Binalarda sertifika gerçeği

Yapıların kontrolünü sağlamak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ‘Bina Kimlik Sistemi’ hayata geçirildi. Edirne İnşaat Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Tezcan Liznak, ‘Bina Kimlik Sistemi’ hakkında değerlendirmelerde bulunarak, binaların gerçek değerini belirleme açısından uygulamanın oldukça faydalı olacağını belirtirken, uygulama ile değeri belirlenen binalarda daire fiyatlarının artıp, azalabileceğinin altını çizdi. Liznak, uygulamanın müteahhitlere, emlakçılara ve vatandaşlara fayda sağlayacağını ve şehirdeki bina kalitesinin belirleneceğini vurguladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, yapıların kontrolünü sağlamak amacıyla ‘Bina Kimlik Sistemi’ni hayata geçirdi. ‘Bina Kimlik Sistemi’ ile kolon kesilmesi, kaçak kat çıkılması gibi durumların önüne geçilecek. Binaların girişlerine asılacak QR kod uygulamalarının akıllı cihazlarla okutulmasıyla yapı hakkında detaylı bilgiye kolayca erişilecek. Edirne İnşaat Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Tezcan Liznak, açıklamalarda bulunarak hayata geçirilen uygulamanın bina sakinlerine, müteahhitlere ve emlakçılara fayda sağlayacağını ifade etti.

WhatsApp Image 2023 12 19 at 16.25.04 | Edirne Ahval Gazetesi
Binalarda sertifika gerçeği | Edirne Ahval Gazetesi

“BİNANIN GERÇEK DEĞERİ ORTAYA ÇIKACAKTIR”

Daha önceden 2021 yılından sonra yapılan binalar için bina kimlik sertifikası çıkarıldığını ancak yeni düzenleme ile birlikte 2021 yılından önce inşa edilen binalar için de sertifika uygulamasına geçileceğini ifade eden Liznak, sertifikaların binanın gerçek değerini belirlemede yardımcı olacağını ifade etti. Liznak; “Bina kimlik sertifikası 2021 yılından önce yapılan binalarda yoktu. Yeni çıkan yönetmelik gereği ise her binaya zorunlu olarak bina kimlik sertifikasının asılması kararı çıkarıldı. Bütün binalarda bina kimlik sertifikası uygulaması hayata geçirilecek. Bu uygulamaya geçildikten sonra binadaki herhangi bir daireyi alacak veya kiralayacak olan vatandaşlar sertifikanın QR kodunu okutarak, binanın her özelliğini, bina hakkındaki teknik bütün detayları görebilecekler. Bu da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanarak, 81 ile eş zamanlı bildirildi. En kısa zamanda uygulama başlayacaktır. Konuyla ilgili yerler ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlükleridir. Sonuçta insanlara fayda sağlayacak bir uygulama olacaktır. İnsanlar ikamet ettiği binanın, dairenin teknik yapısının ne durumda olduğunu görecekler. Binayı satın alırken uygulanacak olan bina kimlik sertifikası ile fiyatlarda düşüp, artacak. Örneğin binanın gerçek, eder değeri ortaya çıkacaktır” dedi.

WhatsApp Image 2023 12 19 at 16.23.38 | Edirne Ahval Gazetesi
Binalarda sertifika gerçeği | Edirne Ahval Gazetesi

“SERTİFİKALAR FİYATLARI DA ETKİLEYECEKTİR”

Liznak, sertifikaların bina değeri belirlemede önemli bir rol oynayacağa vurgu yaptı. Liznak; “Fiyatların abartılmasının da önüne geçilecektir. Emlakçıların da işi bu uygulama ile daha da kolaylaşmış olacak. Onlar da QR kodu okutarak müşterilere dairenin özelliklerini birebir gösterebilecekler ve fiyat değerlendirmesi daha kolay yapılacak. Örneğin bina eski olabilir ama daha sağlam çıkabilir. Sertifikalar fiyatları da etkileyecektir. Uygulama öncelikle 2021 yılı sonrası yapılan binalar içindi ama şimdi 2021 yılı öncesi yapılan binaları da kapsıyor” şeklinde konuştu.

“ŞEHİRDEKİ BİNA KALİTESİ BU UYGULAMA İLE BELİRLENMİŞ OLACAKTIR”

Edirne’deki binaların büyük bir bölümün sağlam olduğunu ifade eden Liznak, bina kimlik sisteminin müteahhitlere, emlakçılara ve vatandaşlara faydası olacağının altını çizdi. Liznak; “Edirne’de her bina sağlamdır, kolonu eksik olan vs. bir bina yoktur Edirne’de. Bu uygulamanın müteahhitlere, emlakçılara, vatandaşlara faydası olur. Şehirdeki bina kalitesi bu uygulama ile belirlenmiş olacaktır” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!