‘Şehrin tek sıkıntısı Ulus değil’

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Irmak, Edirne’nin gündemini bir hayli meşgul eden Ulus Pazar yerinin Belediye tarafından satış ihalesine çıkarılması konusuna değinerek, şehirde gündem olması gereken çok daha farklı konuların olduğunu dile getirdi. Röportaj yaptığımız Irmak, Ulus Pazarı yerinin satışından ziyade şehirdeki trafik sorunu ve ekonomik sıkıntılarının konuşulması ve çözüm aranması gerektiğini vurguladı.

Belediye tarafından satışa çıkarılan Ulus Pazarı alanı, Edirne’de tartışmalara sebep olarak gündemde uzun süre konuşuldu. Ulus Pazarı alanının satış ihalesine çıkarılmasını nasıl yorumladığını sorduğumuz Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Irmak, kendisiyle yaptığımız röportajda söz konusu Ulus Pazarı alanı satışının gündemde gereğinden fazla konuşulduğunu söyledi. Irmak; “Bir Ulus Pazarı’dır gidiyor. Esnafımızı çok seviyorum ama Ulus Pazarı kurulurken çoğu insan karşı çıkmıştı şimdi satışa çıkarılıyor yine karşı çıkıyorlar. Ne yapacağımıza bir karar vermeliyiz” dedi.

“BU KARARIN EDİRNE’DE BU KADAR GÜNDEM YARATMASINI DOĞRU BULMUYORUM”

Tepkilerin satışa ihalesine çıkmadan önce verilmesi gerektiğini belirten Irmak; “Şehrin seçilmiş bir belediye başkanı var, ona yetki verilmiş. Satış kararı verilmeden önce çeşitli aşamalar vardır. Mecliste karar verilirken bir şeyler söylemek gerekirdi, karar alındıktan sonra değil. İnsan nerede düştüğüne değil, nerede kaydığına bakmalı. Belediyeler arsa üretip arsa satabilirler bu kanuni bir haktır. Belediye başkanımız Ulus Pazarı’nın yerini satışa çıkarırken mutlaka alternatif bir şey düşünmüştür, bir çözüm önerisi vardır. Cuma pazarından öncede Edirne’de yaşam vardı sonra da olacaktır. Alınan karar hayırlı olsun ama bu kararın Edirne’de bu kadar gündem yaratmasını doğru bulmuyorum” diye konuştu.

Edirne’de trafik sorununun olduğunun altını çizen Irmak, Ulus Pazarı’nın yanı sıra trafik sorununa da çözüm bulunması gerektiğini dile getirdi. Irmak; “Edirne’de daha rahat yaşam için konfor alanlarını nasıl yaratabiliriz bunları konuşmamız gerekiyor. Okullar açıldı ve şuanda Migros marketin bulunduğu ışıklarda üç tur beklemeden karşıya geçilemiyor. Trafik sorununun çözümlerini konuşmamız gerekiyor. Bazı yerlere batçık modelleri yapılabilir mi? gibi çözümleri tartışmamız gerekiyor. Çekirdek konfor alanlarımızı nasıl rahatlatırız konusu üzerinde durmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

YÜZDE SIFIR FAİZLİ KREDİYİ 16 ÜYE ALABİLDİ

Ayrıca ülke genelinde ekonomik sıkıntıların olduğunu vurgulayan ETSO Başkanı Sezai Irmak, geçtiğimiz günlerde üyelerine sağladıkları yüzde sıfır faizli krediyi toplam 16 üyenin kullanabildiğini açıkladı. Irmak; “Diğer yandan ekonomik gündemimiz var. Yani enflasyon canavarının altında hepimiz eziliyoruz. Geçtiğimiz günlerde üyelerimize İş Bankası ile yüzde sıfır faizli kredi imkânı sağladık. Krediden toplam 16 üyemiz yararlanabildi. Çünkü borç geçmişi temiz olan, İş Bankası’nda hiç hesap açmayan, süreyi kaçırmayan üyelerimiz yararlanabildi. Esnafımız için 100 Bin TL yüzde sıfır faizli kredi bir nebze de olsa nefes oldu. İnsanlarda kamu bankalarının düşük faizli, özel bankaların ise çok yüksek faizlerle kredi veriyor gibi algılar var. İş Bankası Müdürümüz Çiğdem Hanımla bu konuyu konuşurken, kendisi bu algının doğru olmadığını söyleyince, protokol üzerinde konuşma gerçekleştirdik. Ve öneri sonrası protokolü düzenledik. Diğer illerdeki oda başkanlarından da protokole büyük ilgi oldu ve bize nasıl yaptığımızı sordular” ifadelerine yer verdi. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu