Seçilen heyete ‘toplantılara katılmıyorlar’ iddiası

İl Genel Meclisi 2024 yılının ilk oturumunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti üyeleri seçildi. AK Parti Edirne Merkez İl Genel Meclis Üyesi Tamer Karadağ, seçilen üyelerin belediye personeli olduğunu ve mütevelli toplantılarının büyük bir bölümüne katılmadıklarını iddia etti.

Edirne İl Genel Meclisi 2024 yılı Ocak ayı oturumlarının 1’inci birleşimi Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirildi. Yoklama alımı ve tutanak özetlerinin okunmasıyla başlayan toplantıda, Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu tarafından hazırlanan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti üye seçimi hakkındaki rapor, Komisyon Başkanı Halil Akdağ tarafından meclis üyelerine aktarıldı.

WhatsApp Image 2024 01 02 at 15.22.16 | Edirne Ahval Gazetesi
Seçilen heyete ‘toplantılara katılmıyorlar’ iddiası | Edirne Ahval Gazetesi

‘TOPLANTILARIN YÜZDE 80’İNE KATILMIYORLAR’

AK Parti Edirne Merkez İl Genel Meclis Üyesi Tamer Karadağ, Edirne Merkezde heyete seçilen üyelerin, belediye personeli oldukları ve mütevelli heyeti toplantılarına katılmadıkları iddiasında bulundu. Karadağ; “Edirne Merkezde geçen yıl heyete gönderilen arkadaşlar, belediye personeliydi. Ayda 2 tane toplantı yapılıyor, toplantıya gidenlerden öğrendiğim kadarıyla, bu arkadaşlar toplantıların yüzde 80’ine katılmamışlar. Burada şunu sormak istiyorum; bu arkadaşları ne için seçtik? Benim görüşüm şu; Oraya seçmiş olduğumuz arkadaşlar, prosedürlerin yetmediği yerlerde destek olmalıdırlar. Yani yardıma ihtiyacı olan ve devletin yardım edemediği insanlara yardım etmeleri gerekir” dedi.  

WhatsApp Image 2024 01 02 at 15.22.16 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Seçilen heyete ‘toplantılara katılmıyorlar’ iddiası | Edirne Ahval Gazetesi

‘HİÇ KİMSE DEVLETİN VEREMEDİĞİNİ KENDİ CEBİNDEN KARŞILAYAMA’

Karadağ’a yanıt veren Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, heyete seçilen üyelerin asıl görevinin vatandaşa birinci elden yardım etmek değil, vatandaşın problemlerini mütevelli heyetine aktarabilmeleri olduğunun altını çizdi. Geçmiş; “Buradaki seçme amacımız, bölgeyi iyi tanıyan, insanların sorunlarını iyi bilen, o sorunları oraya aktarabilen insanların olması gerektiğiyle ilgili. Heyetteki arkadaşlarımızın hepsini tanıyorum. Gerçekten sosyal yardımlaşmadan bir ihtiyacı olan vatandaşlar, hemen heyet üyesine gidip sorunlarını aktarıyorlar. O insanlar, daha çok tanıdığı insanlara yardım etmek için orada. Çünkü bürokratlar vatandaşları tanımazlar. Üyelerin verdiği fikirlerle kanaat oluşur. Kanaatin neticesinde de devletin sağladığı sosyal yardımlar vatandaşlara gider. Yani önemli olan, üyelerin halkla iç içe olabilmeleri, halkın sorunlarını mütevelli heyetine taşıyabilecek bilgiye ve tanınırlığa sahip olabilmeli. Vatandaşlar, bir şey olduğu zaman mütevelli heyetine arayıp ulaşabilmeli. Bu nitelikte olması lazım. Hiç kimse devletten daha zengin olamaz, hiç kimse devletin veremediğini kendi cebinden karşılayamaz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından komisyon raporu gereği, Süloğlu’nda 3 ve diğer ilçelerde 4 mütevelli heyeti üyesi adayı olmak üzere toplam 37 mütevelli heyeti üyesi adayı, meclis üyelerince tek tek oylanarak her ilçeden 2’şer tane heyet üyesi seçildi. Oylama sonuçlarına göre Edirne Merkezde 16’şar oy alan Pervin Çavuntçu ve Nurcan Pektaş, Keşan’da 16’şar oy alan Muammer Gizlen ve Barbaros Erim, Uzunköprü’de 16’şar oy alan Metin Evrensel ve Nurhan Yiğit, Lalapaşa’da 17 oy alan Çetin Kuruoğlu ve 16 oy alan Muammer Tufan, Havsa’da 16’şar oy alan Adem Yenici ve Mehmet Vurmaz, Meriç’te 16’şar oy alan Ali Tuna ve Kibariye Kalkıncı, İpsala’da 16’şar oy alan Ali Tetik ve Hüseyin Bülbül, Süloğlu’nda 17 oy alan Sezai Mutu ve 27 oy alan Mehmet Kara ve Enez’de 16’şar oy alan Berna Özay İşcan ve Hakkı Can, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliğine seçilmeye hak kazandı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!