SALI’nın Güçlü Kadınları

Salı’nın Güçlü Kadınları’nda bu hafta Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan var. Muazzam çalışkan bir kadın. Yorulmayan ve sürekli üretmek hedefinde olan kadınları seviyorum.

whatsapp image 2022 09 05 at 16.47.00 - Edirne Ahval GazetesiNezaket ziyaretim dost meclisine dönüşünce yapacağımız haberlerden ayrı kendi kalemimle yazmak istedim kendisini.

Planlı, programlı ve dakik. Kırk yıl hatırı kalacak kahvelerimize çayın verdiği samimiyeti de ekledik. Çok çalıştığı için bazen sebepsiz yapılan haksızlıkların hedefi oluyor. Bu haksızlık epeyce yormuş kendisini hepsini konuştuk. Zaman nasıl geçti anlamadım. Çok keyif aldım. Çok keyif alarak yazdım.

Güçlü ve çalışkan kadınlar çevrelerinde sevilir gibi gözükseler de yine de hedef olmaktan kaçamıyorlar.

Uzunköprülüler seviyorlar başkanlarını. Yapılan projeler ve çalışmalar o kadar yerli yerinde ki ‘Şimdi buna ne gerek vardı’ cümlesi Uzunköprü’de hiç kurulmuyor.

Küçük yerlerde herkes birbirini daha iyi tanıdığı için siyaset yapmak daha zor bence. Yersizce yapılan eleştiriler can sıkıcı olabildiği gibi üzücüde.

Bir ara ikimizin de konuşurken gözleri doldu. Haksızlık karşısında yaşadıklarımız farklı mevzular olsa da hazmetmeyişimiz aynı.

Özlem başkan o kadar heyecanla projelerini anlattı ki ben dinlerken şaşırdım. İlimizde bile böyle düzenli bir otogarımız yok. Oysa otogar için eleştiri yağmuruna tutuldu.Hedef gösterildi. İlçe de otogarı sorduğumuz vatandaşlar memnun, Özlem başkana ise sevgi dolu.

Samimice konuşurken “Uzunköprü için çalışmaya devam edeceğim. Ne olursa olsun seçime kadar yapacaklarım ve tamamlayacağım projelerim var. Yaşadığım ilçem için bir şeyler yapmak ve bulunduğum yeri daha işlevsel hale getirmek için gerçekten çok uğraşıyorum. Kaynaklarımız sınırlı bu yüzden sponsor arayışımız oldu. Bunu da gerçekleştirdik. Siz uğurlu geldiniz.(Ziyaretimiz esnasında Saadettin Saran’dan gelen bir haber oldu. Artık ikinci bir kreş daha yapılacak Uzunköprü’ye) müjdeli haberi sizinle de paylaşayım Nevser Hanım. Saadettin Saran ikinci kreşimizin yapımına sponsor olacak” dedi.

whatsapp image 2022 09 05 at 16.48.36 - Edirne Ahval GazetesiÖzlem Başkan’ın yüzünde ki sevinci görmenizi isterdim.

Belediyenin bütçesinin yetmediği yerde sponsor arayarak her kapıyı çalan. Ev ekonomisi mantığı ile belediyesini yöneten ve gece yorgun dahi olsa çocuklarına yetişen bir anne.

Özgeçmişini merak edenler için kısa bir alıntı yapayım;

“Özlem Becan; 1981 yılında Uzunköprü doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimini Uzunköprü’de tamamladıktan sonra sırasıyla Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nü bitirmiş, ardından da Boğaziçi Üniversitesi’nde İngilizce eğitimi almıştır. Alanında başarılı, bağımsız bir denetim firmasında kıdemli vergi denetçisi olarak çalışan Özlem Becan, denetçilik görevi sırasına, sektöründe öncü kuruluşların vergi denetimi ve tasdik sürecinde görev almış; banka, aracı kurum ve sigorta şirketlerinin birleşme, bölünme, durum tespiti ve değerleme çalışmaları ile satış işlemlerinde aktif olarak çalışmıştır. Özlem Becan’ın ayrıca sigortacılık sektörü ve emeklilik yatırım fonların ile ilgili yayımlanmış makaleleri de bulunmaktadır.  Eğitime destek çalışmaları başta olmak üzere birçok toplumsal içerikli sosyal sorumluluk projelerinde yer alan Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan; 31 Mart 2019 Mahalli İdareler seçimlerinde Uzunköprü Belediye Başkanı olarak seçilmiştir. Evli ve 2 çocuk annesidir.”

Taşın altına ellerini koyan ve aldıkları bu riskin doğurabileceği sonuçların sorumluluğunu üstlenmekten de kaçınmayan her güçlü kadın başarıyı muhakkak göğüsleyecektir. Yapılan baskı ve haksızlıklar ALFA olarak nitelendirilen kadınları düşünüldüğünün aksine daha da hırslandırır.

Uzunköprü çok şanslı. ALFA karakterinde çalışkan ve üreten bir başkanları var.

Yolun açık olsun Özlem Başkan…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu