Ragbi Günlükleri 85

 Dünya Ragbi Ödülleri, oyunun en üst seviyesinde yer alanların başarılarını ve  ragbinin gerçek değerlerine inanmışların çabalarını takdir etmek ve kutlamak amacıyla, 2001 yılından beri dağıtılıyor.

            2021 Dünya Ragbi Ödülleri, 6-10 Aralık tarihleri arasında Dünya Ragbi Birliği’nin(World Rugby) sosyal medya kanalları üzerinden 12 farklı kategoride açıklandı.  Bu süreçte, ragbiye gönül vermiş taraftarların da rolü vardı. 15-21 Kasım tarihleri arasında açılan  çevrimiçi bir halk oylaması,  taraftarların kazanmasını istedikleri adaylara şu kategorilerde oy verebilmesini sağladı: Erkekler ve Kadınlar 15’li ve 7’li oyuncuları; Erkekler ve Kadınlar Yılın Sayısı(try). Kalan kategorilerdeki seçimler ise, ragbi efsanelerinden oluşan bir ekibe düşüyordu. Efsanelerin oylarıyla belirlenen kategoriler ise şunlar: Dünyada Yılın Çıkış Yapan Oyuncusu, Yılın Antrenörü, Hakem Ödülü, 15’li Ragbi Kadınlar ve Erkekler Rüya Takımları.

            Kazananlara gelirsek… 2021 yılının ”Erkekler 7’li Ragbi Oyuncusu” ödülünün adayları Fiji’den Napolioni Bolaca ve Jiuta Wainiqolo, Yeni Zelanda’dan Scott Curry ve Arjantin’den Marcos Moneta idi. Aldığı taraftar oylarıyla kazanan Marcos Moneta oluyordu. Marcos Moneta, HSBC World Rugby Sevens Series 2020’de potansiyelini göstermişti. Ancak esas çıkışını, Arjantin’in olimpiyat üçüncüsü olarak boynuna bronz madalya taktığı Tokyo’da yaptı. Gerçekleştirdiği altı sayı(try) ile takımının en skoreri olmayı başardı. 2018’in Gençlik Olimpiyat Oyunları altın madalyalısı 21 yaşındaki sporcu, ödülü kazanan ilk Arjantinli oluyordu.

marcos moneta | Edirne Ahval Gazetesi            2021 yılı ”Kadınlar 7’li Ragbi Oyuncusu” adaylarına baktığımızda Fransa’dan Anne-Cécile Ciofani, Yeni Zelanda’dan Sarah Hirini, Fiji’den Alowesi Nakoci ve Reapi Ulunisau’yu görüyorduk. Aldığı oylarla kazanan, Anne-Cécile Ciofani oldu. Ödüle aday gösterilen ilk Fransız oyuncu olan Anne-Cécile Ciofani, bu kategoride Avustralya ve Yeni Zelanda’nın hakimiyetini kırmayı başardı. 27 yaşındaki oyuncu 2021’de çok formdaydı ve Dünya Rugby Sevens Repechage’de Fransa’nın Tokyo 2020 biletini ayırtmak ve bir olimpiyat sporcusu olarak ailesinin ayak izlerini takip etmesini sağlamak için yedi deneme yaptı. Ciofani, Tokyo’da da yedi sayıyı(try) geçmeyi başarmıştı.

anne cecile ciofani | Edirne Ahval Gazetesi              ”Erkekler 15’li Ragbi Rüya Takımı”na baktığımızda, yedi farklı ülkeden seçilen oyuncuların rüya takımı oluşturduğunu görüyoruz. Güney Afrika, beş oyuncu ile en çok oyuncu gönderen ülke olurken, O’nu, üç oyuncu ile Yeni Zelanda takip etti. Avustralya, İngiltere, Fransa, İrlanda, İskoçya ise diğer oyuncusu seçilen ülkeler oldu. Seçilen oyuncular, ülkeleri için toplam 850 maça çıkarlarken, 15’li Ragbi Yılın Erkek Oyuncusu ödülünün dört adayı da rüya takımda bulunuyor. Rüya Takıma seçilen isimler şunlar: Wyn Jones (Galler), Malcolm Marx (Güney Afrika), Tadhg Furlong (İrlanda), Maro Itoje (İngiltere), Eben Etzebeth (Güney Afrika), Siya Kolisi (Güney Afrika), Michael Hooper (Avustralya), Ardie Savea (Yeni Zelanda), Antoine Dupont (Fransa), Beauden Barrett (Yeni Zelanda), Makazole Mapimpi (Güney Afrika), Samu Kerevi (Avustralya), Lukhanyo Am (Güney Afrika), Will Jordan (Yeni Zelanda), Stuart Hogg (İskoçya).

antoine dupond | Edirne Ahval Gazetesi            ”Kadınlar 15’li Ragbi Rüya Takımı”nda da sonuçlar belli oldu. Kadınlar rüya takımının, altı ülke sporcularından seçildiğini görüyoruz. İngiltere’nin beş ve Fransa’nın altı sporcu ile domine ettiği seçimlerde Kanada, İtalya, Yeni Zelanda ve Galler oyuncu gönderen diğer ülkeler. 2021’in Kadınlar 15’li Ragbi Rüya Takımı şu isimlerden oluşuyor: Annaëlle Deshayes (Fransa), Agathe Sochat (Fransa), Sarah Bern (İngiltere), Safi N’Diaye (Fransa), Abbie Ward (İngiltere), Zoe Aldcroft (İngiltere), Karen Paquin (Kanada), Poppy Cleall (İngiltere), Laure Sansus (Fransa), Caroline Drouin (Fransa), Abby Dow (İngiltere), Beatrice Rigoni (Italya), Stacey Fluhler (Yeni Zelanda), Caroline Boujard (Fransa), Jasmine Joyce (Galler).

            ”2021 Yılının Çıkış Yapan Sporcusu”, Andrew Kellaway (Avustralya), Louis Rees-Zammit (Galler), Marcus Smith (İngiltere), Will Jordan (Yeni Zelanda) adayları arasından seçilirken, ödül, Yeni Zelanda’ya gidiyordu. Son 12 ayda dünya sahnesine çıkış yapan birkaç genç kanat oyuncusundan biri olan Will Jordan, yalnızca Yeni Zelanda için yaptığı sayılarla(try) değil, aynı zamanda topsuz alanda yaptığı işlerle rakip takımın savunmasını çözdüğü için de dikkat çekiyor. Tonga’ya karşı beş ve ABD’ye karşı bir hat-trick de dahil olmak üzere 2021’de 11 karşılaşmada 15 sayı(try) rekoru, O’nu 15 sayıya(try) ulaşan en hızlı ikinci Yeni Zelanda’lı oyuncu yaptı. Jordan, sadece iki maçta gol atamadı ve olağanüstü vuruş oranı göz önüne alındığında, 2021’de All Blacks’in oynadığı 15 karşılaşmanın tümüne katılabilseydi, yeni bir All Blacks rekoru kırmak için ihtiyaç duyduğu iki denemeyi muhtemelen yapmış olacaktı. Nehe Milner-Skudder (2015) ve Rieko Ioane’den (2017) sonra bu ödülü kazanan üçüncü All Black oldu.

zoe aldcroft | Edirne Ahval Gazetesi            2021 yılında, ”Yılın Antrenörü” ödülü, İngiltere’den Simon Middleton’a gidiyordu. Simon Middleton, bu ödülü kazanan ilk kadın takım teknik direktörü olarak tarih yazıyordu. İngiltere, yenilgisiz ikinci takvim yılını geçirken, oynadığı son 18 karşılaşmadan da yenilgisiz ayrılıyordu. Kasım ayı içerisinde, arka arkaya oynadıkları Yeni Zelanda maçlarında, son dünya şampiyonunu yenmeyi başardılar. Middleton, İngiltere baş antrenörlüğünün yedinci yılında, takımının 57 sayı(try) yaptığını gördü ve 2021’de başarı listelerine başka bir  Altı Ulus Kadınlar Şampiyonluk unvanını ekledi. Bu kategorinin diğer adayları: llan Bunting/Cory Sweeney (Yeni Zelanda Kadın 7’li Ragbi Takımı), Ian Foster (Yeni Zelanda Erkek Takımı), Dave Rennie (Avustralya Erkek Takımı).

            Erkeklerde ”Yılın En İyi Sayısı(try)” ödülü, 26 Mart tarihinde oynanan Fransa ve İskoçya maçında yaptığı sayı ile Damian Penaud’a gitti. İskoçya’dan gelen yüksek vuruşu karşıladıktan sonra, hatasız paslaşmalar ve destek koşularıyla rakip savunmayı zor durumda bırakan Fransa, Penaud’un vuruş becerilerini sergilemesiyle de yılın sayısına imza atıyordu.

            Kadınlarda ise ”Yılın En İyi Sayısı(try)” ödülünü, 3 Nisan tarihinde oynanan Fransa-Galler karşılaşmasında Emilie Boulard’ın yaptığı sayı kazanıyordu. Galler’in uzaklaştırmaya çalıştığı topu yakaladıktan sonra güzel bir takım oyunu ve pas trafiği örneği sunan Fransa, iyi paslaşmalar ve destek koşularıyla rakip savunmayı geçiyor ve Emilie Boulard ile sayıyı yapıyordu.

            ”Dünya Ragbi Birliği Hakem Ödülü” bu yıl, Avustralya’dan Andrew Cole’a gidiyordu. Andrew Cole, 1997-2005 yılları arasında 44 Super Rugby maçı ve 31 test maçı yönetti. Avustralyalının ilk testi, 1997’de Samoa-Tonga arasında oldu ve son testi ise, sekiz yıl sonra İrlanda- Romanya arasındaydı. Ayrıca 2005 yılında Yeni Zelanda- İngiliz ve İrlanda Aslanları arasındaki ikinci testi de yönetmişti. 1999 ve 2003 Ragbi Dünya Kupaları’nda hakemlik yapan Cole, 2012’den 2015’e kadar da hakem seçici görevinde bulundu. Cole, 2010-17 yılları arasında Avustralya ragbisinde hakemlerin baş eğiticisiydi. Queensland Ragbi Hakemler Derneği’nin Yaşam Üyesidir.

            ”Vernon Pugh Üstün Hizmet Ödülü”nün 2021 yılındaki kazananı, Fransa’dan Jacques Laurans oldu. Dünya ragbisinde tanınmış bir kişilik olan Jacques Laurans, yöneticiliğe başlamadan ve Fédération Française de Rugby (FFR), Dünya Ragbi Birliği’nde görev almadan önce, 1958 ve 1965 ylları arasında Fransa’da, sırasıyla genç ve kıdemli unvanlar kazanarak başarılı bir kariyere sahipti. 25 yılını FFR’de çeşitli rollerde geçirdi ve 1997-2016 yılları arasında Fransa için Dünya Ragbi Konseyi üyesi ve 2000-08 yılları arasında Ragbi Dünya Kupası Direktörü olarak görev yaptı. Halen Fransa’da sakatlık yaşayan ragbi oyuncularına yardım eden Albert Ferrasse Federasyonu’nun başkanıdır.

            En merakla beklenen sonuçlar ise, 15’li Ragbide kimlerin yılın oyuncusu ödülünü kazanacağıydı. İki İngiliz(Zoe Aldcroft ve Poppy Cleall) ve iki Fransız(Caroline Boujard, Laure Sansus) oyuncunun aday olduğu ”Kadınlar 15’li Ragbi Yılın Oyuncusu” ödülü İngiliz Zoe Aldcroft’a gidiyordu. 25 yaşında ilk kez İngiltere kaptanlığı yapan Aldcroft, takımını ABD karşısında 89-0’lık galibiyete taşırken, skora bir sayı(try) ile katkı veriyordu. Oynadığı pozisyonlarda gösterdiği rahatlık ve performans ile antrenörü Simon Middleton’un kadroya ilk yazdığı isimlerden biri haline geldi. İngiltere’nin 2021 yılında oynadığı sekiz maçın tamamında yer alırken, takımının yenilmezlik serisinin 18 maça çıkmasına ve üçüncü Altı Ulus Şampiyonluk unvanının kazanılmasına katkı verdi.

            ”Erkekler 15’li Ragbi Yılın Oyuncusu” adayları da oldukça kuvvetliydi. Performanslarıyla 2021’e damga vuran Antoine Dupond(Fransa), Michael Hooper(Avustralya), Maro Itoje(İngiltere) ve Samu Kerevi(Avustralya) ödüle aday oyunculardı. 10 Aralık günü sonucun açıklanmasıyla ödülün Antoine Dupond’a gittiğini öğrendik. 2011’de Thierry Dusautoir’den bu yana, bu ödülü kazanan ilk Fransız olan Dupond, halk oylarının üçte ikisini aldı ve hızla gelişen Fransız takımının önemli bir parçası olduğunu kanıtladı. 25 yaşındaki oyuncunun pas ve dönüş hızıyla birlikte oyunu okuması, akan bir Fransız atağını başlatmak veya bitirmek için her zaman doğru yerde olduğu anlamına geliyor. Altı Ulus Kupası’nda yaptığı üç sayı(try) ile takımına destek olurken, Sonbahar Uluslar Serisi’nde de liderlik yaparak, takımının üç maç kazanmasına yardımcı oluyordu. Bu üç galibiyetin arasında, 2000 yılından beri kendi topraklarında Yeni Zelanda’ya karşı kazandıkları ilk galibiyette vardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!