Ragbi Günlükleri 87

 2021 yılının son günlerini geride bırakırken, yılın kapanışını bir 15’li ragbi maçıyla yapıyoruz. Türkiye Ragbi Federasyonu’nun 2021 faaliyet sezonunda, Naim Süleymanoğlu 15’li Ragbi Ligi’nin şampiyonu geçtiğimiz cumartesi günü belli oldu.

                Pandeminin gölgesinde geçen bir yılı daha devirdik. ”Yeni normal”in yeni şartlarında, liglerimiz de her zamankinden farklıydı. Rekabetin yayıldığı farklı coğrafyalardan, Ankara-Konya arasına sıkıştık 15’li ragbide. Birçok takım kovid şartlarında yapılanmasını sağlayamazken, dört takım (Ankara Fetih Spor Kulübü(ODTÜ), Ankara Ragbi Spor Kulübü(ANKÜ), Hacetttepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü, Selçuk Kartallar Spor Kulübü) ve oyuncuları gösterdikleri ekstra gayretle ragbi heyecanının içerisinde kaldı. Ragbi Günlükleri’nin bu haftaki yazısında, 2021 Yılı 15’li Ragbi ”Pandemi” Sezonu’nun nasıl geçtiğine bakalım.

                10-11 Temmuz hafta sonu oynanan maçlarla başladı 2021 sezonu. Lige katılan dört takım ”tek devre lig usulü” birbiriyle oynayacak ve oluşan sıralama yarı final eşleşmelerini belirleyecekti. İlk iki maçlarını kazanıp, birincilik mücadelesi veren iki takım Ankü ve Hacettepe oldu. Bu iki takım, normal sezonun son haftasında 29 Ağustos Pazar günü Kızılcahamam’da karşı karşıya gelmişti. O tarihte Ankara’da bulunduğumdan, maçı tribünde izleme şansını yakalamıştım. Uzun süredir canlı canlı ragbi izleyememenin de verdiği heyecanla, hayli keyifliydik. Güneş, tepelerin ardından kaybolurken başladı maç. Beklentimizin de altında bir oyun vardı sahada. Pandeminin etkileri hissediliyordu. Sağlıklı antrenman koşullarından uzak, eksik çalışan takımların oyunu, bu durumu ele veriyordu. Loş ortam yerini karanlığa bırakırken bizim dikkatimiz de çoktan dağılmıştı. Bu maçla birlikte Ankü, normal sezonu yenilgisiz tamamlıyordu.

                Yarı final eşleşmelerinde Ankü, Selçuk Kartalları; Hacettepe ise Odtü’yü yenmiş ve bu iki takım finalde şampiyonluk için eşleşmişti. Bir bakıma normal sezonun rövanşı niteliğindeki karşılaşma, 25 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’da Beytepe Stadı’nda oynandı. Hakem Servet USLU’nun yönettiği maçta takımlar, şu kadrolarla sahadaydılar:

ANKÜ: Yavuz Kocaer, Eren Aşlar, Mustafa Belten, Murat Arslan, Eyüpcan Kahraman, Mahmut Babayiğit, Samet Günaydın, Engin Kömürcü, Ahmet Özel, Yiğitcan Gürşen, Yunus İşler, Mahmut Günaydın, Ercan Çetiner, Ahmet Gülman, Ali İhsan Acer, Yavuz Levent Yılmaz, Gökhan Tursun, Gökhan Sanal, Kıvanç Kök, Ukbe Çelik, Muhammet Pugar, Yağız Kaan, Ali Müslüm Him.

HACETTEPE: Uğur Özkan Baş, Samet Savran, Alperen Kademli, Mehmet Can Çelik, Burak Erdoğan, Erdem Çağdaş, Cihangir Yalçın, Gökhan Koyu, Hamit Furkan Koca, Baran Köse, Doruk Terzi, Samet İşleyen, Enes Kavlak, Mehmet Sefa Kaptan, Can Günersu, Barış Özgün, Gökhan Erbay, Ahmet Tarık Tekin, Mert Tayyar Berktav, Batuhan Özdemir, Muhammed Ömer Şahin, Tarık Siniko, Berat Akman.

Ankara’nın soğuğunda, kar örtüsünün beyazları içerisinde Hacettepe’nin vuruşuyla başladı maç. Ankü, forvet oyunlarıyla rakibini yoklasa da 4. dakika içinde ilk sayı(try)Hacettepe’den geliyordu. 10. dakika tamamlanırken, Mustafa Belten’in yaptığı faullü tackle sonrası sarı kart görmesi, Ankü’yü on dakika boyunca bir kişi eksik oynamaya mecbur bırakıyordu. Bu esnada gelen ikinci sayı ile Hacettepe, skoru 10-0’a getirmişti.

                15. dakika oynanırken Hacettepe takımı, topu kendi yarı sahasından uzaklaştırmak için uzun bir vuruş yaptı. Topu yakalayan Ankü’lü oyuncu, takım arkadaşlarından destek göremeyince üç rakibinin arasında kaldı ve topu kaybetti. Ankü’nün bu hatasını değerlendiren Hacettepe, hanesine bir sayı(try) daha yazdırıyordu.

                İlk 20 dakika oynandığında, hayal ettiğinden çok farklı bir senaryo yaşıyordu Ankü. Rakiplerinin 22 metre çizgisinin içerisine her girişlerinde yaptıkları hatalar, oyunlarını inşaa etmelerine engel oldu. Ankü’nün rüzgarı lehine çevirme uğraşları sonuçsuz kalırken, Hacettepe rakibinin hatalarını değerlendirip üç try bulmuştu bile.

                26. dakikada, Hacettepe’nin ”line out”uyla oyun tekrardan hareketlendiğinde, topun açık alanda Ankü savunmasını zora soktuğunu gördük. 14 forma numaralı Hacettepe oyuncusu, üstü üste birkaç tackle kırarak güzel bir sayıya imza atıyor ve Hacettepe adına farkı açıyordu.

                İlk yarının sonlarında, rakibinin ”scrum”ını kazanan Ankü, devamında maçtaki ilk sayısını tecrübeli Mustafa Belten’le buluyordu. Herkes ilk yarının bu şekilde sonuçlanacağını beklerken, Hacettepe, ”Daha bitmedi.” dedi ve bir sayı daha bularak, Ankü’nün devreye ümitli girmesini engelledi. İlk yarı sonucu -sayabildiğim kadarıyla- 34-7 Hacettepe lehineydi.

                İkinci yarıya Ankü’nün vuruşuyla başlandı. Erken bulacağı sayılarla maça tutunmayı hedefleyen Ankü için işler, yine iyi gitmiyordu. Hacettepe, ikinci yarının ilk on dakikasında üç sayı(try) bulmuş ve skor tabelasındaki farklı açmaya devam ediyordu:55-7. Bu andan itibaren genel kanı, oyunun ”garbage time” a döneceği yönündeydi.

                İpleri elinde tutan ve rahat bir oyun ortaya koyan Hacettepe için bir uyarı geldi ikinci yarının 15. dakikasında. Erdem Çağdaş’ın kırmızı kart ile oyundan atılması, maçın geri kalan kısmında 14 oyuncuyla oynamak zorunda bırakıyordu Hacettepe’yi. Bu karttan sonra Ankü, hücumda sazı eline almış ve rakibinin yarı sahasında şans arıyordu. Bir kişi eksik rakibi karşısında önce 19. dakikada, sonrada 33. dakikada iki sayı(try) buldular ve başka bazı fırsatları da yaptıkları hatalar yüzünden kaçırdılar. 36. dakika içerisinde, Ankü’nün sayı aradığı bir anda, rakibinin elinden topu çalan Hacettepeli oyuncu, yaptığı sayı ile rakibinin gardını indiriyordu. Maç sonunda karşılıklı birer sayı daha gördü izleyenler. Böylece, 69-26’lık skor oluşuyor ve gelen son düdük, Hacettepe’yi 2021 sezonu şampiyonu ilán ediyordu. Maça damgasını vuran sporcu, yaptığı beş try ile Enes Kavlak oldu.

Genel bir değerlendirme yapacak olursam:

1-İkinci yarının 15. dakikasına kadar oyunun iki tarafında da üstün olan takım Hacettepe’ydi.

2-Hacettepe’nin 14 kişi kalmasından sonra Ankü, oyunu rakibinin sahasına yıkıyor ve sayılarını bulabiliyordu.

3- Ankü, forvet oyuncularından aldığı katkıyı beklerinden bulamadı.

4-Ankü, yaptığı çok sayıda hata sonrası rakibine penaltı verdi. Bu penaltılar kendisine hem mesafe kaybı hem de sayı olarak geri döndü. Rakibinin 22 metre çizgisi içerisinde yaptıkları kritik hatalar, oyunlarını belli bir noktaya getirmelerini engelledi. Bu hatalardan faydalanmasını bilen bir Hacettepe sahadaydı.

5-”Scrum”larda Ankü, ”line out”larda Hacettepe üstünlük sağlarken; oyuncuların fiziksel olarak hazır olmadıkları pozisyon alışlarından ve vücut dillerinden anlaşılıyordu. 

                Sezonun tamamlanmasının ardından oluşan sıralamada; Hacettepe 1., Ankü 2., Odtü 3. ve Selçuk Kartallar 4. oldu. Tüm takımları gösterdikleri özverili mücadeleden dolayı kutlarken; esas takdiri şampiyon Hacettepe’ye gönderiyorum.

                Finalde karşılaşan iki takımın, sezon üzerine görüşlerine de yer vererek yazıyı tamamlayacağım.

Hacettepe’den Alperen Kademli: Hacettepe Ragbi kurulduğu ilk yıllarda 15’li ragbi adına çok da iyi performans gösteren bir takım değildi. Öncelikli hedefi birinci ligde kalıcı olmaktı ve bunu dördüncü sezonu (2015-2016) itibarı ile başardı. 2016-2017 sezonunda yeni antrenman yapılanması ve oyuncuların daha tecrübeli hale gelmesi ile şampiyonluk yarışında olmayı hedef haline getirmişti ancak o sene yeni göreve gelen federasyon yönetimi nedeniyle sadece play-off maçları oynanmıştı. 2017-2018 sezonu ile takıma katılan yeni oyunculardan aldığımız verimi yükseltmeye yönelik çabalarımız sonuç vermeye başladı ve o sene ilk defa tüm diğer takımlar için ciddi bir rakip haline gelmeye başladığımızı gözlemledik. Hem nicelik hem de nitelik olarak şampiyonluk potasında olmaya yakındık artık. 2018-2019 sezonuna şampiyonluk hedefiyle başlamıştık fakat her zaman hedeflenen başarı yakalanamıyor herkesin bildiği gibi. Yabancı oyuncularımızın da katkısıyla yıllardır kronik problemimiz olan bek performansımızı yükseltmiştik. 2020 sezonunun pandemi dolayısıyla tamamlanamaması sebebiyle 2021 sezonuna daha büyük bir iştahla başladık. Son haftada “milli takım seçmesi yapılacak” denilerek başlatılmak istenen lige biraz hazırlıksız yakalandık maalesef. Yine de devam eden maçlarda oyunumuzun üstüne koyarak final maçına hazır çıkmayı başarabildik. Mevcut sezonda sadece 4 takım vardı ve üçü Ankara takımıydı. Lige katılmayan takımlardan 15li oynamak isteyenler vardı ve bu oyuncular lige katılan takımlardan lisanlanıp maçlara çıktılar. Bizde de bu şekilde oynayan 10 oyuncu vardı. Neredeyse hepsi milli takımlar düzeyinde olan, uluslararası maçlarda görev almış ve istedikleri her kulüp takımında forma şansı bulabilecek bu kaliteli oyuncuların Hacettepe Ragbi’de oynamak istemeleri bizim adımıza bir onurdur. Kendilerine maddi manevi tüm destekleri için buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. 3 grup maçı ve ardından yarı final, final maçları şeklinde organize edilen sezonda grubu 2 galibiyet ve bir mağlubiyet alarak ikinci olarak bitirdik. Yıllardır oynadığımız ANKÜ’ye karşı ilk yenilgimizi ve yine yıllardır oynadığımız ODTÜ’ye karşı ilk galibiyetimizi bu grup maçlarında aldık. Grubu üçüncü olarak bitiren ODTÜ ile yarı final eşleşmemiz Beytepe Stadında oynandı. İlk maçın telafisi vardı belki ancak yarı finalin yoktu. ODTÜ tam da beklediğimiz gibi daha organize ve yeni oyuncularıyla gelmişti. Zor bir maç olacağını zaten tahmin ediyorduk ve buna göre hazırlanmıştık. Maçın bazı kısımlarında oyundan kopsak da büyük çoğunluğunu istediğimiz gibi kontrol ettik ve finallere gitmeye hak kazanan ilk takım olduk. Final maçı ise hava koşulları nedeniyle son ana kadar belirsizliğini korudu. Özellikle de saha konusunda yaşanan problemler hem bizi hem federasyonu hem de rakibimizi zor durumda bıraktı. Her ne kadar son dakikaları ışıklandırma yetersizliğinden dolayı oynanmamış olsa da istediğimiz sonucu alamadığımız tek maç ANKÜ maçıydı. Rakibimiz yeni oyuncularıyla ve yüksek motivasyonuyla bize o maç çok sıkıntı çıkartmıştı. Vites yükselmelerini beklediğimiz final maçına onlardan daha iyi hazırlanmalıydık ve sanırım bunu başardık. Beytepe’de oynanan final maçına hem fiziksel olarak hem de mental olarak çok iyi başladık. Lige verilen arada oyuncularımızın grup maçlarından ve milli maçlardan kalan sakatlıklarının iyileşmesi ve ODTÜ maçından öenmli bir sakatlıkla dönmememiz bizim için büyük bir şanstı. Kupaya bu kadar yaklaşmışken, yılların içimizde biriktirdiği bu büyük heves varken bu fırsatı tepmek en iyi ifadeyle sorumsuzluk olurdu. Son düdük çaldığındaki hislerimi burada kelimelere dökmem mümkün değil. Bir anlığına bile geriye dönüp nerelerden geldiğimizi hangi yollardan geçtiğimizi anımsadığımda hissettiğim o duygular çok başka. Yolu bir şekilde Hacettepe Ragbi’den geçmiş veya yolu bizimle kesişmemiş ancak yine de desteklerini hissetiğimiz herkese teşekkür ediyorum. Şampiyonluk yaşamış bir takım olarak bizi yeni sayfaların beklediğinin bilincindeyiz. 15’li ragbiye dair şimdiye kadar koyduğumuz tüm hedeflerimizi gerçekleştirdik. Sıradaki hedefimiz, unvanımızı korumak.

Ankü’den Yiğitcan Gürşen: Takım olarak, 2021 yılı 7’li ragbi ve 15’li ragbi liglerinde şampiyon olmak için çalıştık. 7’li finallerinde 2. olunca, 15’li ragbide şampiyonluk için çalışmalarımızı arttırdık. Normal şartlarda yarı final maçımızı, diğer takımlar gibi haftasında yapıp, iki hafta sonra final maçımızı oynamayı planlıyorduk. Rakibimizin durumundan dolayı maçımızı diğer haftaya ertelemek zorunda kaldık. Yarı final maçımızdan sonra Hacettepe SK ile karşılaşacak olduğumuz final maçımıza forvet olarak tam kadro olsak da sakatlık olduğundan back hattında eksik oyuncularımız ile çıkmak durumunda kaldık. Tabii ki bu duruma sığınmıyoruz. Eksiklerimizin yerine çıkan oyuncularımız, zamanında U18 liginde averajla 2. olan oyuncularımızdı ve kendileri geleceğimiz olan sporcular. Sadece 15’li ragbide tecrübe eksiklikleri vardı. Hacettepe çok güzel oyun sergiledi. Biz de mücadelemizi bırakmayıp karşılık versek de maalesef bu sene hem 7li hem de 15 li ragbide şampiyon olamadık. Maç sonu keyif aldığımız ve sonrasında 3. devremiz de eğlendiğimiz Hacettepe SK’yı buradan tekrar tebrik ediyoruz. Bize gelecek olursak, yolumuz uzun ve ileriki sezonlarda şampiyon olmak için uğraşıyor olacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu