Saadet’ten İsrail’e suç duyurusu

Edirne Adliyesi önünde bir araya gelen Saadet Partisi Edirne İl Başkanlığı yönetimi ve üyeleri, İsrail hakkında, Filistinlilerin maruz kaldığı insan ilhakları, savaş hukuku ihlalleri ve soykırım suçlarından suç duyurusunda bulunmak üzere Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe verdiler.

Saadet Partisi İl Başkanlıkları, İsrail ile Filistin arasında yaşanan savaşa yönelik 81 ilde protesto düzenleyerek, İsrail hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere Cumhuriyet Başsavcılıklarına dilekçe verdiler. Edirne Adliyesi önünde de bir araya gelen Saadet Partisi Edirne İl Başkanlığı yönetimi ve üyeleri, basın açıklaması düzenleyerek İsrail’e, suç duyurusunda bulundular. Açıklamayı yapan Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, Gazze’de eşi görülmemiş bir zulüm yaşandığına vurgu yaparak; “Bugün burada; Filistinli kardeşlerimizin maruz kaldığı insan ilhakları ve savaş hukuku ihlalleri ile soykırım suçları sebebiyle, tüm bu suçların faili olan İsrailli yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere toplandık. İsrail işgal rejimi; 1948’den bu yana adım adım Filistin topraklarını işgal etmekte; akıl almaz zulüm ve cinayetlerle dünyanın gözü önünde bir soykırım gerçekleştirmektedir. Geçmişte; Şabra ve Şatilla’da, El Halil’de, Kudüs’te gerçekleşen katliamlarına, 2023 senesinde Gazze’de devam ediyorlar. İsrail; Gazze’de, dünya tarihinin en alçak soykırımına devam ediyor. Çocuk hastaneleri, ambulanslar, evler bombalanıyor; fosfor bombalarıyla her gün yeni savaş suçları işleniyor; su, elektrik ve internet kesilerek Gazze adeta bir toplu mezara dönüştürülmeye çalışılıyor” dedi.

Ellerinden gelenin hukuka başvurmak olduğunu belirten Tekin; “Bugün bizler burada, sadece elimizden geleni ortaya koyabiliyoruz. İktidarın icra gücü bizim elimizde olmadığı için adliyeye, hukuka başvuruyoruz. Ancak, günü gelecek, İsrail’e öyle bir tokat atacağız ki, o gün nihayet mazlumların yüzü gülecek. Arzın ve arşın, gök kubbenin sahibi olan Allah, Demir Kubbe’nin sahiplerinin kirli oyunlarını başlarına geçirecektir” diye konuştu. Açıklamanın ardından, Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Sinan Tekin ve beraberindeki üyeler, İsrail’e yönelik suç duyurusu dilekçesini Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletmek üzere Edirne Adliyesi’ne götürdüler. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!