Saraçhane Köprüsü’ne tadilat

Anıtlar Kurulu’nun tarafından alınan kararın ardından, Tarihi Saraçhane Köprüsü’nde tadilat çalışmaları Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından başlatıldı.

Diğer adıyla Şahabettin Paşa Köprüsü veya Horozlu Köprüsü, Edirnede, Tunca Nehri üzerinde bulunan bir Osmanlı köprüsü olan Tarihi Saraçhane Köprüsü’nde Anıtlar Kurulu’nun tarafından alınan tadilat kararı sonrası, Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından tadilat çalışmaları başladı. Araç trafiğine kapalı olan köprünün zemininde, boş olan kısımlara yeni taş yerleştirildiği görülürken, koruma demirlerinin yerleştirildiği taşlar ise mucarta çekiciyle eskitilerek yerlerine yerleştiriliyor.

SARAÇHANE KÖPRÜSÜ’NÜN TARİHİ

Kentin kuzeybatısında Sarayiçi yakınında Tunca Nehri üzerine yapılan köprüyü, 1451 yılında ll. Murat Dönemi’nin önemli devlet adamlarından Şahabettin Paşa yaptırmıştır. Köprü 120 metre uzunlukta 5 metre genişliktedir. 11 ayaklı, 12 kemerli ve taştan köprünün iki yanındaki kemeri toprak altında kalmıştır. 1702’de orta kemeri yıkılan köprü Sultan ll.Mustafa tarafından onartıldığında 50 metre uzatılmıştır. Köprünün doğusunda Saraçhane Mahallesi bulunduğundan bu adla da anılmaktadır. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!