Saati belirlendi, Türkiye o gece bu ana kilitlenecek

Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonu için geri sayım sürüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kaçır, Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’nın, Ax-3 mürettebatıyla birlikte 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece 01:11’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru hareket edeceğini belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kaçır, sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’nın, Ax-3 mürettebatıyla birlikte 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece 01:11’de gerçekleşecek fırlatma ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru hareket edeceğini kaydederek, “Bu tarihi görev; Türkiye’nin uzay bilimi çalışmalarında önemli bir kilometre taşı olmanın yanı sıra, gelecek nesiller için de büyük bir ilham kaynağı olacak.” ifadelerini kullanarak heyecanla beklenen tarihi yolculuğun saatini duyurdu. 1,5 gün sürecek yolculuk sonucunda mürettebatın 19 Ocak 13:15’te ISS’e ulaşması bekleniyor.

UZAY MİSYONUNA ÖZEL HATIRA PULU

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ile PTT tarafından Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonunu gerçekleştirecek astronotumuz Alper Gezeravcı’nın Türk Bayrağımızı uzaya çıkaracağı misyona özel hatıra pulu ile zarf tasarlandı.

100. YILA ÖZEL

Pulda; her biri bu önemli yolculuk için özel anlamlar içeren çeşitli simgeler yer alıyor. Pulun sol tarafında içerisinde 100. Yıl logosuyla beraber Türkiye Uzay Ajansı logosunu da içeren, tarihimizin derinliklerinden bir simge olan 8 köşeli Selçuklu Yıldızı yer alıyor. Onun yanında omzunda Türk Bayrağımız ile ilk astronotumuz Alper Gezeravcı’nın silüeti bulunuyor. Pulun etrafında ise tarihteki 16 Türk Devletine ithafen 16 yıldız konumlanıyor. Haber Merkezi

tuauzay | Edirne Ahval Gazetesi
Saati belirlendi, Türkiye o gece bu ana kilitlenecek | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!