Ragbi Günlükleri 79

  Geçtiğimiz hafta, benim ve takım arkadaşlarım için oldukça hareketliydi. Uzun zamandır ara verdiğimiz meşguliyetlerimiz geri döndü. Bu yazıda sizlere, geçen hafta neler yaptık biraz onlardan bahsedeceğim. Sonra… 15’li ragbi milli takımımız Sırbistan deplasmanındaydı. Avrupa Konferans 2 Güney Grubu’ndaki ikinci maçından haberleri de okuyacaksınız. Hoş geldiniz…

            2020 yılı Mart ayında son maçımızı oynamış ve pandeminin ülkemizde de görülmesiyle birlikte uzun bir ara vermek zorunda kalmıştık. Bu süreçte, üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesi, oyuncularımızın memleketlerine gitmelerine neden oldu. Zaten Kovid-19 tedbirleri kapsamında spor tesisleri de kullanıma kapatılmıştı. 2021’in Eylül’ünde üniversitelerin tekrardan yüz yüze eğitime dönmesi, bizim de özlemimizi sonlandırdı. Aylar sonra takım arkadaşlarımızla bir araya gelip, hasret giderebildik. Şimdi ise, aramıza yeni üyeler katabilmek için uğraşıyoruz. 

img 20211021 wa0002 | Edirne Ahval Gazetesi            20-21-22 Ekim 2021 tarihlerinde Balkan Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen ”Trakya Üniversitesi Öğrenci Toplulukları Buluşması”, üniversite topluluklarına kendilerini ifade etmek, yeni üyeler bulmak ve iş birliği kurmak için uygun ortamı sağlıyor. Farklı alanlarda faaliyet gösteren 98 topluluk, Edirne’nin sosyo-kültürel yaşamına değer katıyor. Her yıl düzenlenen yüzlerce etkinlik, sadece üniversitenin öğrencilerinden değil, Edirnelilerden de ilgi görüyor.

            2014 yılından bu yana topluluk faaliyetlerinin içinde olan birisi olarak söyleyebilirim ki Bolca Ana Yemekhanesi önünde yapılmaya başlaması ”Topluluklar Buluşması”nı çok daha verimli hale getirdi. Öğrenciye daha kolay ulaşabilir hale geldik. Bu da biz öğrenci topluluklarının iştahını arttırıyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren hazırlıklarına başlayan topluluklar, en özenli halleriyle yeni üye kayıtları için hazırdılar. Herkes kendi faaliyet alanından gösterilerle etkinliği renklendirdi. Stantlar arasında tur attığınızda, üniversiteli öğrencilere fırsat ve destek verildiğinde neler yapabileceklerini çok daha iyi anlıyorsunuz. Her geçen yıl artan topluluk ve etkinlik sayısıyla, daha çok öğrenci etkinliklere katılıyor, sorumluluk alıyor, özgüven kazanıyor. Etkinliğin ikinci gününde, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da stantları tek tek gezerek topluluklarla ilgilendi.

img 20211020 wa0009 | Edirne Ahval Gazetesi            Bize gelecek olursak, Trakya Ragbi olarak biz; Edirne’ye üniversite eğitimini almaya gelen gençleri, ragbi sporuyla tanıştırıyoruz. Onlara, üniversiteler ve ulusal ragbi liglerinde deneyim kazanma fırsatı sunarken, milli takımlar seviyesine yükselmelerine yardımcı oluyoruz. Farklı karakterdeki birçok oyuncuyu bir araya getirerek, bir bütünün parçası olmayı öğretiyor ve aynı hedef için birlikte çalışmalarını sağlıyoruz. Saha içinde ve dışında aldıkları sorumluluklarla özgüven kazanmalarını önemsiyoruz.

            Bu yüzden, herkes gibi en özenli halimizde standımızın başındaydık. 3 gün boyunca ragbiyi tanıtıp, takımımızdan bahsettik. Üniversitenin en başarılı takımı olduğumuzu söylerken haklı bir gurur hissi vardı üzerimizde. Hafta sonu gerçekleştirdiğimiz seçmelere çok sayıda kayıt yaptık. Yeni yüzlerle, yeniden liglere dönmek istiyoruz.

img 20211023 155527 | Edirne Ahval Gazetesi            Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz seçmelere, 50 kadar aday sporcu katıldı. Önce kendilerine ragbiyi ve takımımızı anlattık. Onlardan beklentilerimizi belirttik. Sonra da sahada bazı fiziksel testler gerçekleştirdik. Bizim seçmelerimiz iki aşamalı oluyor. İlk aşamada, aday oyunculara bazı fiziksel testler uyguluyor ve onlar hakkında fikir sahibi oluyoruz. Bu aşamada kimseyi elemiyoruz. Esas önemli olan, ikinci aşama. Oyunu her şeyiyle öğretmeye başladıktan sonra kim ne kadar öğreniyor, sahada ne kadarını yapabiliyor görmeye başlıyoruz. Bu seneki adaylarımız da oldukça istekli. Önümüzdeki vakti iyi değerlendirip, 2022 sezonunda Edirne’yi temsile devam etmek istiyoruz.

            Uzun bir aradan sonra tekrardan ragbi koşturmasına başlamak bizleri biraz yordu. Ancak tekrardan bir araya gelmenin ve sahaya çıkmanın verdiği keyif, tüm o yorgunluğu unutturuyor.

2 1.%5B18%5D | Edirne Ahval Gazetesi            Gelelim 15’li ragbi milli takımımıza… Andorra maçı sonrası Burdur’da çalışmalarına devam eden milliler,  23 Ekim cumartesi günü Sırbistan deplasmanındaydı. Türkiye, Sırbistan’a Uğur Baş, Seyit Çakın, Tolgahan Tamer, Mehmet Çelik, Halil Gözüküçük, Yasin Akgül, Batuhan Altan, Aykut Kanaçlar, Yusuf Sarıcan, Yasin Bakar, Eyüp Daş, İsmail Danışmaz, Etem Seyidoğlu, Mustafa Kaplan, Burak Balmuk, Eren Aşlar, Sinan Tikiz, Ahmet Ünal, Samet Günaydın, Kerim Cömert, Oğuzhan Danışmaz, Burak Özkan ve Birkan Kırnapçı kadrosuyla gitti. Türkiye saati ile 15.00’da başlayan maç, Rugby Europe TV üzerinden canlı yayınlandı.

            Kaybedilen Andorra maçı sonrası Sırbistan karşısında telafi arayan Milli Takım, galibiyet parolasıyla çıktığı maçtan 37-14 yenik ayrıldı. Türkiye adına maça damga vuran olay, 13’ü ilk yarıda 8’i ikinci yarıda olmak üzere yapılan 21 top kaybıydı. Oyunumuzu bir noktaya getirmeye çalışırken yaptığımız bu hatalar, rakibimize avantaj sağlayıp sayılara mál oldu. Kazandığımız penaltı avantajlarında topu dışarı atamayışlarımız -birden çok defa- sahada oynadığımız oyunu etkileyen bir diğer faktördü. Açık alanda oynanan back oyunlarında Sırbistan’ın bize üstünlük kurduğunu ve bu oyunlarla birden fazla sayı bulduğunu belirtmeliyim. İki takımın scrumları denk olsa da line outlarda daha iyi olan taraf Sırbistan’dı. Zaman zaman sıkıntılar yaşasak da Andorra maçına nazaran daha iyi bir line out organizasyonumuz vardı. Halil Gözüküçük’ün line outlara katılması olumlu bir etki yaratmıştı. Rakibin üstünlük kurduğu diğer bir konu, maul pozisyonlarıydı. Ne zaman maula başvursalar epey mesafe kazandılar.

1 1.%5B20%5D | Edirne Ahval Gazetesi            Yakalanan başlama vuruşlarına, karşı vuruşla cevap vermemize bir anlam veremedim. Genelde kick yakalandıktan sonra bir forward oyuncusuna verilir ve 22 metre içerisinde rakiple kontak alınır. Sonrasında yapılan kickle takım, dengeli bir şekilde yükselir. Bu tercihler, oyuncu kararı mıydı yoksa teknik heyetin bir isteği miydi bilemiyorum.

            Bu sonuçla 15’li ragbi milli takımımız, Avrupa Konferans 2 Güney Grubu’nda oynadığı ikinci maçtan da mağlup ayrıldı. Sırbistan ise kaybettiği Bulgaristan maçı sonrası gruptaki ilk galibiyetine ulaştı. Bir sonraki maçımızı 07.05.2022 tarihinde Bulgaristan ile oynayacağız ve bu maç, gruptaki en zor maçımız olacak. Milli takımımız böyle giderse, grubunda galibiyete ulaşamayacak gibi duruyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu