Ragbi günlükleri 170

2023 yılının en önemli spor organizasyonlarından biri olan Ragbi Dünya Kupası, 8 Eylül’de final tadında bir eşleşmeyle başlamıştı. Açılışın ardından oynanan 40 karşılaşmayla, grup aşaması noktalandı. Ragbi Dünya Kupası’nda, çeyrek finale giden süreci konuşacağız.

               Önemli ragbi ülkelerinin bulunduğu A Grubu’nda açılış, iki gelenek sahibi takımla yapıldı. Dünya Kupası’nın favorilerinden biri olan ev sahibi Fransa, üç Dünya Kupası bulunan Yeni Zelanda ile karşılaştı. Gruptaki ilk iki sıralamayı belirleme özelliği de taşıyan bu karşılaşma, Fransa’nın üstünlüğüyle tamamlanıyor ve ilk maçtan A Grubu’nun ilk iki sırası belirleniyordu. Bu grupta sıralama, tahmin edildiği gibi sonuçlandı. İki başat ragbi ülkesinin ardından gelen İtalya, grupta üçüncü sırayı alırken; Güney Amerika temsilcisi Uruguay, aldığı tek galibiyet ile dördüncü oluyordu. 1999 yılından beri Dünya Kupası’na katılım gösteren Namibya, 2023 yılında da umduğunu bulamadı. Hálen ilk galibiyetlerinin hayalini kuruyorlar.

               Taraftarların keyifle takip ettiği B Grubu, formda ragbi takımlarını bir araya getirmişti. Üç favoriden ikisinin aynı gruba düşmesi, erken final tadındaki karşılaşmaların daha grup aşamasında oynanmasına sebep oldu. A Grubu’ndaki benzer senaryo burada da yaşanırken, grup liderini belirleyecek olan karşılaşma İrlanda ve Güney Afrika arasında oynandı. Sonucu merakla beklenen bu maçın kazananı, 13-8’lik skorla İrlanda oldu. Güney Afrika, aldığı tek mağlubiyetle ikinci sırada yer alırken; diğer bir Avrupa ülkesi İskoçya ise, iki büyüğünü takip etti. Pasifik temsilcisi Tonga, tek galibiyetini Romanya maçında alırken, bu sonuç, grubun alt sıralamasını belirledi.

               Galler, Fiji, Avustralya, Portekiz ve Gürcistan’ın yer aldığı C Grubu’na baktığımızda, isim olarak öne çıkan en büyük ragbi ülkesinin Avustralya olduğunu söyleyebiliriz. İsminin ve özgeçmişinin büyüklüğünü dolduracak performanstan uzak bir şekilde Dünya Kupası’na geldi Wallabies. Bu sebeple, eski gösterişli günlerini arayan Galler’in ve form grafiğini yükselterek kupaya gelen Fiji’nin de bulunduğu grupta, ilk üç sıralamayı tahmin etmek oldukça zordu. Bu ülkelerin aralarında oynadıkları karşılaşmalar, oldukça keyifli anlara sahne oldu. Özellikle Galler ve Fiji arasındaki maçı, yürekleri ağızlarında izledi Galler taraftarları. Fiji’nin yarattığı baskıyla son saniyeleri inanılmaz bir heyecanla geçse de derin bir ”oh” çeken Galler cephesiydi. Tüm maçlarını kazanan Galler, grubunu ilk sırada bitirirken, Fiji’nin Avustralya’yı geçmesiyle ikinci basamak da netleşmiş gibiydi. Bu grubun sürprizi, kapanış maçında yaşandı. Beklenmedik bir performans sergileyen Portekiz, Fiji’yi 24-23 geçiyor ve Dünya Kupası tarihlerindeki ilk galibiyetini alıyordu. Fiji’nin mağlubiyeti sonrasında, gruptan çıkan ikinci takımı averaj belirledi. 11 puana sahip iki ülkeden biri olan Fiji(diğeri Avustralya), adını çeyrek finale yazdırdı.

               D Grubu’nda oynanan maçların ardından, grubun kazananı İngiltere olurken, ikinci sırayı Arjantin aldı. Birçok sıkıntıyla boğuşan ve performans olarak taraftarlarını tatmin edemeyen İngiltere, soru işaretleriyle geldiği Dünya Kupası’nda, grup aşamasını kayıpsız geçti. Böyle bir İngiltere’yi yakalayan Arjantin’in grup liderliği şansı, yüksek sesle dillendiriliyordu. Arjantin’in kötü oyununu, George Ford’un hatasız alan golleriyle cezalandıran İngiltere, tecrübesiyle zafere ulaşıyordu. Japonya, aldığı iki galibiyetle üçüncü sırayı alırken; üçüncü sırada yer almasını beklediğim Samoa, kazanmanın mutluluğunu sadece Şili karşısında yaşayabildi. Şili ise, ilk defa katıldığı Dünya Kupası’nda tüm maçlarını kaybetse de en iyilerle oynayarak önemli bir tecrübe kazandı.

               Gruplarını ilk iki sırada bitiren takımlar, çapraz eşleme ile çeyrek finalde birbirlerine rakip oldular. Çeyrek final heyecanı bu hafta sonu bizleri bekliyor. Programın ilk karşılaşması, 14 Ekim Cumartesi günü saat 18.00’da Galler ve Arjantin arasında oynanacak. Cumartesinin kapanışı, saat 22.00’da önemli bir eşleşmeyle gerçekleşecek. İrlanda ve Yeni Zelanda’nın rekabetini izleyeceğimiz karşılaşmada, bakalım yarı finale yükselen kim olacak Pazar günkü programın açılışını, saat 18.00’da İngiltere ve Fiji yaparken; kapanış, bir başka dev eşleşme ile olacak. İki Dünya Kupası favorisi, Fransa ve Güney Afrika, hayalini kurdukları kupa için saat 22.00’da sahaya çıkacak. Sporseverler, bu karşılaşmaları S Sport Plus ekranlarından izleyebilecekler.

               Hata lüksünün kalmadığı bir yola girdi takımlar. Oyun kitapçıklarında gizlenmiş, henüz kullanılmamış taktiklerin ortaya çıkacağı; oyuncuların tam kapasite kendilerini sahaya adayacakları; taraftarların ölüp ölüp dirilecekleri o karşılaşmalar, artık kapımızda. Keyfini çıkaralım…  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu