Sendikalardan şiddete karşı ortak ses

Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi’nde yüksek sesli müzik dinlediği gerekçesi ile sağlık çalışanları tarafından uyarılan F.K., tartıştığı sağlık çalışanlarına silah çekmişti. Yaşanan olayı tepki göstermek amacıyla olayın gerçekleştiği Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi bir araya gelen Sağlık-Sen Edirne Şubesi ve Genel Sağlık-İş Edirne Şubesi, ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Sağlık-Sen Edirne Şube Başkanı Erhan Turhan; “O silah, o gece aslıda memuruna değil, doğrudan devlete doğrultulmuştur” dedi. Bir araya gelen sağlık çalışanları güvenlik amacıyla hastanelerde x-ray cihazlarını görmek istediklerini belirterek, taleplerini yinelediler.

Geçtiğimiz günlerde Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi’ne bir yakını ile acil muayene alanına gelen F.K., cep telefonundan müzik dinlerken sağlık çalışanı tarafından uyarılması üzerine, sağlık çalışanına silah çekti. Büyük tepkiye neden olan olayı protesto etmek amacıyla Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi’nde bir araya gelen Sağlık-Sen Edirne Şubesi ve Genel Sağlık-İş Edirne Şubesi, ortak basın açıklaması düzenleyerek, yaşanan olayı protesto etti.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YAPILAN BU SALDIRILAR, HASTALIKLI BİR TAVIRDIR”

Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi’nde yaşanan olayı özetleyen Turhan; “Sabaha karşı 04:00 sularında acil servise cep telefonundan çalan şarkıyı kapatma zahmetinde bile bulunmadan, muayene alanına kadar gelen bir vatandaşın, görevli hekimin müziği kapatmasını belirtmesi sonrasında önce belindeki silahı gösterme, sonrasında da silah çekerek görevlilere doğrultma ve çıkan arbedeler silsilesi şeklinde cereyan eden olaylar; bir kadın doktor, bir kadın hemşire ve bir de tıbbi sekreter arkadaşımızı yine sağlıkta Şiddet belasıyla karşı karşıya getirmiştir. Gün geçmiyor ki sağlıkta yeni bir şiddet haberi duymayalım. Her gün bir yenisi eklenen şiddet olayları, sağlık çalışanları açısından çekilmez bir hal almıştır. Kim tarafından, ne sebeple yapılırsa yapılsın, sağlık çalışanlarını hedef alan sözlü ve fiili hain saldırılar hem sağlık çalışanlarına hem de toplum sağlığına yapılmış bilinçsiz, ahmakça, kabul edilemez ve affedilemez bir suçtur. Kendisini veya yakınını iyileştirmek için var gücüyle çalışan sağlık çalışanlarına yapılan bu saldırılar, akli muhakeme ve vicdani muhasebe içinde olanların asla yapmayacağı ve yapamayacağı hastalıklı bir tavırdır. Sağlık çalışanına uygulanan şiddet, topluma karşı yapılmış utanç verici bir durumdur. Sağlık çalışanlarının şiddetle karşı karşıya kalmaları ve bunun önüne geçilememiş olması üzüntü verici olduğu kadar, bezdirici ve düşündürücüdür” açıklamasını yaptı.

“BİRİLERİ BAŞLARINI YASTIĞA RAHATÇA KOYUYORSA, BEYAZ MELEKLERİN ORADA OLDUĞUNU BİLMESİNDENDİR”

Gece saatlerinde tüm idari personeller ve görevliler uyurken sağlık çalışanlarının çalıştığını ifade eden Turhan; “Günün en ıssız vakti olan sabahın dördünde tüm büyükler, tüm idari amir sıfatı olanlar, ilin tüm ileri gelenleri yataklarında uyurken, işte o gece acilde görevli üç arkadaş başta olmak üzere, acil bünyesindeki diğer birimlerde, yoğun bakımlarda, ameliyathanelerde, yataklı servislerde, 112 istasyonlarında dur durak bilmeden, uykuyu aklına getirmeden karınca misali çabalayan sağlık mesleği mensuplarıdır. Gece birileri başlarını yastığa rahatça koyuyorsa, beyaz meleklerin orada olduğunu bilmesindendir” dedi.

