Ragbi Günlükleri 153

Türkiye Ragbi Federasyonu, bir süredir seçim hazırlığında. Mevcut başkan Sayın Murat Pazan, AK Parti’den milletvekili aday adayı olmuş ve 14 Mart 2023 tarihinde Federasyon Başkanlığı görevinden istifa etmişti. Ana statü gereği, yönetim kurulu kendi içerisinde yapacağı seçimle, geçici başkanı belirlemek; 60 gün içerisinde de Olağanüstü Genel Kurul’u gerçekleştirmek durumundaydı. Sayın Pazan’ın istifasının ardından toplanan yönetim kurulu, yapılan oylama sonrasında, bu geçici görev için Sayın Murat Kapki’yi seçerek, görevlendirdi.

                İstifanın ardından 14 Mart’ta başlayan süreç, 60 gün içerisinde Olağanüstü Genel Kurul’un toplanmasını ön görüyordu. Bu doğrultuda, toplantının 2 Mayıs tarihinde gerçekleşeceği; toplantıda çoğunluk sağlanamaması halinde ise, çoğunluk aranmaksızın 3 Mayıs’ta Olağanüstü Genel Kurul’un yapılacağı ilan edilmişti. Ancak, geçici delege listelerine yapılan itirazlar ve Tahkim Kurulu’nun aldığı kararla, süreç durduruldu.

                Sürecin durdurulmasına konu olan itirazlar, bazı kulüplere fazla delege verildiği; korumalı(amerikan) futbol takımlarına ise delege verilmediği yönündeydi. 190 delegenin adının geçtiği ilk listeye gelen yorumlar, Murat Pazan’ın, kendisine yakın kulüplere fazla delege verdiğine dairdi. Tahkim Kurulu’nun yaptığı inceleme sonrası açıklanan son listede, Olağanüstü Genel Kurul’da oy kullanabilecek 170 delegenin ismi bulunuyor. Bu 170 delegenin 17’si bakanlığı, 2’si Milli Olimpiyat Komitesi’ni, 2’si Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nu, 2’si Türkiye Spor Yazarları Derneği’ni temsilen oy kullanacak. 6 eski federasyon başkanı ve 5 eski milli sporcu da seçimde oy kullanmak için hazır bulunacak. Kalan 136 delege, kulüplere dağıtıldı. Türkiye Ragbi Federasyonu’nun yeni yönetiminin belirlenmesi sürecinde kulüpler, oylarını kullanacaklar. Açıklanan iki liste karşılaştırıldığında, Fatsa Spor Kulübü’ne ilk listede softbol branşında 7, ragbi branşında 3, beyzbol branşında 3 delege verildiği görülüyor. Son listede, ilgili kulübün softbol delegeleri 3’e düşerken, ragbiden verilen delegelerini kaybetmiş, beyzbol delege sayısını korumuş. İlk listede, beyzbol branşında adı geçen Mersin Akkent Sk, son listede yer almıyor ve delegelerini kaybediyor. Ragbi branşının kulüplerinden İstanbul Olimpos, delege sayısını 3’ten 4’e çıkartırken, Çarşamba Belediye Sk’nın ilk listede aldığı 5 delege, son listede gözükmüyor. Beştepe Spor Kulübü de yaptığı itiraz sonucunda, son listede 3 delegeye kavuşmuş. Ayrıca, delege alamadığı için itirazda bulunan korumalı futbol takımlarının itirazları, üst üste tescilli son iki sezonu olmadığı gerekçesiyle reddedildi.

                Türkiye Ragbi Federasyonu’nun yaptığı, ”02 Mayıs 2023 tarihinde çoğunluk sağlanamaması halinde 03 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirileceği duyurulan Türkiye Ragbi Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu Tahkim Kurulu kararı doğrultusunda durdurularak genel kurul süreci yeniden başlatılmıştır. Federasyonumuzun Olağanüstü Genel Kurulu 08 Haziran 2023 çoğunluk sağlanamaması halinde 09 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilecektir.”  duyurusuyla birlikte, sürecin nasıl ilerleyeceğini öğrenmiş olduk. Başkanlık yarışında adı geçen isimleri de yazayım: Geçici olarak Türkiye Ragbi Federasyonu başkanlık görevini yürüten Sayın Murat Kapki, Yenimahalle İlçe Spor Müdürü Sayın Nahit Şahin, Ragbi Lig Derneği Başkanı Sayın Gürol Yıldız, Korumalı Futbol camiasından Sayın Efe Kırmızıer. Bugün(29 Mayıs Pazartesi) akşam saatlerinde, adaylar kesinleşecek ve yeni döneme kimlerin talip olduğunu daha net görebileceğiz.

                Yaptığım görüşmelerde edindiğim, iddia boyutundaki bilgileri de sizlerle paylaşmak istiyorum. 14 Mart’ta istifa eden Sayın Murat Pazan’ın, federasyon ile resmi bir bağının olmamasına rağmen, federasyonda alınan kararlara müdahil olduğu; toplanacak milli takım kamplarına katılan oyuncu sayılarına, antrenör isimlerine karıştığı; Ragbi Teknik Kurul başkanının görevden alınmasını istediği; bu sebeplerle hakkında Cimer’e şikayetlerde bulunulduğu; eski çalışma arkadaşları, başkan vekilleri Filiz Turgut ve Bülent Güler ile aralarının açıldığı kaynaklarımdan aldığım duyumlar.

                Bu duyumları, Sayın Murat Pazan’ın kendisine sordum. Aldığım yanıtları da sizlerle paylaşacağım. Öncelikle olağanüstü genel kurul sürecini öğrenmek istedim. İstifasının ardından, Türkiye Ragbi Federasyonu Yönetim Kurulu’nun bir araya gelip, süreci yönetecek geçici başkanın seçiminden yola çıkarak anlatmaya başladı Sayın Pazan. Yönetim kurulu içerisinden üç ismin aday olarak öne çıktığını, bir isim arkasında birleşme önerisinde bulunduğunu, Nahit Bey’in önce çekildiğini, sonradan adaylığını açıkladığını söyledi. Nahit Bey’in çekilmesiyle geriye kalan isim olan Sayın Murat Kapki’ye destek sözü vermiş olduğunu, Nahit Bey’le geçmişlerinin Sayın Kapki’den daha eski olduğunu da not düştü. İlk açıklanan ”Geçici Delege Listesi”ne Nahit Şahin’in itiraz ettiğini ve itirazın(iki takımın isim değişikliği sonucu oy haklarının devredilemeyeceğine dair itiraz) Tahkim Kurulu tarafından haklı bulunduğunu, sürecin yeniden başladığını belirten Sayın Pazan, sürecin Tahkim Kurulu kararıyla uzadığını, Ana Statü’de belirtilen 60 günlük sürede yapılamayan Olağanüstü Genel Kurul’dan dolayı, Türkiye Ragbi Federasyonu’na kayyum atanma ihtimalinin olmadığını belirtti. Olağanüstü Genel Kurul’da aday olacak isimlere dair bilgisi olup olmadığını da sorduğumda, Sayın Murat Kapki’nin 117 güven oyuyla aday olacağını, duyduğu diğer isimlerin Sayın Nahit Şahin, Sayın Gürol Yıldız, Sayın Metin Ejder olduğunu belirtti(Konuşma esnasında, adaylar henüz kesinleşmemişti).

                İstifa etmiş olmasına rağmen, hálen federasyon işlerine müdahil olduğuna dair gelen iddiayı sorduğumda, Samsun’da milletvekilliği çalışmaları sebebiyle yoğun bir dönem geçirdiğini, adaylığı kesinleşmeyince, Adıyaman’da adaylığı kesinleşen bir aile üyesine desteğe gittiğini, uzun ve yoğun bir dönem geçirdiğini belirtti. Federasyon işleyişine müdahil olmadığını, ”şu olsun, bu olsun” gibi dayatmalarda bulunmadığını, imza yetkisinin olmadığını hatırlatarak cevapladı. İstifa edeli iki ay olmasına rağmen, görüş almak için halen arandığını söyleyerek, ”Sadece Federasyon’dan görüşüm sorulduğunda, görüşümü bildiriyorum.” dedi. Söylemlerini, Okul Sporları Beyzbol müsabakalarından bir örnekle de açıkladı. ”Ragbi Teknik Kurul Başkanı Oğuzhan Danışmaz’ın görevden alınma sürecinde bir dahiliniz oldu mu?” diye sorduğumda ise, ”Seçime bir ay kala, göreve devam edip etmemesinin bana bir faydası veya zararı yok. Yönetim kurulu, istediği isimle çalışmaya devam edebilir.” cevabını verdi.

                Hakkındaki Cimer şikayetlerini de konuştuk. Şikayetlerin, ”Hakemlik” konusunda olduğunu söyledi Sayın Pazan. -Sanıyorum U18 Erkek 7’li Ragbi Türkiye Şampiyonası- 6-7 kulüp, ”Tecrübesiz hakemler atandı. Kulüpler mağdur” diyerek şikayette bulunuyor. RagbiApp yazılımını geliştirdikten sonra, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na başvurup, talimat değişikliği yaptırdıklarını anlatan Murat Bey, talimat değişikliği sonrası, hakem atamalarının manuel olarak Merkez Hakem Kurulu(MHK) ve RagbiApp üzerinden yapılabileceğini kaydetti. Bahsi geçen turnuvada da hakemleri sistemin atayacağını, sistemde aksilik yaşanınca, hakemlerin MHK tarafından atandığını belirtti. RagbiApp sisteminin federasyon tarafından yönlendirildiği düşüncesi olduğunu; bu düşüncenin gerçeği yansıtmadığını ve atamaların bazı kriterlerle(kulüp yöneticisi olmayacak, aynı şehirde yaşamayacak vb.) algoritma tarafından gerçekleştirildiğini ekledi.

                Eski çalışma arkadaşları, başkan vekilleri Filiz Turgut ve Bülent Güler ile aralarının açıldığı iddiasına ise, kendileriyle tanışıklıklarının çok eskiye dayandığını, bazı konularda farklı düşüncelerinin olduğunu(milli takımlara antrenör ve oyuncu seçimleri gibi), çalışma hayatında bu gibi durumların olabileceğini, aralarında kırgınlığın söz konusu olmadığını belirterek, ”Yine görev alsam, kendileriyle çalışmaya devam ederim” ifadelerini kullandı.

                Son sözlerini sorduğum Sayın Pazan, başkanlığı döneminde ektiği fidelerin büyüdüğünü görmek istediğini; federasyonun kendisinden yardım veya fikir istemesi halinde, her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu; ancak yönetim alanına giremeyeceğini belirterek sözlerini tamamladı.

                8 Haziran 2023 günü yapılacak Olağanüstü Genel Kurul’a az bir zaman kala, listeler ve adaylar kesinleşecek. Söz, delegelerde olacak. Süreci, yaptığım görüşmelerden edindiğim bilgilerle, okuyucularıma aktarmaya çalıştım. İddiaları ve iddiaların muhataplarının cevaplarını sizlere sunuyorum. Sentezi sizlere bırakıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!