Saadet’ten Malazgirt Zaferi kutlaması

Malazgirt Savaşı’nın 952’nci yıl dönümü sebebiyle bir mesaj yayınlayan Saadet Partisi Edirne İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin, Malazgirt zaferinin Orta Çağ’ın son büyük Hıristiyan devleti Bizans’ın yıkımına giden yolu açtığını belirtirken, Avrupa’da bir çok şeyin değişimine sebep olduğunu ifade etti.

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin, Malazgirt Zaferi’nin 952’nci yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Malazgirt Zaferinin, Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olduğunu kaydeden Av. Sinan Tekin;  “Bu savaş sonucunda Türk Milleti, yeni bir vatan toprağı olan Anadolu coğrafyasına sahip olmuş, yeni ufuklara açılmıştır. Gerek Ortadoğu ve Batı dünyası gerekse Hıristiyan toplumu hoşgörü, adil yönetim ve inanç hürriyeti gibi birçok farklılıklarla tanışma imkânı bulmuştur. Bu zafer, Orta Çağ’ın son büyük Hıristiyan devleti olan Bizans’ın yıkılışına giden yolu açarak, Avrupa’da da pek çok değişime vesile olmuştur” şeklinde konuştu.

Sultan Alparslan bu zaferi unvan, nam veya toprak elde etmek için değil yeryüzünde hak ve adalet hüküm sürsün diye kazandığının altını çizen Av. Tekin; “Bu zafer de diğerleri gibi ‘Milli Görüş’ ruhu ile kazanılmıştır” ifadelerini kullandı.

Anadolu’nun sadece kılıç ile bir vatan hâline getirilmiş toprak parçası olmadığı vurgusunu da yapan Av. Sinan Tekin; “Bu vatan, medreseler, şifahaneler, imarethaneler ve dahi gönüllerin fethi ile vatan toprağı haline getirilmiştir. Bu vesile ile bunun yolunu açan Sultan Alparslan başta olmak üzere bu vatan uğruna can veren bütün şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum” dedi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu