Ragbi Günlükleri 148

Türkiye Ragbi Federasyonu 2023 faaliyet yılında bir turnuva daha geride kaldı geçtiğimiz hafta sonu. U18 erkekler kategorisinde sahaya çıkan gençlerimiz, kürsünün bir basamağında yer bulmaya ve çalışmalarının karşılığını almaya uğraştılar. Samsun’un Bafra ilçesinde oynanan karşılaşmalara değinelim bu hafta. Hoş geldiniz…

                Ülkemizde ragbinin yelpazesi her geçen yıl genişlerken, alt yaş gruplarında birçok genç bu sporla tanışıyor. Bu da turnuvalara katılan takım ve sporcu rakamlarına yansıyor. Okul sporlarında ve Analig’de olduğu gibi kulüpler liginde de yeni yüzleri aramızda görüyoruz. 25 katılımcıya ulaşan 2023 Yılı 7’li Ragbi U18 Türkiye Şampiyonası, 29-30 Nisan tarihlerinde Bafra’da gerçekleştirildi. Altı grupta toplanan takımların, grup aşamasındaki eşleşmeleri şu şekildeydi: A Grubu Erbaa Gernçlik SKD, Eskişehir Anadolu SK, Ankara Ragbi, Fatsa Spor Kulübü, Beyazgül Spor Kulübü; B Grubu Çarşamba Belediye SK, Kandıra Akçakoca ALSK, Araklı İdman Yurdu Spor Kulübü, Alaçam Akademi Spor Kulübü; C Grubu Arsin Futbol Kulübü, Selçuk Kartallar, Olympos Antalya Spor Kulübü, Bartın Kültür Spor Eğitim Merkezi GSK; D Grubu Körfez Gençlerbirliği, Firüzköy SK, İznik Belediye Spor Kulübü, Mimar Sinan MTAL Spor Kulübü; E Grubu Pursaklar Belediye Spor Kulübü, Bartın Yıldız Spor Kulübü, Antalya Spor Kulübü, Çubuk Belediyesi Engelsiz Spor Kulübü; F Grubu Aile Sosyal Politikalar GSK, Kütahya Spor Liseliler SK, Osmaniye Gençlik Eğitim ve Spor Kulübü, Fatsa Cesur Yürekler Akademi Spor Kulübü.

                İlk gün ve ikinci günün sabah seansında grup maçlarını oynayan takımlar, gruplarında başarılı olup, final maçlarına kalmak için kıyasıya mücadele ettiler. Bu mücadelelerin ardından 8 takım, çeyrek finalde eşleşti. İlk çeyrek final karşılaşmasında, rakibi Firüzköy’ü sayı vermeden(29-0) mağlup eden Ankara Ragbi, yarı finale yükselen ilk takım oluyordu. Karadeniz takımlarının rekabetini izlediğimiz ikinci karşılaşmada Çarşamba Belediyesi, rakibi Araklı İdman Yurdu’nu 17-12 ile geçiyordu. Şampiyonanın yeni yüzlerinden Olympos Antalya Spor Kulübü, galibiyete uzanıp, yarı finale yükselen üçüncü takımdı. Kütahya temsilsini 12-7 ile geçmeyi başardı Olympos’un gençleri. Yarı finale yükselecek son takımın belli olacağı karşılaşma tek taraflı geçiyor ve Pursaklar Belediyesi, rahat bir skorla(54-0) rakibi Erbaa’yı eliyordu.

                Saat 15.20’de başlayan ilk yarı finalde maç, iki takıma da gidip gelirken, bir ekstra vuruş farkıyla kazanan Ankara Ragbi oldu: 7-5. Finale kalmanın mutluluğunu yaşayan Ankara Ragbi’nin gençleri, rakiplerini beklemeye başladılar. Finaldeki ikinci takımı belirleyecek olan karşılaşma, saat 15.40’ta başladı. Şampiyonanın favori takımlarından Pursaklar, yine rahat bir karşılaşma çıkartıyor ve rakibi Olympos’u 32-0 mağlup ediyordu.

                Kürsünün basamaklarını belirleyecek olan karşılaşmaların ilki, yarı finalin mağlupları arasındaydı. Türkiye şampiyonalarında, rakibine göre daha tecrübeli ekip olan Çarşamba Belediyesi, maçı 21-0 kazanarak üçüncülük basamağına yerleşiyordu. İki Ankara takımının finalinde, Pursaklar, yine rahat bir karşılaşma çıkartıyor ve rakibini 31-5 yenerek 7’li Ragbi U18 Erkekler Türkiye Şampiyonu oluyordu. Üç yıldır bu başarıyı tekrarlayan Pursaklar takımı, Türk ragbisinde önemli bir iş başardı.

                Kazandığı şampiyonluklara bir yenisini daha ekleyen Engin Kömürcü, 2023 Okul Sporları’nda kazandığı şampiyonluğun ardından, Türkiye Ragbi Federasyonu’nca düzenlenen U18 Türkiye Şampiyonası’nda da birinciliği kimselere bırakmadı. Son yıllarda, alt yaş kategorilerine damga vuran takımların başında gördüğümüz Engin Hoca, kazanılan şampiyonluk üzerine düşüncelerini paylaştı: ”U18 turnuvalarını, Türk ragbisinin geleceği olduğunu düşündüğümüzden bizim için önemli organizasyonlar. Bu turnuvalara ekstra çalışmalar yapıp, Türk ragbisini hak ettiği yerlere getirmek gibi bir hayalimiz var. Bu yüzden de turnuva finalinin ”Ankara finali” olması, bizi gerçekten gururlandırdı. Pursuklar Belediyesi SK’nın sporcuları, bu başarıyı daha önce iki kez gerçekleştirmişti. Bafra’da, güzel bir sahada, bunu 3. kez başarmak bizim için çok değerli. Takımı oluşturmada en az benim kadar emekleri olan Burak Balmuk ve Eren Aşlar’a da teşekkür ederim.”.

                Takımıyla birlikte turnuvayı ikinci sırada tamamlayan Eren Aşlar, bir zamanlar çaylak olarak geldiği takımında ragbiyi öğrendi, milli takıma kadar yükseldi. Şimdilerde, formasını giydiği Ankara Ragbi’nin gençlerine antrenörlük yapıyor ve kupalar kazanmaya devam ediyor. Aldıkları derecenin ardından görüşlerini şu şekilde ifade etti Eren Hoca: ”25 takımın katıldığı, ragbinin geleceği diyebileceğimiz, çok güzel bir turnuvaya katıldık. Genel olarak değerlendirmek gerekirse, çok yetenekli sporcuların olduğunu ve geleceğimizin sağlam temellerinin olduğunu söyeleyebiliriz. Ankara Ragbi Spor Kulübü olarak bu sezonun başında sıfırdan kurup duraksız haftanın her günü gerek fiziksel, gerekse mental antrenmanlarla hazırlanmış olduğumuz U18 takımımızla güzel bir başarı elde ettik. Çok daha iyisi için çalışmaya devam edeceğiz. Bir sonraki hedefimiz ise, Anadolu Yıldızlar Ligi’nde birincilik kupasını almak. Bunun dışında bu turnuvada kardeş takımımız ve geçen sene antrenörlüğünü yapmış olduğum Pursaklar Belediye Spor Kulübü ile bir Ankara finali yapmak bizi ayrı sevindirdi. Onları da başarıları için tebrik ederim. ”.

                Erkan Göral; uzun yıllardır ragbi camiasının içerisinde bulunan, hem milli takımlarda hem de federasyon bünyesinde görev almış antrenörlerimizden. Kulüpler seviyesinde kazandığı başarılara bir yenisini daha ekledi bu şampiyonada. Çarşamba Belediyesi SK’nın gençleriyle kazandıkları 3.lük kupasının ardından, köşemize duygularını aktardı. Erkan Hoca, ”Öncelikle şunu söylemeliyim ki Türk ragbi tarihinin en kalabalık U18 erkek 7’li  Ragbi Türkiye Şampiyonası’ydı  ve bu durum, bizi çok mutlu etti. 2017 yılında federasyonumuzun önceki dönem başkanının alt yapı için yapmış olduğu çalışmaların meyvesini alamaya başladık diyebilirim. Şampiyonada 25 takım yaklaşık 300 sporcu vardı. Türk ragbisinin geleceği çok güzel olacak inşallah. Yetenekli sporcular geliyor alyapıdan. Bu turnuvada bunu gördük. Bafra Stadı, gerek zemin gerek tribünleri gerek soyunma odaları açısından mükemmeldi. Çarşamba Belediye Spor Kulübümüze gelirsek, takımımın genel performansı iyiydi diyebilirim. Birinci gün 2  maç, ikinci gün 4 maç yaptık. Avrupa’da dahil, maksimum üç maç yapıyoruz. Bu yüzden ikinci gün, finalist takımların sporcuları açısından zor bir gündü ve bu, performansı olumsuz etkiledi. Ama bunun üstesinden geldik. Ufak hatalar ile yarı finali kaybettik. Sonrasında, 3.lük maçında hatalarımızı telafi ederek kazanmayı başardık. Hatalarımızdan ders çıkararak daha da tecrübeleneceğiz. Gelecek sene inşallah hedefimiz, şampiyon olmak olacak.” dedi.

                Turnuvaya katılan tüm gençlerimizi tebrik ediyorum. Oynayarak öğrenmeye devam…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!