Ragbi Günlükleri 147

Ragbi camiasında yaşanan gelişmeleri derlediğim bir yazı okuyacaksınız bu hafta. Hem milli takımlarımızdan hem de kulüplerimizden haberler var. Hoş geldiniz…

            Son yazımda, 15’li Ragbi Bölgesel Türkiye Şampiyonası programından bahsetmiş, ilk hafta müsabakaları için geri sayıma geçildiğini belirtmiştim. Geçtiğimiz hafta içerisinde, takımlar sahaya çıkmaya başladı. Oynanan müsabakaların sonuçlarından sizleri haberdar edeyim. İlk karşılaşma Karadeniz Grubu’nda oynandı. İki takımdan oluşan bu grupta, Çarşamba Belediye SK ve Bafra Mimar Sinan MTAL Spor Kulübü, ilk kez bir 15’li ragbi müsabakasında karşı karşıya geldiler ve sahadan galip ayrılan, rakibini 29-5 mağlup eden Çarşamba takımı oldu.

            Ligdeki ikinci karşılaşmanın adresi, Ankara Yenimahalle Hasan Doğan Stadı’ydı. Bayramın son günü, Ankara Ragbi’nin ev sahipliğinde oynanan karşılaşmayı, ev sahibi takım 68-7 gibi farklı bir skorla kazanırken; Selçuk Kartallar adına bu karşılaşmanın güzel tarafı, üç farklı jenerasyonun aynı anda sahada olmasıydı. İç Anadolu Grubu’nda Anadolu Lions ilk haftayı BAY geçerken; grubun diğer maçında sahaya çıkacak takımlar Hacettepe ve ODTÜ olacak. Ancak bu karşılaşmanın tarihi belirsizliğini koruyor.

            Pazartesi günü oynanan Marmara Grubu’nun ilk maçında, iki Kocaeli takımı, Kandıra ilçesinde karşı karşıya geldi. Ev sahibi Kandıra Akçakoca ALSK, rakibi Körfez Gençlerbirliği’ni 56-0’la geçip, grubuna galibiyetle başladı. Marmara Grubu’ndaki diğer karşılaşmanın da tarihi ve yeri belli. Ottomans ve Kadıköy Ragbi arasındaki mücadele, 29 Nisan Cumartesi günü Beykoz Bozhane Sahası’nda oynanacak.

            Milli takımlara uzanmadan önce, Üniversiteler Ligi’nden bahsedelim. Yapılıp yapılmayacağı belli olmayan Ünilig, üniversitelerin hibrit eğitime dönmesinin ardından başladı. Birçok branşta müsabakalar oynanıyor. Ragbi için de tarihler belli olmuş, takımlar hazırlıklarına başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan reglamanda gördük ki turnuva tarihi birkaç gün ileriye alınmış. Organizasyon yetkililerine bunun sebebini sorduğumda, ”seçimler sebebiyle” cevabını aldım. Ünilig Ragbi müsabakaları, 8-11 Mayıs 2023 tarihleri arasında, ODTÜ’nün ev sahipliğinde Devrim Stadı’nda oynanacak. Katılımcı üniversitelerin kafile listelerini ve katılım taahhüt formlarını 28 Nisan 2023 Cuma günü saat 17.00’a kadar iletmeleri gerekiyor. 1 Ocak 1995 ve sonrası doğumlu sporcuların katılabileceği turnuvaya, Trakya Üniversitesi, son şampiyon unvanıyla katılıyor.

            Ragbi olimpiyat elemeleri, ilk defa çok branşlı bir spor organizasyonunda yer alacak. Haziran ayı içerisinde, Polonya’nın Krakov şehrinde düzenlecek olan Avrupa Oyunları’nda ragbi branşını da göreceğiz. Avrupa’nın en iyi 12 7’li ragbi takımının katılacağı turnuvanın, kadınlar kategorisindeki katılımcılarından biri de Türkiye olacak. 7’li Ragbi Kadın Milli Takımımız, uzun süredir Trabzon Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde çalışmalarını sürdürüyor. Hedefleri, Avrupa Oyunları ve olimpiyat elemesi. Millilerimizin bu turnuvadaki rakipleri arasında Polonya, İrlanda, Büyük Britanya, İspanya, Belçika, Çekya, Almanya, İtalya, Portekiz, İsveç ve Romanya gibi güçlü ülkeler bulunuyor.

            25-26-27 Haziran tarihlerinde, Avrupa Oyunları’nın oynanacak olması sebebiyle, katılımcı takımlardan alınan geri dönüşler üzerine, Avrupa Ragbi Birliği faaliyet takviminde değişikliğe gitti. Avrupa Oyunları’ndan bir hafta önce oynanacak olan 7’li Ragbi Trophy Kupası müsabakaları, günde iki karşılaşma oynanacak şekilde üç güne yayıldı. 16-17-18 Haziran tarihlerinde Zagreb’in ev sahipliğinde kadın ve erkek Tropy takımlarının mücadelelerini izleyeceğiz. Bu da demek oluyor ki 7’li Ragbi Kadın Milli Takımımızı, on gün içerisinde iki zorlu turnuva bekliyor. Zagreb’teki Trophy’nin ilk ayağında A Grubu’nda yer alacak olan takımımız, Danimarka, Moldova ve Ukrayna ile gruptan çıkma mücadelesi verecek.

            7’li Ragbi Erkek Milli Takımımız, Konferans 1 seviyesinde yarışmalara katılacak. Bursa Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren takımımızın grup aşamasındaki rakipleri Sırbistan ve Finlandiya olacak.  18 yaş altı takımlarımıza baktığımızda, erkek takımımız geçen yıl büyük bir iş başarıp, Avrupa’nın en üst seviyesi olan Championship’e yükselmişti. Bu sezon, birbirinden zorlu rakiplerle yarışacak. 15-16 Temmuz tarihlerinde, İsviçre’de oynanacak olan müsabakalarda A Grubu’nda Fransa, Litvanya ve Belçika’nın rakibi olacaklar. U18 7’li Ragbi Kadın Milli Takımımız ise, Trophy seviyesindeki maçlarına 22-23 Temmuz’da Polonya’nın Zabki şehrinde çıkacak. A Grubu’nda Portekiz, Litvanya ve Galler’e karşı galibiyet arayacak. Takımlarımıza şimdiden başarılar diliyorum.

NOT: Fotoğraflar, Türkiye Ragbi Federasyonu’ndan temin edilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!