Ragbi Günlükleri 59

19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın ilk adımını atan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ve tüm ulusal kahramanlarımızı saygıyla anarken; Cumhuriyet Devrimleri’ne inanmış biz Türk gençleri, 102 yıldır aynı Kuvayı Milliye heyecanını yaşıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!

Pandemi sebebiyle uzun süredir sessizlik içerisinde olan Türk ragbi camiasında son dönemde yaşanan gelişmeleri derlemek istiyorum bu yazımızda. Önce Ragbi Lig Derneği cephesine, sonrasında Türkiye Ragbi Federasyonu cephesinde yaşanan gelişmelere bakacağız. Hoş geldiniz…

ragbi lig milli takimi ve avustralya ordu ragbi lig takimi 1 - Edirne Ahval GazetesiGeçtiğimiz 25 Nisan’da, Türkiye Ragbi Lig Milli Takımı çok anlamlı bir etkinliğe imza attı. Avustralya Ordu Ragbi Lig takımıyla birlikte gerçekleştirilen Anzak Günü’ndeki etkinlikle, Çanakkale Savaşı’na katılanlar onurlandırıldı. Maçtan önce,Sidney’deki Avustralya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda her iki takımın idarecileri ve oyuncuları tanışma toplantısında buluştu. Bu toplantıda, Türkiye’nin Sidney Başkonsolosu Sayın Ali Sevim’de hazır bulundu. Sidney Hyde Park’ta bulunan Anzak Anıtı ve Atatürk Anıtı da ziyaret edilerek, saygı duruşu gerçekleştirildi. Sidney Kriket Stadyumu’nda oynanan ve Avustralya Ordu Ragbi Lig takımının üstünlüğüyle sonuçlanan maçta, skordan öte sporun birleştirici gücüyle bir araya gelip Çanakkale Savaşı’na katılanların anılması büyük takdir topladı. Türkiye Ragbi Lig milli takım kaptanı Arda Dalçık,bu maçın önemini ve neyi temsil ettiğini şu şekilde özetledi: “Anzak Günü veya bizim için Çanakkale Savaşı anmalarında ülkemizi temsil etmiş olmak, mirasımız ve kültürel kimliğimiz için büyük önem arz ediyor.”

Türk ragbi camiasının diğer cephesine, Türkiye Ragbi Federasyonu(TRF) kanadında yaşanan gelişmelere de bakalım. TRF bir süredir hazırlık içerisinde bulunuyor. Ligleri başlatmak için çalışmalarını sürdüren federasyon, mayıs ayı içerisinde bu emelini gerçekleştirecek gibi gözüküyor. Liglere başvurular daha önceden tamamlanmış, ancak pandeminin seyrinin yukarı yönlü hareketiyle planlar bozulmuş ve yeni bir erteleme yaşanmıştı. 29 Nisan’da başlayan tam kapanmayla birlikte vakaların kontrol altına alınması ve liglerin oynanabilmesi umut ediliyordu. Ayrıca, son alınan kararlarla birlikte spor turnuvalarının düzenlenmesi Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın iznine de bağlanmıştı. Kulaklar, bakanlıktan gelecek güzel habere de çevrilmiş durumda.

15 Mayıs Cumartesi günü, TRF Başkanı Sayın Murat Pazan ve Ragbi Asbaşkanı Sayın Bülent Güler, liglere katılan kulüplerin temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Ragbi Teknik Kurul Başkanı Ali Tekkulluk’un davetiyle bende toplantıya katıldım ve aldığım notları sizlerle paylaşacağım.

ragbi lig milli takimi ve avustralya ordu ragbi lig takimi 2 - Edirne Ahval GazetesiTürkiye 7’li Ragbi Ligleri, federasyonun açıkladığı takvime göre 20 Mayıs günü kadınlar ligiyle başlayacak. 20-21 Mayıs’ta kadınlar maçları Burdur’da, 22-23 Mayıs’taki erkekler ligi maçları da Ankara’da oynanacak. Kadınlar ligine 9* takım katılırken, erkekler liginde 15** takımın mücadele edeceğini görüyoruz. Kulüpler, ligler oynanacakmış gibi hazırlıklarına başlasalar da bir yandan herkes bakanlıktan gelecek izni bekliyor. 17 Mayıs Pazartesi günü güzel haberi almayı bekleyen kulüplerin bu bekleyişi, 19 Mayıs Çarşamba’ya kadar da sürebilirmiş. Bir yandan turnuva evraklarını hazırlayacak olan kulüpleri yoğun bir mesai bekliyor. Valilik onaylı kafile listeleriyle gidecekleri devlet hastanelerinde pcr testlerini yaptırabilecek olan takımlar, son iki gün içerisinde negatif sonuç bildirmek zorundalar.

TRF, 14 Mayıs Cuma günü saat 17.00’da turnuva fikstürünün çekileceğini ilan etmiş, sonrasında ise ilan kaldırılıp kura çekilişi ertelenmişti. Toplantıda görüşülen konulardan birisi de fikstür oldu. En yakın zamanda fikstür çekilişinin yapılması konusunda kulüpler görüş birliğine vardılar ve en geç Salı günü(bugün), 7’li Ragbi kadın-erkek ligleri 1. etap fikstür çekilişinin yapılmasını bekliyoruz.

Turnuvanın formatından bahsedelim. Takımların ikiye bölüneceğini görüyoruz ve her takım, fikstürde belirtilen maç gününde gelipkendi grubundaki üç maçınıoynayarak 1. etabı kapatacak. Takımların ikiye bölünmesinin ana sebebini pandemi şartları oluşturuyor. Daha az insanı bir araya getirerek, bulaşı riskini minimuma indirmek amaçlanmış. TRF Başkanı Sayın Murat Pazan’ın fikstür hazırlanırken özellikle isteği,her takımın üç maç yapması oldu. Federasyonun planları arasında 2. etap maçları da gözüküyor. Ancak pandemi şartlarının 2. etaba izin vermemesi durumunda, 1. etapta alınan sonuçlara göre ligler tescillenebilecek. Samsun Olympian Antrenörü Engin Yüksel, seri başı uygulamasını önerse de toplantıda bu fikir üzerinde bir uzlaşı sağlanamadı.

35062735 454367101650872 1641786802635276288 n - Edirne Ahval GazetesiSon dakika turnuvadan çekilmelerin olmaması ve gidişatının etkilenmemesi üzerine de bazı fikirler ortaya atıldı ve kulüplerin de olumlu görüş belirtmesiyle bu tarz bir harekette bulunacak kulüplere ceza verilmesi kararlaştırıldı.

Toplantıda, kulüpleri ekonomik olarak rahatlatacak bir haber de verildi. Turnuva öncesi, kulüplerin geçmiş dönemden alacakları harcırahların hesaplarına yatırılacakları TRF Başkanı Murat Pazan tarafından söylendi. Ekonomik imkânsızlarla ragbi oynamaya çalışan kulüplere turnuva öncesi can suyu olacak diyebilirim.

1.etap maçlarının tamamlanmasının akabinde, 7’li Ragbi milli takım kamplarımızda Burdur’da toplanacak ve Haziran ayı içerisindeki Avrupa Trophy Kupası maçlarına hazırlıklar başlayacak.Kupa’nın ilk etabı 19-20 Haziran tarihlerinde Zagreb’te, ikinci etabı ise 9-11 Temmuz tarihlerinde Budapeşte’de oynanacak şekilde planlandı. Zagreb’teki ilk etapta erkek takımımız A grubunda Romanya, İsveç ve İsrail ile karşılaşacakken, kadın takımımız ise Ukrayna, İsveç, Norveç ve Moldova ile rekabet halinde olacak. Milli takıma seçilmek isteyen sporcular ise, kendilerini 1.etap maçlarında göstermek zorundalar.

Diğer ragbi disiplinlerinden haberlere gelirsek, 15’li Ragbi Ligi bu sezon oynanmayacak. U18 ve U21 ligleri de belirsizliğini koruyor. U18 Avrupa milli maçlarının oynanacağı söylese de program hala net değilmiş. Sayın Başkan’ın bir başka hatırlatması da talimatlarla ilgili oldu. Hakem, oyuncu ve antrenör ayrımı başlıyor. Sezon içerisinde karar değiştirilemeyecek.  Aksi takdirde ceza işlemiyle karşılaşılacak.

64244204 673509613069952 2554607506408079360 n - Edirne Ahval Gazetesi15 Mayıs günü Ragbi Teknik Kurul Başkanı Ali Tekkulluk ile yaptığım görüşmede, maçların ragbi oynanmayan şehirlerde oynatılmasının ragbinin tanıtımına katkı sağlayacağını söyledim. Bu organizasyonlarda, il spor ve il milli eğitim müdürlükleriyle yapılacak iş birlikleri daha fazla gence ragbinin ulaşmasını sağlayabilir.  Ali Bey de benimle aynı fikirde olduğunu söyleyip, ragbi camiasının bu konuda birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtti. Bizleri aynı çizgide tutacak olan sağlıklı bir iletişimdir ve elzemdir. Federasyon ve kulüplerin sürekli iletişim halinde olup, tartışarak fikirler geliştirmesi Türk ragbisine itici bir güç olacaktır.

Yazıma son verirken, 7’li Ragbi Ligleri’ne katılan tüm takımlara başarılar diliyorum. Turnuvanın pandemi gölgesinde düzenlendiğini unutmadan, gerekli tedbirleri alarak dikkatli olmaları gerektiğini tüm katılımcılara bir kez daha hatırlatmak istiyorum.  Haftaya 1.etap sonuçları üzerine konuşmayı umuyorum.

*Kadınlar Ligine Katılan Takımlar: Alanya Belediye SK, ANKÜ SK, Hacettepe RK, Kadıköy RK, OlympianSharks, Selçuk Kartallar, Körfez Gençlerbirliği SK, Firüzköy SK, Eskişehir Anadolu SK

**Erkekler Ligine Katılan Takımlar: Alanya Belediye SK, Ankara Fetih SK, ANKÜ SK, Çarşamba Ayyıldız SK, Erbaa Gençlik SK, Eskişehir Anadolu SK, Firüzköy SK, Hacettepe RK, Kadıköy RK, OlympianSharks, Selçuk Kartallar, Rize Güneysu SK, Olimpos RK, Kandıra Akçakoca ALSK, Safa Kale SK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu