Ragbi Günlükleri:20

Ragbi Günlükleri’nin son birkaç yazısında, sizleri Türkiye’deki ragbi otoritelerinin röportajlarıyla buluşturdum.Ragbinin,Türkiye’deki durumunu birinci ağızlardan okumanızı istedim. Bugün ise, biyografik bir yazı okuyacaksınız. Ragbi dünyasında adı unutulmayacak bir figür: Sebastien CHABAL.Hoş geldiniz…

     Kaba sakalları,uzun saçları ve sert,amansız ‘tackle’larıyla(rakibini yere düşürme)akıllarda yer etmiş bir ragbi oyuncusu Chabal.Fransa’nın en popüler sporcularından biridir ve adına şarkı yapılmıştır.* Fransız taraftarların taktığı lakabıyla,’Mağara Adamı(Caveman)’nı konuşalım. 

     8 Aralık 1977 tarihinde,Fransa’nın Valence şehrinde doğdu Sebastien Chabal.Babası,bir garajda çalışıyorken,annesi de bir mücevher mağazasında çalışıyordu.Ragbiyle ilk tanışması 9 yaşındayken oluyor.Ancak 2 ay sonra,oyunla arasında bağ kuramadığından ragbiyi bırakıyor.Mekanik işlere büyük bir ilgisi olan Chabal,eğitimini de bunun üzerine aldı.Crest’teki bir fabrikada işe başladığında, bir yandan da amatör bir ragbi kulübü olan Beauvallon’da tekrardan ragbiyle ilgilenmeye başlıyor.9 yaşındayken, oyunla arasında oluşmayan bağ, 16 yaşında kuruluyor.Ragbi, Chabal için bir tutku olmaya başlıyor. 

     Valence Sportif’te profesyonel olduktan sonra,Fransa Ragbi 1. Ligi’ne(TOP 14) yolunu oluşturuyor.1998 yılında,Bourgoin Kulübü’nde oynamaya başlıyor.Flanker** pozisyonunda oynatılan Chabal’ın gönlündeki mevki ise, 8 numara.***Bourgoin ile Fransa’nın yüksek seviyelerinde ragbi oynarken,Avrupa kulüpler ligi deneyimini ve milli takıma ilk defa seçilme başarısını burada yaşadı. 4 Mart 2000’de,İskoçya’ya karşı ilk kez milli formayı giydi.Güzel bir jenerasyonla birlikte oynamasına rağmen,Bourgoin ile herhangi bir kupa kazanamadı.

      2002-03 sezonunda Heineken Kupası’nda güzel işler yapan Chabal ve takımı, aynı istikrarı 2003-04 sezonunda gösteremedi ve kulüpte bir antrenör değişikliği yaşandı.Kulüpteki ortamın da etkisiyle yeni bir macera arayışına girdi.Bu arayış O’nu, İngiltere’ye Sale Sharks Kulübü’ne götürdü.
Eski takımında flanker olarak oynatılan Chabal,yeni takımında ise gönlündeki mevkiye kavuştu.8 numara olarak sahaya çıktı. 2004-05 sezonunda,İngiltere Premiership’te Chabal ve takımı, ligin şampiyonluk favorileri Leicester Tigers ve London Wasps’i yenerek iyi bir başlangıç yaptı.Güzel giden sezon, onlar için yarı finalde 43-22 kaybettikleri London Wasps maçıyla son buldu.Sezonu üçüncü sırada tamamlayan Sale Sharks, Heineken Kupası’nda da(Avrupa Kulüpler Ligi) oynamaya hak kazanmış oluyordu. 
Chabal, kariyerindeki ilk şampiyonluk unvanını 2004-05 sezonunda, takımının Avrupa Challenge Kupası’nı kazanmasıyla yaşamıştır.Sezon sonunda ise, 8 numara mevkiinin vazgeçilmezi olmuştur. 
      İngiltere’deki ikinci yılı, Chabal ve takımı için daha başarılıydı.Heineken Kupası’nda çeyrek final gören takım, İngiltre Premiership’te ise şampiyon oldu.Sonraki sezon yani 2006-07 sezonu,Sale Sharks için pek parlak geçmese de Chabal, gösterdiği performans ile Fransa’nın 2007 Altı Ulus Şampiyonası**** kadrosuna seçildi. 

      2007-08 sezonu Sale Sharks adına daha başarılı geçerken,Chabal yaşadığı sakatlık yüzünden bir ay kadar takımından ayrı kaldı.Bu süreçte Sale Sharks,Avrupa Challenge Kupası’ndaki yarı final maçını kaybederek elendi. 

      2008-09 sezonu,Chabal’ın kulüp kariyeri için yeni bir mevkide başladı.Daha efektif olduğu flanker veya 8 numara yerine, second row***** oynatıldı.Artık, Fransa’ya dönme isteğini de dillendirmeye başlamış, sezon sonu ayrılığı düşünüyordu. 

      İngiltere’de geçirdiği beş yılın ardından, Racing 92 Kulübü’ne imza atarak bu isteğini gerçekleştirdi.Racing 92, Top 14 Ligi’ne yeni çıkmış ve takıma yaptığı takviyelerden memnundu. 

      2010 yılı Eylül’ünde Chabal,1 milyon avroluk maaşıyla dünyanın en çok kazanan ragbi oyuncusu olmuştu.Burada ufak bir bilgilendirme yapmalıyım.Diğer branşlardan duymaya alışık olduğumuz büyük rakamların yanında küçük kalsa da ragbi camiası, oyunun amatör ruhunu koruyabilmek için oyunculara çok yüksek ödemeler yapmıyor.Kariyerinin son iki yılını Lyon takımında tamamlayan Chabal, burada emekli olmuştur.

      Chabal, kariyerini 15’li Ragbi(Rugby Union) oynayarak geçirmiş olmasına rağmen,oyuncu sayıları ve kuralları birçok yönden 15’li Ragbiden farklı olan 13’lü Ragbi(Rugby League) takımlarında da teklifler almıştır.Avustralya Ragbi Lig takımı South Sydney Rabbitohs,Chabal’ı takımlarına katmak için uğraş vermişse de bu konuda başarılı olamamıştır. 

       Back row oyuncusu(flanker ve 8 numara) olmasına rağmen,Fransa milli takımı koçu Bernard Laporte, O’nu second row olarak kullanmıştır.2007 yılındaki bir röportajında, koç Laporte’nin kendisini 2007 Ragbi Dünya Kupası kadrosuna second row oynaması şartıyla aldığını söylemiştir.Kariyeri boyunca birçok dünya kupası, altı ulus ve hazırlık maçlarına çıkmıştır. 4 Mart 2000’de başlayan milli takım kariyerinde 62 maçta forma giymiştir. 
       Sebastien Chabal, ‘Champions for Peace’ kulübünün de bir üyesidir.110’un üzerindeki ünlü sporcunun oluşturduğu bu kulüp,sporla dünya barışına hizmet etmeyi amaçlamaktadır.Tüm ragbi severlerin adını bildiği, izlemekten keyif aldığı bir sporcu Sebastien Chabal.Sert oyunu, güçlü ‘tackle’ları ve imajıyla akıllarda kaldı. 191 cm boyu ve 113 kilosuyla, lakabını sonuna kadar hak ediyor.Meraklısı için bir ipucu… Youtube girerek, Sebastien Chabal’ın highlight görüntülerini izleyebilirsiniz.

*Youtube’ta ‘Chabal y va tamponner’ diye arayarak bulabilirsiniz.
**iri ve güçlü forvet oyuncuları arasında, diğerlerine göre daha hızlı olup 6 ve 7 nolu formayı giyen oyuncular
***number 8, forvet oyuncuları arasındaki bir mevki
**** Avrupa’nın en iyi altı ülkesinin katıldığı, Avrupa kıtasındaki en önemli uluslararası şampiyona
***** forvetler arasında bir mevki adı. Uzun boylu, bacakları güçlü oyuncuların tercih edildiği bir mevkidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu