Ragbi Günlükleri 144

Ragbinin; Okul Sporları çatısı altına girmesinden sonra, Türkiye’nin dört bir yanında, çok sayıda lisede ragbi takımları oluşturuldu. 18 yaş altında, ragbiyle ilgilenen yepyeni sporcular ortaya çıktı. Yolculukları milli formaya uzanan bu gençler, oynayarak öğrenmeye devam ediyorlar.

                Her yeni sezonda, her rekabette, yepyeni yüzlerin yolculuğu başlıyor. 2023 yılı Okul Sporları Ragbi müsabakaları da bu yolculuğun basamaklarından biri. 20 şehir, 40 takım ve 480 sporcunun bu seneki adresi, Kastamonu Taşköprü oldu. 1-5 Nisan 2023 tarihleri arasında erkekler kategorisinde karşılaşmalar oynanırken, artan katılımcı sayısı biz ragbi severleri mutlu etti.

                40 takım, 4’erli 10 grupta toplandı ve grup müsabakaları başladı. Oluşan gruplar şu şekildeydi: A Grubu: Tokat Fatih Anadolu Lisesi, Samsun Necati Akçağlılar AL, Samsun Çarşamba AL, Ankara İncirli Şehit Furkan Yayla AL. B Grubu: Ankara Batıkent Ş. Evliyagil MTAL, Kütahya Spor Lisesi, Samsun Bulutoğlu AL, Denizli Orhan Abalıoğlu MTAL. C Grubu: Bursa Şehit Sedat Pelit AL, Diyarbakır Ergani Uğur AL, Diyarbakır Özel Ergani MTAL, Adana Medine Müdafi F. Paşa AİHL. D Grubu: Denizli Cumhuriyet AL, Eskişehir Eğitimciler Spor Lisesi, Ankara Dede Korkut AL, Kocaeli Kandıra AL. E Grubu: Antalya Nazime Baki Saatçioğlu MTAL, Ordu Şehit İbrahim Kılıç MTAL, Ankara Ş. Büyükelçi Daniş Tunalıgil MT, Trabzon Arsin AL. F Grubu: Kocaeli Körfez Emlak Konut AİHL, Adana Sarıçam Spor Lisesi, Antalya Lisesi, Samsun Gülizar-Hasan Yılmaz Spor Lisesi. G Grubu: Bartın TOBB Cumhuriyet AL, Şırnak Spor Lisesi, Bartın Köksal Toptan AL, Diyarbakır Bekir Aral AİHL. H Grubu: Trabzon Saffet Çebi MTAL, Kayseri Muammer Kocatürk MTAL, Ankara Yunus Emre AL, Diyarbakır Necati Ceylan AL. I Grubu: Afyonkarahisar Şuhut Ş. İbrahim MTAL, Konya Karatay Hamza Yerlikaya Spor Lisesi, Antalya Spor Lisesi, Ankara Çubuk AİHL. J Grubu: Yozgat Şehit Mustafa Aslan MTAL, Van Spor Lisesi, Denizli Gülay Kaynak sarıkaya MTAL, Kayseri Fevziye Mumduh Güpgüpoğlu Spor Lisesi.

                Bu aşamada, yeni katılımcıların heyecanları ağır basarken, geçtimiz yıllardan tecrübeli olanların ise ayakları yere daha sağlam basıyordu. Mücadelenin hiç eksik olmadığı, keyifli müsabakalar izletti gençler. Oynanan karşılaşmalar sonrasında, gruplarda oluşan sıralamaların ardından 10 grup birincisi ve en iyi altı grup 2.si, son 16’ya kalma şansını yakaladı.

                4 Nisan Salı günü oynanan son 16 ve çeyrek final karşılaşmalarının ardından, final gününe kalan ve şampiyonluk mücadelesi verecek dört takım belli oldu: Samsun Gülizar-Hasan Yılmaz Spor Lisesi, Antalya Nazime Baki Saatçioğlu MTAL, Ankara Dede Korkut AL ve Konya Karatay Hamza Yerlikaya Spor Lisesi.

                5 Nisan Çarşamba gününün sabah seansında yarı final maçları; öğleden sonraki seansında ise, final maçları oynandı. Müsabakalardaki kıyasıya rekabet skorlara yansırken, final maçında, rakibi Samsun Gülizar-Hasan Yılmaz Spor Lisesi’ni 17-15 geçen Ankara Dede Korkut AL, Okul Sporları’nın 2023 yılındaki Türkiye Şampiyonu oldu. 3.lük maçında ise Konya Karatay Hamza Yerlikaya Spor Lisesi, rakibi Antalya Nazime Baki Saatçioğlu MTAL’yi 15-10 mağlup ederek kürsünün kalan basamağına çıkıyordu. 

                Genç yaş kategorilerinde birden fazla şampiyonluğu bulunan Ankara takımları, müzelerine bir yenisini daha ekledi bu turnuvada. Geçen yılki Okul Sporları müsabakalarında finalde iki Ankara takımı yer almış ve kürsünün ilk iki basamağına çıkmışlardı. Bu yıl, yine bir Ankara takımı finale çıkmakla kalmadı, şampiyonluğu da kazandı. İki yıldır Okul Sporları müsabakalarında şampiyonluk yaşayan Engin Kömürcü’ye,  Ankara Dede Korkut AL ile yaşadığı süreci sorduğumda, ”Tarihin en kalabalık ragbi organizasyonlarından birinde, bu kadar yetenekli sporcuyu bir arada görmek beni çok mutlu etti. Biz, şampiyonaya 6 Ankara takımı ile dahil olduk. Burak Balmuk Hocam’la birlikte çalıştırdığımız Ankara Dede Korkut AL ve Ankara Ş. Büyükelçi Daniş Tunalıgil MTAL takımlarımız, namağlup şekilde çeyrek finale kadar geldiler. Çeyrek finalde eşleşmeleri üzerine, maçı kazanan Ankara Dede Korkut AL yoluna devam etti. Yarı final maçında, Konya ekibi karşısında istediğimiz oyunu sergilemeyi başardık ve ikinci kez finalde olmaya hak kazandık. Kıran kırana geçen final maçını kazanmak şampiyon olmayı başardık. Maç sonu iki takımın birlikte kutlama yapması, ragbi kültürünün birleştirici gücünü görmek beni daha çok mutlu etti. Organizasyona emek veren herkese teşekkür ederek sözlerimi tamamlamak istiyorum.” cevabını aldım.

                Yeni bir oluşum olmalarına rağmen, katıldıkları turnuvada finale çıkmayı başaran ve yakın bir skorla rakibine mağlup olan Samsun Gülizar-Hasan Yılmaz Spor Lisesi, turnuvanın kazananlarından. Başarıya aç gençlerde turnuvaya geldiklerini belirten Burhan Hoca, ”Spor lisesi olarak bu yıl, hem kadınlarda hem de erkeklerde gelişmekte olan sporlardan ragbiye yöneldik ve çok hızlı bir oluşuma gittik. Ragbiye çok hakim değildik ama bu süreçte, hem öğrendik hem öğrettik. Yine bu süreçte, kaynak sıkıntıları yaşadık. Yazılı kural ve talimatnamelere ulaşmakta zorlandık. Samsun’daki ragbi il temsilcisinden yardım istedik. Bize destek olmak yönünde gayret sarf etti. Tabii, herkes yoğun bir şekilde çalışıyor. Gerek Çarşamba, gerek Tekkeköy, gerek Bafra… Biz Spor Lisesi olarak, bu konuda gariban kaldık. Oyunu öğrenme ve tanıtma noktasında bize yardımcı olacak birine ulaşamadık. Bizde, kurmuş olduğumuz iki kişilik antrenör ekibiyle, oyuncuların seçmelerini yaptık. Oyuncuların ragbiyi benimsediklerini gördük. Başarıya aç, özgeçmişine başarı eklemek isteyen 12. sınıf öğrencilerinden bir ekip oluşturduk. Üç ay gibi bir sürede, haftada üç günden üçer saatlik antrenmanlarla bir hazırlık süreci geçirdik. Okul idaremizin de bu süreçte destekleri oldu. Antrenman sürecimizde, Bafra’dan gelen antrenör arkadaş ve ekibinin yaptığı sunumlar ve çalışmalar, bizim gelişim sürecimizi olumlu etkiledi. Oyuncularımız, kısa hazırlık süremize rağmen, gösterdikleri gayretle başarıyı yakaladılar. Spor Lisesi olarak, bundan sonraki süreçte de ragbiye eğilmeye devam edeceğiz. Bu, bizim için bir ilkti. 12. sınıflarla yakaladığımız bu başarıya, önümüzdeki yıllarda alt yaşlardaki öğrencilerimizi de ekleyeceğiz. Ragbi branşında var olmaya devam edeceğiz.”   diyerek turnuva süreçlerinden bahsetti.

                Turnuvayı 3. olarak tamamlayan Konya Karatay Hamza Yerlikaya Spor Lisesi, antrenörleri İzel Erdem önderliğinde başarılı bir turnuva geçiren takımlardan. İzel Hoca turnuvayı değerlendirirken, ”Turnuva çok güzeldi. Takım olarak çalıştık ve emeğimizin karşılığını aldık. Fakat organizasyon olarak çok fazla eksiklik vardı. Yine de güzel bir 5 günü tamamlayıp, dönüyoruz evimize.” cümlelerini kullandı.

                Van’da ragbi çalışmalarını sürdüren Burhan Sönmez, Van Spor Lisesi bünyesinde kurduğu takımıyla birlikte Kastamonu’daydı. Grup maçlarını kazanarak son 16’ya kalan Van temsilcisi, bu aşamada yenilerek turnuvaya veda etti. Burhan Hoca’ya turnuva hakkındaki görüşlerini sorduğumda, ”40 ilden katılım sağlanan, birçok yeni takımın yer aldığı bir turnuvayı geride bıraktık. Turnuvanın en göze çarpan tarafı, daha önce ragbi milli takımlarında oynamış ragbi sporcularının kendi takımlarını oluşturmasıydı. Bu da  turnuvaya heyecan kattı.” cevabını aldım. Sporcularının ragbiyi çok sevdiğini belirten Burhan Hoca, hazırlık süreçlerine de değinerek, ”İlk dörde gireceğimize inanarak, planlı bir şekilde, soğuk, yağmur, kar demeden 6 ay gibi bir sürede çalışmalarımızı sürdürdük. Van’dan ilk kez katıldığımız bu turnuvadan, gruptan 3’te 3 yaparak çıktık. Oyuncularımın kondisyonlarının iyi olmasına rağmen, sanırım tek eksiğimiz, hakem kurallarına tam hakim olamamamızdı. Son 16 maçımızı kaybedişimizde, hakem kararlarının da etkili olduğunu düşünüyoruz. İlerisi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Önümüzdeki Analig turnuvasında da olacağız. Sporcularım, Van’a moralleri bozuk dönüyorlar.” dedi.

                Turnuvanın ilk gününden beri müsabakaları takip eden Ragbi Teknik Kurul Başkanı Oğuzhan Danışmaz, köşemize turnuvayı değerlendirdi ve şunları söyledi: ”Ragbi tarihimde, ilk defa bu kadar kalabalık bir organizasyon gördüm. Bu da demek oluyor ki gelecekte, daha ragbi dolu günler yaşayacağız. En mutlu olduğum olay ise, yeni sporcular keşfettik ve bu sporcuları ragbiye yönlendirmek için şehir şehir dolaşarak yönlendirmeler yapacağız. Kastamonu Spor İl Müdürlüğü’nün görevlendirdiği Okul Sporları ekibi, bizlere çok yardımcı oldu. Kaliteli bir hakem grubuyla organizasyonun kaliteli olmasını sağladık. Ragbinin temel değerlerini sporculara ve antrenörlere işlemek için elimizden geleni yaptık. Milli takım antrenörlerimizin de yakından takip ettiği turnuvada, Federasyonumuza, Bakanlığımıza ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Daha güzel ragbili günler için herkesi selamlıyor ve saygılarımı sunuyorum.”. 

                Taşköprü’nün ev sahipliğindeki beş günlük turnuvanın ardından, ödüller sahiplerini buldu; ilk deneyimler yaşandı; Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen okul takımları arasında ragbi bağı oluşturuldu. Her geçen yıl katılımcı sayısında artış yaşayan bu organizasyon, antrenör ve sporcuların gayretleriyle, oyun olarak da kendisini yukarıya çekecektir. Çalışıp, öğrenmeye devam…

Düzeltme

                Ragbi Günlükleri’nin 143. sayısında, 7’li Ragbi Büyük Erkekler Etaplı Ligi’nden bahsetmiştim. Türkiye Ragbi Federasyonu internet sitesinde paylaşılan skorlar üzerinden yorum yaparken, yapılan hatalı paylaşım üzerine Antalyaspor ve İznik Ragbi arasında oynanan karşılaşmayı, Antalyaspor kazanmış gibi aktarıp, hata yapmışım. Düzeltir, özür dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu