Ragbi Günlükleri 75

   Ülkemizde U18 takımları kurulup, aralarında rekabet başladığından beri, Türk gençlerinin ragbide ne kadar potansiyelli olduklarını daha iyi görüyoruz.  Her sene ayrı bir heyecana sahne oluyor U18 kadın/erkek liglerimiz.

            2021 sezonu, pandeminin gölgesinde oldukça zor bir sezondu. Takımlar sahaya çıkabilmek için tüm şartlarını zorladılar. Alınan önlemler ve yapılan fedakârlıklar, sonuç olarak onları sahaya çıkarttı ve aralarındaki rekabeti diri tuttu.

            İşte bu rekabetin 2021 sezonundaki kazananı, Pursaklar Belediyesi Spor Kulübü Ragbi Takımı oldu. Bu haftaki yazımızda konuğumuz olacaklar ve Pursaklar’da ragbinin nasıl doğduğunu, şampiyonluğa varan hikâyelerini anlatacaklar. Antrenör Engin Kömürcü’ye katılımı için teşekkür ediyorum. 

engin komurcu - Edirne Ahval Gazetesi

ZAFER ERAY(ZE): Öncelikle okuyucularımıza sizi tanıtarak başlayalım.

ENGİN KÖMÜRCÜ(EK): Ankara’da yaşıyorum. Öğrenim hayatımın tamamını Ankara’da geçirdim neredeyse diyebilirim. Erasmus eğitimimi sayamazsak tabiki. Ankara Üniversitesi  Spor Bilimleri Fakültesi mezunuyum, Gazi Üniversitesi/Spor Bilimleri Yönetimi alanın’da yüksek lisans yapıyorum. Ragbi milli sporcusu ve U18 erkekler milli takımı, kadınlar plaj ragbi milli takımı antrenörlük görevlerini yaptım. Ankara Ragbi Spor Kulubü Başkanı ve Pursaklar Belediyesi Spor Kulubü Ragbi antrenörüyüm.

ZE: Ragbiyle nasıl tanıştınız? Ne kadar süredir ragbinin içindesiniz?

EK: Ragbiyle üniversitede tanıştım. Arkadaşım Yiğit GÜRŞEN’in ısrarıyla ragbi ile tanışmış bulundum. 2013-2014 yılından beri ragbi branşının içerisindeyim.

ZE: Peki Pursaklar’ın hikáyesi nedir? Nasıl başladı çalışmalarınız? Gençlere nasıl ulaştınız? Ragbiyle tanıştıklarında gençlerin tepkisi nasıldı?

EK: Pursaklar’da yaşıyorum. Aslında topluma bir şeyler kazandırmak, bir şeyleri değiştirmek konusunda hep öncü olmak istemişimdir. Bunu da en iyi yapabildiğim ve bildiğim iş, ragbi ile olabileceğini düşündüm. İlk başta bulunduğum bölgenin kaymakam, belediye başkanı ve spor yöneticileri ile görüşmek ile başladı.  Başlarda popüler olmayan, bilinmeyen bir branş olarak karşılasalar da daha sonra ragbi bakış açıları değişti. Daha sonra ise, genç arkadaşlarımız ile okullarda tanışma kararı aldık. Bulunduğumuz ilçede, neredeyse tamamını kapsayacak şekilde sporcu taramalarına başladık. Yaklaşık 5000 ögrenci arasından kuvvet, çabukluk, patlayıcılık, koordinasyon, dikkat ve algı testleri yaparak şuan ki kadromuzu oluşturduk. Ankara iklimi ve insanı olarak biraz sert ve ragbi gibi kontak içeren bir branşı öğretmek ve prensiblerini yerleştirmek kolay olmadı. İlk sene bunun hezimetini yaşadık. Şükür ki 2. senemizde bunu şampiyonlukla taçlandırmak güzel oldu. Sporcularım ve diğer antrenör arkadaşım Eren Aşlar ile birlikte bu covid sürecinde, ailesini ve kendisini riske atarak her fırsatta durmadan antrenmanlara gelen sporcularımızın isteği ile bu başarı elde edildi.

ZE: Antrenmanlarınızdan bahsedelim. Çalışmalarınızda nelere odaklanıyorsunuz? Haftada kaç gün antrenman yapıyorsunuz? Tesis, ekipman durumlarınızdan da bahseder misiniz?

EK: Sportif performansın genetik ile ilişkisi olduğunu biliyoruz. Zaten bununla ilgili sporcu seçimleri yapmıştık. Kuvvet, çabukluk, dayanıklılık ve koordinasyon çalışmalarını önemsiyoruz. Bununla birlikte, ragbi oyun bilgisi ve kuralları antrenmanlarımızın üçte ikisini alıyor diyebilirim. Haftada beş gün antrenman yapıyoruz ve sporcuların aynı semtte yaşamaları bizim için avantaj. Müsabaka öncesi, iki hafta süresince kamp yapıyoruz. Sabah/akşam antrenman şeklinde. Tesis olarak Pursaklar Belediyesi’nin spor tesislerini kullanıyoruz. İki adet futbol sahamız, bir ağırlık salonu, kapalı spor salonu ve bir güreş odasını kullanıyoruz. Müsabaka sonrası sezonda ise, ağırlık salonunda daha yoğun antrenmanlar yapıyoruz.

79458616 10220983388236416 296782862923857920 n - Edirne Ahval Gazetesi

ZE: Pursaklar Belediyesi’nin size destek olduğunu biliyorum. Başka destekçileriniz de var mı?

EK: Pursaklar belediyesi Başkanı Ertuğrul Çetin ile birlikte daha önce Kızılcahamam Kaymakamı olan değerli yöneticimiz Pursaklar Kaymakamı Mehmet YILDIZ’ın katkıları burada bu branşın gelişimi ve devamı için çok önemli faktörler.

ZE: U18 Erkekler Ligi’nde yaşadığınız şampiyonluk, Pursaklar’da nasıl karşılık buldu?

EK: Açıkçası daha önce hiç tanınmamış bir branşta, sıfırdan kurulan bir takımla, kısa süreçte(benim için bir ömür) başarı elde etmek herkesi gerçekten mutlu etti. Bu branşın geleceği konusunda, farklı düşünmelerine neden oldu diye düşünüyorum.

ZE: Oyununuzu geliştirmek için daha iyi olmanız gereken noktalar neler?

EK:Tecrübe olarak çok eksiğiz. Daha çok oynamalıyız ve oyun kuralları hakkında daha çok açıklamalar yapmamız gerektiğini düşünüyorum.

ZE: Takımınızın bundan sonraki hedefleri neler? U18 kadınlar liginde de görebilecek miyiz sizi? Gelecek planlarınızdan bahsedelim.

EK: Ulusal alandaki başarılar hedefimiz olmamalı. Bu, sadece kendi sporcularıma değil bütün genç sporcu arkadaşlarıma nacizane tavsiyemdir; uluslararası alanda hedefler konulmasıdır. U18 kadın takımı için de ilerleyen dönemlerde çalışmalar yapacağız.

whatsapp image 2021 09 18 at 18.38.30 - Edirne Ahval Gazetesi

ZE: U18 erkek milli takımımızın teknik heyetinde de yer alıyorsunuz. Ülkemizin U18 seviyesinde yarışan gençlerimizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

EK: Gerçekten çok istekliler ve bilgiye açıklar. Hepsinin ruhlarıyla mücadele ettiğini görebiliyorsunuz. Tek eksiğimiz, daha çok çalışmak ve tecrübe.

ZE: Gençlerimizi ragbiyle buluşturmak için neler yapmalıyız? Sağlam temeller için nasıl adımlar atılmalı sizce?

EK: Bence ragbiyi gençlerle tanıştırmak istiyorsak, daha çok bunun kaynağı okullara indirgemeliyiz. Bununla birlikte akademik evre de çok önemli. Okullarda eğitim verecek beden eğitimi öğretmenlerini ragbi alanında bilgilendirilmeleri ve eğitim almaları, okul çağında olan öğrencilerin daha küçük yaşta tanışmalarını sağlayabilir. Ve sizin gibi köşe yazarlarının camiamız da artması gerçekten çok önemli.

ZE: Son sözlerinizle tamamlayabiliriz.

EK: Bana burada takımım ve kendi adıma söz verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu