Sedefçi’den ‘engelli birimi’ projesi

İYİ Parti Belediye Meclis 1’inci sıra kontenjan adayı Celebral Palsy hastası, engelli Kadir Berke Öz, parti il yönetim binasında düzenlenen toplantıda tanıtıldı. Toplantıda konuşan İYİ Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçi; “Edirne Belediyesi’nde bir engelli birimi kurmak istiyoruz. Bu engelli biriminin de bir parçası Berke evladımız olacak. Berke’nin eğitim seviyesiyle, önerileriyle, birbirimize tüm halkımızla beraber sahip çıkarak, tüm engelli kardeşlerimizin mutlu olması, daha sağlıklı bir yaşam sürmesi için hep beraber gayret içerisinde olacağız” dedi.

İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı tarafından İYİ Parti Edirne Belediye Meclis Kontenjan 1’inci Sıra Adayı CP (Celebral Palsy) olan engelli vatandaş Kadir Berke Öz, parti binasında düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı. Toplantıya, İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Alpay Alpagut Engin ve İYİ Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçi, Öz’ün ailesi ve partililer katılım sağladı.

IMG 7468 | Edirne Ahval Gazetesi
Sedefçi’den ‘engelli birimi’ projesi | Edirne Ahval Gazetesi

‘BERKE’Yİ BELEDİYE MECLİSİ’NDE GÖRMEK İSTİYORUZ’

Toplantıda konuşan parti İl Başkanı Engin, Kadir Berke Öz’ün belediye meclisinde engelli vatandaşları en iyi şekilde temsil edeceğini kaydetti. Engin; “Berke engelli bir kardeşimiz ama Berke, çok özel bir kardeşimiz. Berke, 2 tane üniversite bitirmiş, çok üretken, çalışkan bir kardeşimiz. İYİ Parti’nin kuruluşundan bu yana, her zaman İYİ Parti’nin içerisinde olmuş bir kardeşimiz. Bugün, kendisini kontenjan aday olarak belediye meclisinde de görmek istiyoruz. Bizi temsilen belediyede olacak ve orada engelli arkadaşlarımızı en iyi şekilde temsil edecek, onların sorunlarını bize en iyi şekilde iletecek, belediyenin de bu konudaki çalışmalarında bizlere en iyi şekilde yardımcı olacak” dedi.

IMG 7505 | Edirne Ahval Gazetesi
Sedefçi’den ‘engelli birimi’ projesi | Edirne Ahval Gazetesi

‘ENGELLİLER KADAR AİLELERİ DE BÜYÜK FEDAKARLIKLAR YAPIYOR’

Kadir Berke Öz’ün kendilerine ilettiği kentte yaşadıkları sorunları aktaran Engin, engelli vatandaşların ulaşım, eğitim, sağlık alanlarında yaşadıkları sorunları aktardı. Engelli vatandaşların ailelerinin de gösterdiği fedakarlığa dikkat çeken Engin; “Öncelikle Berke’nin en büyük sıkıntısı yollar ve kaldırımlar. Yollar engelli vatandaşlar için maalesef uygun değil. İkinci en büyük sorun, ulaşımda otobüslerin engelli vatandaşlar tarafından kullanılabilecek düzeyde, kullanılabilecek durumda olmadığına dair sorununu, Berke bizlere iletti. Üçüncü sorun; Berke, eğitim alanında sorun olduğunu bize iletti. Dördüncü sorun; engellilerin sağlık sorunlarıyla ilgilenilmiyor. Yani ‘biz, yeteri kadar sağlık konusunda destek alamıyoruz’ diyerek bize iletti. Bunların dışında Berke, ailesini de çok düşünen bir kardeşimiz. Böyle özel durumdaki vatandaşların sadece kendileri değil aileleri de çok büyük fedakarlıklar yapıyor. Bundan dolayı da Berke, bize şöyle bir proje önerisinde bulundu; Engellilerin kendilerine bakabilecek bir alanlarının olması, yani bazı özel kişilerin sağlık çalışanlarına teslim edildiğinde, aileleri için park ve kapalı spor salonu gibi ortamlarda ailelerinin dinlenebileceği, kendilerine bir sosyal zaman yaratmak için bir organizasyon yapılması gerektiğini bizlere iletti. Yani biz engelli vatandaşları sağlık çalışanlarına teslim edeceğiz, anne ve babası da o sırada kendi sosyal hayatlarına devam edebilecekler” şeklinde konuştu.

‘SOSYALLEŞMEK, ÇALIŞMAK, ÜRETKEN OLMAK İSTİYORLAR’

Engelli vatandaşların çalışmak sosyalleşmek istediklerini ifade eden Engin; “Berke, engelli vatandaşlara çalışma yerleri olmadığını söyledi. Sosyalleşmek, çalışmak, üretken olmak istiyorlar ki Berke bunu aslında yapıyor, ama diğer engelli vatandaşlar Berke kadar sosyal bir vatandaş olmadıkları için, onlara belirli yerlerde çalışma imkanı sağlanması gerektiğini ifade etti” diye konuştu.

IMG 7475 | Edirne Ahval Gazetesi
Sedefçi’den ‘engelli birimi’ projesi | Edirne Ahval Gazetesi

“EDİRNE BELEDİYESİ’NDE ENGELLİ BİRİMİ KURMAK İSTİYORUZ”

Belediyecilikte insanların yanı sıra hayvan ve bitkilere de sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Sedefçi, seçilmeleri durumunda Edirne Belediyesi bünyesinde bir engelli birimi kuracaklarını duyurdu. Sedefçi; “Şu anda bize düşen bir görev var; Engelli kardeşlerimize mutlak suretle sahip çıkmamız gerektiğinin farkındayız. Bu insanlar, bizim insanlarımız. Edirne’de en azından 8-9 bin aile bu konudan dolayı hizmet, yardım bekliyor. Edirne Belediyesi olarak, halkımızın hizmetkarı olarak tüm yaşayanlara sahip çıkma düşüncesindeyiz. İnsanları bırakın, bizim hedeflerimizde köpekler, kediler, ağaçlar, çiçekler de var. Tüm canlılara sahip çıkmalıyız. Ve bu anlayışla beraber Berke kardeşimizin bizim grubumuzda olması büyük bir avantaj. Bir engelli evladımız olarak onun sıkıntılarını yaşama şansına sahip değiliz. Onlardan öneriler, görüşler alarak, bu kentte engelli kardeşlerimizin mutlu olması için tüm gayretimizi vereceğimizin sözünü vermek istiyorum. Ve Edirne Belediyesi’nde bir engelli birimi kurmak istiyoruz. Bu engelli biriminin de bir parçası Berke evladımız olacak. Berke’nin eğitim seviyesiyle, önerileriyle, birbirimize tüm halkımızla beraber sahip çıkarak, tüm engelli kardeşlerimizin mutlu olması, daha sağlıklı bir yaşam sürmesi için hep beraber gayret içerisinde olacağız” ifadelerini kullandı.

‘ENGELLİLERİN FAYDALANABİLECEĞİ 40 OTOBÜS GETİRMEK İSTİYORUZ’

Engellilerin ulaşım sıkıntısı için çözüm üreteceklerini ifade eden Sedefçi, 40 adet engellilerin binişine uygun otobüs getireceklerini ifade etti. Sedefçi; “Berke’nin de ifade ettiği gibi, otobüslerle ilgili bir sıkıntı var. Minibüslerde şu anda engelliler için herhangi bir sistem olmadığından dolayı, faydalanma imkanları yok. Benim projemde 80 adet minibüs hattını iptal ederek, yerine 40 adet otobüs koymak istiyoruz ve bu otobüslerin tümü engellilere uygun şekilde hizmete sunulması planlanıyor. Bunu 1 yılda çözme imkanına kavuşacağız. Benim dönemimde engelli yurttaşlarımız için yollarda projeler üretmeye çalıştık. Şu anda bunların tamamının bozulmuş olduğunu görmekten üzüntü duyuyorum. İnşallah, göreve geldiğimizde bunları yeniden ele alarak, Edirne’de yaşayan tüm engelli kardeşlerimize rahat, huzurlu, mutlu ulaşım sağlamak için gereken neyse yapacağız. Bu konuda önderliği Berke kardeşimiz yapacak” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!