Turnuvada yaşanan arbede, her ne kadar yaşadığımız zaferlere rağmen bizi üzse de bu tür olaylara bütün sporcularım ve benim tavrım net olmuştur. Her zaman sahada kalarak, saha dışı olaylara asla uymadık ve uymayacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

                Genç bir oyuncu ekibiyle, bu sezon ilk defa büyükler turnuvasında yer alan Antalyaspor, grubundaki iki tecrübeli ekibe kaybetse de kendisi gibi ligin yeni yüzlerinden olan İznik Belediyesi SK’yı geçmeyi başardı. Takımın antrenörü Yasir Akbaş’a turnuva üzerine görüşlerini sorduğumda, ”Bu yıl Antalyaspor Kulübü olarak ragbi organizsyonunu açarak çalışmalarımıza başladık. Genç bir kadro oluşturarak gelecek yıllara ambargo koyma hedefi ile yolumuza devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde oynanan 7’li ragbi erkekler Türkiye Şampiyonası 1.etap maçlarında bir oyuncu dışında, 2005 (8 oyuncu) ve 2006 (4 oyuncu) doğumlu oyuncularla; yıllardır camiamız içinde yer alan takımlara karşı mücadele ettik. Mükemmel tecrübeler edindik. Güzel giden maçlar esnasında istenmeyen olaylar da yaşanmadı değil. Bu tarz sıkıntıları çıkaran yapı ve organizasyonların camiamızdan temizlenmesi en büyük dileğim. Biz Antalyaspor Kulübü olarak fair-play ruhu ile en iyi şekilde temsil etmek adına sahalarda olmaya devam edeceğiz. Bizi takipte kalın.” cevabını aldım.

                Antrenörlük kurslarından tanıdığım İsmail Acar, İznik’teki ragbi çalışmalarını sürdürüyor. Takımıyla birlikte ilk kez büyükler turnuvasında yer aldılar. Bu deneyimlerini kendisine sordum: ”Bizim açımızdan çok zevkli ve verimli bir turnuvaydı. Yeni kurulmuş ve genç oyuncu ağırlıklı bir takım olarak, ragbi branşının Türkiye’deki en zor liglerinden birinde mücadele etmek, bizi, tecrübe ve bilgi açısından çok geliştirdi. Diğer takımlar açısından baktığımızda, herkesin çok iyi çalıştığını ve ragbinin büyük ilerleme kaydettiğini gördük. Bundan sonrasında da elimizden gelenin en iyisini yaparak ilerlemeye devam edeceğiz. Diğer takımlara ve federasyonumuza verdikleri emeklerden dolayı çok teşekkür ederiz.” .

                Sezonların takvimleri açıklandığında, biz ragbi severleri bir heyecan kaplıyor. Hem sahaya çıkıp oynamak hem de oynanan karşılaşmaları takip etmek için sabırsızlanıyoruz. Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşayıp, oynanan karşılaşmaların sonuçlarını merak edenler var. En önemlisi, bu insanların çoğu, bir dönem formasını terlettikleri takımların maçlarını canlı yayınla takip edebilmek istiyorlar. Ragbinin bilinirliğinin ve takip edilebilinirliğinin artmasını her toplantımızda konuşmamıza rağmen, maçların yayınlanması işini sistemli bir şekilde beceremiyoruz. Ragbi Teknik Kurul Başkanı Sayın Oğuzhan Danışmaz’ın birçok işe koşturduğunu biliyorum. Kendisine yardımcı olacak şekilde diğer kurul üyelerini organize edip, sorumluluk verse, birileri yayın işine özel olarak koştursa, ragbinin geleceği ve bilinirliği açısından faydalı olacak diye düşünüyorum.

                Son olarak, yaşanan tatsızlıklara değinip yazımızı kapatalım. Ragbi; adrenalini yüksek, fiziksel ve rekabetçi bir oyun. Maç içerisinde anlık gerginlikler yaşanabiliyor. Ancak bu gerginlikler, saman alevi gibi yanıp, sönüyor ve saha dışına veya bir sonraki pozisyona taşınmıyor. Bu durumdan farklı olarak, geçmişte ve saha dışında yaşadığınız anlaşmazlıkları unutmaz, bunu kine dönüştürür ve her rakip olduğunuzda sahaya yansıtırsanız, işin rengi değişir. Farklı yer ve zamanlarda oynanan değişik rekabetlere gölge düşürürsünüz. Kulüp yöneticilerine ve antrenörlere büyük iş düşmekle birlikte, federasyonumuzda, prestijini korumak için gereken cezaları vermekten kaçınmamalıdır. İyilikten maraz doğabiliyor.

                Tüm kulüplerimize, 2023 sezonundaki mücadelelerinde başarılar diliyorum. Trakya Ragbi olarak, bu rekabetin içerisinde yer alamamak bizleri çok üzüyor. Küçük bir şehirde, üniversiteli öğrencilerden oluşan bir spor kulübü olmanın handikaplarıyla olağanüstü durumlarda yüzleşmek durumunda kalıyoruz. Ancak ben, Trakya Ragbisiz bir rekabet düşünemiyorum. Tekrardan sahalarda buluşmak üzere…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu