Ragbi günlükleri 176

2023 yılına veda etmeye yaklaştığımız şu günlerde, ragbi sezonumuzda yavaş yavaş sona geliyor. 7’li Ragbi Ligleri’yle başlayan noktalanış, U21 7’li Ragbi Şampiyonası’yla devam etmiş ve geriye 15’li Ragbi Ligi kalmıştı. Merakla beklenen final mücadelesi, 25 Kasım Cumartesi günü ODTÜ Devrim Stadı’nda oynandı ve şampiyon kupasını kaldırdı. Final müsabakasına değineceğiz, hoş geldiniz.

İstanbul’un ev sahipliğinde oynanan yarı finallerin ardından, iki Ankara takımı, ODTÜ ve Hacettepe finale isimlerini yazdırmış ve final maçının yeri, ilan edilmesine gerek kalmadan belli olmuştu. 25 Kasım Cumartesi günü, ODTÜ Yerleşkesi, Türk ragbisine ev sahipliği yaptı. Final maçından önce, Türk kadın ragbisi adına önemli bir organizasyon gerçekleştirildi. İlk defa, 15’li ragbi kadınlar müsabakası oynanırken, Doğu-Batı karması altında mücadele eden sporcular, önemli bir deneyimin parçası oldular.

Sıra beklenen müsabakaya geldiğinde, soğuk ve yağışlı bir Ankara kışında, ellerinde yükselecek şampiyonluk kupasının hayaliyle çıktı takımlar sahaya. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, tüm hazırlıklar tamamlanmış ve hakemin başlangıç düdüğü beklenir olmuştu. Final maçını, Yasin Bakar yönetirken; yardımcılıklarını, Servet Uslu ve Mustafa Kaplan yaptı. Hacettepe’nin başlangıç vuruşunu karşılayan ODTÜ, yarı sahasında forvet oyunlarıyla denemelerine başlıyordu. Üst üste denemesine rağmen, ilerleme kaydedemeyen ODTÜ, üstüne bir de topu kaybedip, 22 metre çizgisi içerisinde tehlike yaşıyordu. Bu top kaybı, henüz maçın başında Hacettepe hanesine sayı olarak yazıldı:0-5. ODTÜ’nün savunma yerleşim zaafiyetini değerlendirip, topu kanada ulaştıran Hacettepe takımı, erkenden öne geçmeyi başardı. Maçın ilk on dakikası tamamlandığında, oyunu kontrol eden, rakibini sahasından çıkartmayan Hacettepe’ydi. Henüz on dakika tamamlanmasına rağmen, maç içerisinde yürüyerek pozisyon alan oyuncular, takımlarının organizasyonlarını etkiliyorlardı. Oyunu kontrol ettiği dönemde, Hacettepe’nin tek sayı üretebilmesi, maçın ilerleyen bölümlerinde canlarını sıkacaktı. Süre ilerledikçe ODTÜ oyunu dengeliyor, maçın başındaki tutukluğunu üzerinden atıyordu. 20. dakikaya geldiğimizde, geliştirdiği ilk verimli aksiyonda sayıya ulaştı ODTÜ:7-5. Bu sayıya, 25. dakikada bir alan golüyle cevap veren Hacettepe, skorda yeniden öne geçmişti:7-8. İlk yarının son dakikalarında, skoru değiştirecek şansı yakaladı ODTÜ. Kazandıkları avantajı, rakibinin beş metre çizgisine gönderip, taç atışı(line out) kazandılar. Kullandıkları taç atışını, rakibinin çelmesiyle bir anlık ümitsizliğe düşseler de pozisyonu takip eden ODTÜ’lü bir oyuncu, sayı alanında topa basıyor ve ilk yarının skorunu tayin eden sayıyı yapıyordu:14-8.

İkinci yarıda daha çok efor saf etmesi gereken takım Hacettepe’ydi. Skorda geride olmaları bir yana, ikinci yarıda yağmur şiddetini arttırmış, zemin şartları ağırlaşmıştı. Top kontrolünün zorlaşacağı ikinci yarı, ODTÜ vuruşuyla başladı. İhtiyacı olan sayı için fırsatı, ilk beş dakika içerisinde yakaladı Hacettepe. Rakip sayı alanına birkaç metre kala, Hacettepeli oyuncu dışarı atılıyor ve taç atışı ile top, el değiştiriyordu. Yağışla birlikte ağırlaşan zemin, oyuncuların ayakta durmasını güçleştiriyor; iki on metre çizgisi arasında oyun, boğuşmaya dönüyordu. İkinci yarıda üretemeyen takımlar, çokça el becerisi hatası da yapıyor; ODTÜ’nün bulduğu alan golü dışında, skoru değiştirecek bir girişim yaşanmıyordu. Son düdük çaldığında skor, 17-8 ODTÜ lehineydi. Böylece, 2023 Yılı 15’li Ragbi Ligi Şampiyonu belli oldu.

Topsuz alanda, iki takımında yürüyerek pozisyon almasının, oyun organizasyonlarını etkilediğini düşünüyorum. Hava koşulları sebebiyle ağırlıklı olarak forvet oyunlarının tercih edilmesi; forvetlerin, aldıkları toplarla kalabalıklar içine koşmaları, oyuncuların dar bir alanda boğuşmasına sebep oldu. Hataya bu kadar müsait bir ortam varken, bu kadar boğuşmak yerine, kick oyununa dönmeyi tercih ederdim. Oyun anlamında ne izlendiyse ilk yarıda izlendi ve günün sonunda ODTÜ, yıllar sonra döndüğü finalden bir şampiyonluk ünvanı daha çıkardı. Son üç yıldır üç final gören Hacettepe ise, bu finallerin yalnızca bir tanesinde başarıya ulaştı. İki takımı da mücadelelerinden ötürü tebrik ediyorum.

Sezonu ikinci sırada tamamlayan Hacettepe Tigers adına görüşlerini bildiren Alperen Kademli, ”Maça aslında iyi başlamıştık ve hızlıca try bulmayı başardık. Lineoutlar çok fark yaratacak kadar kötü değildiyse de istediğimiz verimi katkıyı alamadığımız iki noktadan birisiydi. Lineout hatalarımız dışında forvet üstünlüğümüz tüm maç boyunca devam etti. Yediğimiz bir sayının sebebi, kendi yirmi ikimizde yapılan bireysel bir hatanın bize penaltıya mâl olmasıydı. Onun devamında sayı geldi. Diğeri ise, kendi beş metre civarımızda çeldiğimiz lineout atışını try alanının içine sekmesi ve hiçbir oyuncumuzun topa müdahale edecek kadar çabuk tepki verememesiydi. Rakibe bu kadar kolay sayılar vermek, işleri bizim açımızdan zora soktu. Bir diğer sıkıntı yaşadığımız nokta ise, bek organizasyonlarımızdı. Hem savunmada hem hücumda finale yakışır bir performans gösteremedik açıkçası. Hava koşulları çok kötü olmasaydı, bence, seyir zevki daha yüksek bir maç olurdu. Yine de seyircilerden maça dair duyduğumuz yorumlar genelde olumluydu. Maç, sürenin neredeyse tamamında ortadaydı. Son dakikalarda yaptığımız bir penaltının rakibe üç puan olarak yansıması da maçı kazanmamızı ciddi derecede zorlaştıran bir detaydı. Bence finale yakışır bir karşılaşma oldu. Biz kazanamamış olsak bile, kupanın bir Ankara takımında kalması bence anlamlıydı. Üç yıldır finalde olmak bizim için güzeldi. Seneye daha iyi hazırlanıp, kupayı almayı hedefliyoruz. Bizi destekleyen herkese teşekkür ederiz.” diyerek görüşlerini ifade etti.      

Şampiyon takım ODTÜ adına ise, takım kaptanı Oğulcan Gündüz değerlendirmelerde bulunurken, ”Ragbi havasının hakim olduğu yağmurlu bir günde, oynadığımız final maçından 17-8 galip ayrıldık. İki takımda son dakikaya kadar kıran kırana mücadele etti. Seyir zevki yüksek olan bu maç için rakibimiz Hacettepe Ragbi Takımı’na teşekkür ediyoruz. Hacettepe ile gruplarda da karşılaşmıştık ve önceki maçta neleri iyi yaptığımızı, hangi noktalarda eksiklerimiz olduğunu iyi analiz ettik. ODTÜ Ragbi olarak, evimizde final oynadığımızın bilincindeydi. Bu sayede, final maçımızı şampiyonluk kupasıyla taçlandırabildik. Takım olarak hedefimize ulaştığımız için çok mutluyuz. Sekizinci şampiyonluğumuzda bizi yalnız bırakmayan, yağmura rağmen seksen dakika boyunca aralıksız bizi destekleyen taraftarımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

2023 Yılı 15’li Ragbi Ligi’nde şampiyon belli olsa da ligin 3.sü ve 4.sü hálen belli değil. 2 Aralık Cumartesi günü, bu sorunun cevabını öğrenmiş olacağız. Atatürk Olimpiyat Stadı Atletizm Pisti, bu maça ev sahipliği yapacak. İki takıma şimdiden başarılar diliyorum.

NOT: Fotoğraflar, Türkiye Ragbi Federasyonu İnstagram sayfasından alınmıştır.

ragbi | Edirne Ahval Gazetesi
Ragbi günlükleri 176 | Edirne Ahval Gazetesi
ragbi 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Ragbi günlükleri 176 | Edirne Ahval Gazetesi
ragbi 4 | Edirne Ahval Gazetesi
Ragbi günlükleri 176 | Edirne Ahval Gazetesi
ragbi 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Ragbi günlükleri 176 | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!