Ragbi Günlükleri 175

                15’li Ragbi Ligi’nde grup maçlarının tamamlanmasının ardından, araya milli müsabakalar girmiş ve final grubu mücadeleleri Kasım ayına sarkmıştı. Uzun süredir bu müsabakalar için hazırlıklarını sürdüren dört takım, 12 Kasım Pazar günü, Atatürk Olimpiyat Stadı Atletizm Pisti’nde buluştu. Final hedefiyle sahaya çıkan takımlar, kıyasıya bir rekabet gösterirken, sevinenler ve üzülenler, gün sonunda belli oldu.

                Günün ilk karşılaşması, İç Anadolu Grubu’nu birinci sırada tamamlayarak yarı finale gelen ODTÜ SK ve Marmara Grubu’nun ikincisi Kandıra Akçakoca ALSK arasındaydı. Saat 14.00’da başlayan müsabakanın ilk yarısı, 12-12’lik eşitlikle sonuçlanırken; karşılaşmanın ikinci yarısında oyuna ağırlığını koyan ODTÜ SK, rakibini 50-19 yeniyor ve uzun bir aranın ardından finale geri dönüyordu.

                Maçın ardından görüşlerini rica ettiğim ODTÜ takımından Burak Zobooğlu, karşılaşmayı değerlendirirken, ”Öncelikle oynadıkları centilmen ve mücadeleci oyun için Kandıra Ragbi SK takımını tebrik ediyorum. İç Anadolu Grubu’nun birincisi olarak, Marmara Grubu’nun ikincisi olan Kandıra Ragbi SK ile yarı final mücadelesi için eşleştiğimiz ve Atatürk Olimpiyat Stadı’nda gerçekleştirdiğimiz maç, Kandıra Ragbi SK ile oynadığımız ilk 15’li Ragbi maçımızdı. Kendileri her ne kadar 15’li ragbi oynamaya yeni başlamış olsalar da yetenekli ve uzun süredir beraber oynayan oyunculara sahip bir takım olduklarından dolayı, kolay bir maç olmayacağının farkındaydık. Maçın ilk yarısında, ”set piece” üstünlüğümüzü oyunumuzla harmanlamakta zorlansak da kafa kafaya geçen ilk yarının ardından, hem ODTÜ Ragbi’nin yıllardır süregelen 15’li deneyimi hem de oynadığımız takım oyununu ve ”set piece” üstünlüğümüzü sahaya daha iyi yansıtarak, iyi bir ikinci yarı geçirdik. İkinci yarıdaki baskın ve agresif oyunumuzun bize getirisi, 15’li ragbi final müsabakasında kupa için mücadele etme şansı yakalamak oldu. Yetenekli ve genç oyuncularımızla, deneyimli oyuncularımızdan oluşan takımımızın hak ettiği yerde, yani finalde olduğunu görmek bizim için de oldukça mutluluk verici. Üniversitenin oyuncu havuzundan beslendiğimiz ve dışarıdan neredeyse hiç transfer yapmadığımız için eğitimin online olduğu dönemlerde yeni oyuncularla her ne kadar çalışma şansı yakalayamamış olsak da Odtü Ragbi’nin eski günlerine tekrardan döndüğünü görmek bizim için çok büyük bir motivasyon kaynağı oluyor. İyi bir sinerji yakaladığımız takımımızla hedefimiz, bu seneyi namağlup bir şekilde tamamlamak. Hacettepe ekibi, yıllardır iç içe olduğumuz ve hem maç içindeki oyuncular hem de izleyiciler için çok keyifli maçlar çıkarttığımız bir takım. Finalde bu ekiple eşleşmekten, bu sebeple gayet mutluyuz. Ankara’dan iki takımın final mücadelesinde olması, aynı zamanda, Ankara’da oynanan ragbinin kalitesinin bence bir göstergesidir. İyi olanın kazandığı, iki tarafın da keyif aldığı ve izleyenlere keyif verdiği; sakatlığın olmadığı bir final müsabakası olmasını diliyorum. Hacettepe ekibine şimdiden başarılar dilerim. İyi olan kazansın.” ifadelerini kullandı.

                ODTÜ’nün yarı finaldeki rakibi Kandıra Ragbi adına ise, Selçuk Cömert görüşlerini bildirdi. Selçuk Cömert, ”Sezon başında kulüp olarak aldığımız kararda, sadece 7’li ragbide değil, 15’li ragbide de başarıyı yakalamak için bazı adımlar atmıştık. Bu adımlar, bizi yarı finale kadar çıkardı. Sporcularımız, bu maçta da ellerinden geleni yaptılar. 22 metre çizgimizde, yaklaşık 23 dakika boyunca sayıyı bek(açık alan) oyuncularıyla bulmaya çalışan rakibimiz, istediğimiz şeyi yapıyordu. Çünkü, bu bizim için problem değildi. İyi savunmanın ardından, bulduğumuz sayılar ile ilk yarıyı önde kapatmak istesek de 22 metremizde, forvetleriyle oynamaya başlayan ve kenetlenmedeki(scrum) avantajlarını fazlasıyla kullanan rakibimiz, skoru 12-12’ye getirmişti. İkinci yarıda ise, birlikte antrenman yapamamanın sorunlarını yaşarken; tecrübeli rakibimizin nereden skor üretebildiğini görmesiyle geriye düştük. Tekrar sayı bulduk. Fakat, hem süre hem de skor, finale çıkabilmek için yeterli değildi. Güzel bir karşılaşma oldu. Sporcularımıza ve kulüp yönetimimize emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Üçüncülük maçında, rakibimiz Kadıköy Ragbi’ye; finalde ise, ODTÜ ve Hacettepe’ye başarılar diliyorum.” dedi.

                İkinci finalistin belli olacağı karşılaşma, saat 16.00’da, Kadıköy Ragbi ve Hacettepe Ragbi takımları arasındaydı. 7-7’lik beraberlikle biten ilk yarının ardından, ikinci yarıdaki oyunuyla skoru bulan Hacettepe, maçı 26-14 kazanıyor ve üst üste üçüncü finalini yapıyordu.

                Hacettepe takımı adına açıklamalarda bulunan Alperen Kademli, ”Genel olarak iki takımda maça iyi başladı. Hatta, rakibimizin daha iyi başladığını söyleyebilirim. İlk geçiş sayısını(try) onlar yaptılar. İlk yarı boyunca başka fırsatlar yakalansa da iki takım bunları değerlendiremedi ve ilk yarı 7-7 tamamlandı. Beklediğimiz gibi bizim forvetlerimiz daha baskın oynarken; rakibin bek(açık alan) oyuncuları daha tehlikeli oyunlar yaptılar. İkinci yarıda, Kadıköy’ün ikinci sayısını yemesek, maçı kopartmaya başlamıştık. Rakibimiz, penaltılarını taça vurmaktan vazgeçmişti. Bana verdikleri izlenim, fazlarla sayı bulma ümitlerinin azaldığı ve penaltıları toplamaya çalıştıkları yönündeydi. Forvet ve maul oyunlarıyla rakibimiz karşısında avntaj sağladık. Forvet ve bek oyunlarında hatalarımız olmasaydı, bir iki sayı daha bulabilirdik. Dört geçiş sayısına, iki geçiş sayısı şeklinde bitti karşılaşma. Bence, seyir zevki açısından çok keyifli bir maçtı. Maç, hiç zaman kopup gitmedi. İki tarafta direnmeyi başardı. Yedekten güzel katkı aldığımızı düşünüyorum. Aynı katkıyı Kadıköy Ragbi alabildi mi emin değilim. Dışarıdan aldıpımız geri bildirimlerde, yarın finalin diğer maçına göre seyir zevki yüksek bir karşılaşma oynandığı şeklindeydi. Geçen yılki Kadıköy maçımız da böyle kafa kafaya geçmişti. Bu maçı oynamaktan çok keyif aldım. Sonunda galibiyette olması ayrı bir mutluluktu. Yenilseydik bile, bu maçtan keyif aldığımı rahatça söyleyebilirdim. Maçta oynanan oyuna dair önemli göstergelerden birisi, ilk kırk dakikada yalnızca iki kenetlenme(scrum) yaşanmasıydı. Sahada güzel bir ragbi oynandığını söyleyebilirim. Takımıma yapabileceğim bir olumsuz eleştiri, bir iki oyuncumuzun maç boyunca hakem ve rakip takımla dialoğa girmesi oldu. Rakibimizde de benzer davranışta bulunan oyuncular vardı. Hatta bu oyunculardan biri, hakemle yaşadığı dialog sonrası sarı kart gördü. Hakemin bu durumdan rahatsız olduğunu düşünüyorum. Genel olarak, herkesin ragbi oynamaya çalıştığı, temiz, seyir zevki yüksek bir maç oynandı.” diyerek yarı finale dair görüşlerini ifade etti.

                Kadıköy Ragbi Kulübü Başkanı Ahmet Eren Kılıç’ın değerlendirmelerine kulak verdiğimizde, ”Hacettepe maçına hızlı ve konsantre başladık. Organize bir şekilde oynayarak, kısa süre içinde bir geçiş sayısı(try) bulduk. Sonrasında, Hacettepe de aynı şekilde cevap verdi. Rakip forvetler, bizim forvetlerimizden daha kütleliydi. O yüzden, hatasız denemeler yapsak da mesafe kat edemedik. 7-8 deneme yapmamıza rağmen, kendi 50 metremizden çıkamamıştık. Oyun yönlendiricilerimizden 9 numara, ısrarla forvet oyunlarını tercih etti. Bence, 2-3 denemeden sonra açık alan oyunu tercih etmeli, topu kanada kadar taşımalı veya rakip savunma arkasına vuruş yapmalıydık. Rakip forvetlerde olan deneyim, bek(açık alan) oyuncularında yoktu. Organizasyon konusunda forvetleri kadar başarılı değillerdi. İkinci yarıdaki en büyük sorunumuz, forvetlerimizin oyundan düşmesiydi. Oyun planından çıkıp, bireysel denemeler yapmaya çalıştılar. İkinci yarıya sayı bularak başlamamıza rağmen, oyundan düştük. Yaptığımız iki bek ve iki forvet değişikliği, takım direncini geri getiremezken; rakibimiz, kenetlenmeleri(scrum) ve taş atışlarını(line out) domine etti. Ağırlıklı olarak forvet oyunlarıyla oynayan rakibimiz, bu denemelerinde 3-5 metre gibi önemli mesafeler kazandı. Zaten beraberlik sayısı da al ve vur(pick&go) oyunuyla geldi. Yediğimiz son sayı, bir maul oyunuyla üretildi. Pozisyon öncesinde, aramızda konuşmuş ve rakibe penaltı aldırmak için ”Girmeyelim” demiştik. Bir oyuncumuzun bunu duymaması ve tek başına rakibe bağlanması üzerine, bizde girdik. Ancak, rakibi engelleyemedik. Bu sayıdan kısa süre sonra da oyunun son düdüğü çalmıştı. İkinci yarıda, forvetlerimizin birlikte hareket etme konusunda eksikliklerimiz vardı. Taç atışlarında sorun yaşadık. Bek(açık alan) oyuncularımızla, elimize geçen üç fırsatı değerlendiremedik.” yorumunu alıyoruz.

                Şampiyonun ve sıralamanın belirleneceği son adıma gelmiş bulunuyoruz. 2023 Yılı 15’li Ragbi Ligi’nde kupayı hangi Ankara takımı kaldıracak, 25 Kasım Cumartesi günü görebiliriz. Üzerine düşünülen ilk tarih olarak öne çıkıyor 25 Kasım. Final maçına Ankara ev sahipliği yapacakken; üçüncülük maçında İstanbul seçeneği öne çıkıyor. Son maçlar öncesinde, dört takıma da başarılar diliyorum. Sakatlıksız bir sezon kapanışı olması temennisiyle…

NOT: Fotoğraflar, Türkiye Ragbi Federasyonu İnstagram sayfasından alınmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!