“O SİLAH MEMURA DEĞİL, DOĞRUDAN DEVLETE DOĞRULTULMUŞTUR”

Turhan, hastanelerde rahat bir şekilde silah çekilmesinin güvenlik açığı olduğunu belirterek, “Hastaneler niteliği ve niceliği bakımından onlarca kamu görevlisinin yaralara merhem olmak için, içinde bulunduğu yüzlerce hastanın da şifa bulmak için tedavi gördüğü bir kamu kurumudur. Gecenin o yarısı birileri gelip işini yapan meslektaşlarımıza silah gösterebiliyorsa, sonra da çekip onlara doğrultabiliyorsa bunu önce devletin, devleti idare edenlerin düşünmesi gerekir. Çünkü o silah, o gece aslıda memuruna değil, doğrudan devlete doğrultulmuştur” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023 10 25 at 17.18.36 | Edirne Ahval Gazetesi
Sendikalardan şiddete karşı ortak ses | Edirne Ahval Gazetesi

“SAĞLIKTA ŞİDDET, KATALOG SUÇLAR HALİNE GELDİ”

Sağlıkta şiddet zanlılarının yeterli ceza almadığını söyleyen Turhan; “Sendikalar olarak her birimiz kendi çözüm önerilerimizi Bakanlığımıza dosya halinde sunduk, bunlardan birkaçı gerçekleşti mesela sağlıkta şiddet, katalog suçlar haline geldi, lakin bu konudaki kanuni düzenlemelere rağmen halen birçok fail, meslektaşımızdan önce karakolun arka kapısından çıkarak suç mahaline yarım bıraktığı işi tamamlamak için geri gelmektedir. Buradan soruyorum, bu nasıl yaman bir çelişkidir? Hukuk, adaleti sağlaması gerekenler tarafından neden kanunda yazıldığı gibi işletilememektedir?” diye konuştu.

‘HASTANELERE X-RAY CİHAZI TALEP EDİYORUZ’

AVM’lerde ve kamu kurumlarına girişlerde X-Ray cihazı bulunduğunu hatırlatan Turhan, hastane girişlerine de X-Ray cihazı kurulması gerektiğine vurgu yaptı. Turhan; “Neden bir X-Ray cihazı hastane ana girişlerinde yok? Bizler hastane girişlerinin bir veya ikiye düşürülmesini ve her girişe bir X-Ray cihazı yerleştirilmesini talep ediyoruz. Bu işin bugüne kadar yapılmamasının ne tür bir gerekçesi varsa artık mülga olmuştur, derhal gerçekleştirilmelidir. Yetkililer bir kez empati yapsınlar, kendilerine veya eşlerine vazifeleri başında alnına bir kendini bilmez tarafından silah dayansa ne yaparlardı ne hissederlerdi?” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK EMEKÇİLERİ GEÇİM DERDİ İLE BOĞUŞURKEN BİR DE YÜZLERCEMİZ HER GÜN ŞİDDETE UĞRUYORUZ”

Genel Sağlık-İş Edirne Şube Başkan Yardımcısı Yunus Ali Kaba, sağlık çalışanlarının emeklerinin sömürülmesine izin vermeyeceklerinin altını çizerek; “Sağlık Bakanlığına buradan yeniden sormak istiyoruz; Artık canımıza kasteden bu sorunlarımıza karşı halen sadece tweet atarak mı yetineceksiniz. Sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunlar için tek yapabileceğiniz bu mu? Sağlık emekçileri geçim derdi ile boğuşurken bir de yüzlercemiz her gün şiddete uğruyoruz. Birileri bizim sesimizi duymadığı gibi, duyulmasını engellemek için elinden geleni yapıyor. Ama dün olduğu gibi, yarın da daha da güçlü şekilde ‘emek bizim söz bizim’ demeye devam edeceğiz. Yaşamamıza kastedenlere, emeğimizin sömürülmesine, geleceğimizin karartılmasına asla izin vermeyeceğiz” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 10 25 at 17.19.22 | Edirne Ahval Gazetesi
Sendikalardan şiddete karşı ortak ses | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!