‘Servisçilerin tek gideri akaryakıt değil’

Okulların açılmasıyla birlikte, çocuklarını eve uzak okullara gönderen aileler yine öğrenci servislerini tercih etmeye başladı. Edirne’de servisçi esnaflığı yapan baba Yücel Nazıroğlu ve oğlu Taner Nazıroğlu da servis ücretlerini ve servisçilerin masraflarının da baz alınarak, belirlenen servis ücretlerinin sadece akaryakıt ücretlerine göre belirlenmemesi gerektiğini söyledi. Nazıroğlu, Edirne’de servislerde çalışabilecek usta şoför bulmakta zorlanıldığının da altını çizdi.

Edirne Servisçi esnaflarından Yücel Nazıroğlu ve oğlu Taner Nazıroğlu, açıklamalarda bulunarak Edirne Belediye Meclisi’nde belirlenen yeni servis ücretlerini değerlendirdi. Bazı servisçilerin olması gerekenden daha az ücretlere çalıştığına dikkat çeken Taner Nazıroğlu; “Araçlara sadece yakıt ve personel ücreti olarak bakılmaması gerekiyor. Bu araçların bakım, güvenliği için yazlık-kışlık lastikler ayrıca sanayi olarak da yaşanılan sıkıntı Edirne de sayıca çok usta bulunmamasından kaynaklı fahiş fiyatlar bizim de maliyetlerimizi arttırmakta. Bir aracın hiç çalışmadan yaptığı masraf günlük 1200 lira. Şu an en düşük 1050 lira olması gereken fiyatlarda çoğu servisçi 850-900 lira gibi rakamlara gitmeye çalışıyor kısa mesafelerde. Bu fiyatlandırma kilometre bazında yapılıyor” dedi.

‘SADECE YAKIT ARTIŞLARINI ÜCRETE YANSITIYORUZ, DİĞER ARTIŞLARI YANSITMIYORUZ’

Akaryakıt zamlarına artık şaşırmadıklarını kaydeden Nazıroğlu; “Çok alıştık, şaşırmıyoruz. Sadece yakıt değil ki her şeye zam var. Ayrıca vergi matrahları var bu öğrenci servisinin dışında bir sıkıntımız. Örneğin hizmet alan bir fabrika için yüzde ikilik bir matrah artışı ciddi artış oranı olarak onlara yansıyor ve bu durum onların belini büküyor. Bu yüzden de bizim yakıt ve asgari ücret artışına istinaden talep ettiğimiz zamlara sıcak bakamıyorlar. Bu artış yılın altıncı ayı değil de yılbaşında yapılması çok daha sağlıklı olurdu. Biz şu an sadece yakıt artışlarını yansıtmaya çalışıyoruz. Diğer artışları yansıtamıyoruz” şeklinde konuştu.

“USTA ŞOFÖRLERE İHTİYACIMIZ VAR”

Nazıroğlu, kalifiye şoför bulmakta zorlandıklarının altını çizerek; “Kalifiye eleman konusunda büyük sıkıntı yaşıyoruz. Herkes hemen şoför olabilirim gözüyle bakıyor bu işe ancak gerçekten durum pek öyle dışarıdan göründüğü gibi olmuyor. Usta şoförlere ihtiyacımız var. Ehliyetini büyüten herkes hemen bu işi yapabilirim gözü ile bakıyor. Bu sebeple firmaların geneli daha yaşı olan şoförlere yöneliyor. Çünkü daha deneyimliler ve sorumluluk bilincindeler. Gençler hemen bu işe girip para kazanayım gözüyle bakıyor ancak bu işinde stajı olması gerekiyor. Biz kamu personeli taşıyoruz öğrenci taşıyoruz, can taşıyoruz bu yüzden fiziksel ve ruhsal olarak bunu yapabilecek insanlara ihtiyacımız var. Ancak gençlerde şu an favori bir meslek taşımacılık. Özellikle biz yurt dışına da taşımacılık yaptığımız için hemen farklı ülke görürüm döviz üzerinden para kazanırım dertleri var ancak bunları beklerken bir karşılık beklediğimizde bunu göremiyoruz” diye konuştu.

‘İNSANLAR PARK YERİ SIKINTISI YÜZÜNDEN EDİRNE’DEN BAŞKA ŞEHİRLER TERCİH ETMEYE BAŞLADI’

Edirne’deki trafik sorunları hakkında da değerlendirmede bulunan Nazıroğlu, kamu ve özel park yerlerinin yeterli olmadığını belirtirken, mevcut park yerlerinin de denetlenmesi gerektiğini ifade etti. Nazıroğlu; “Yapılabilecek en önemli şey özellikle park yerlerinin ve yasaklı park yerlerinin denetiminin yapılması özellikle çarşı bölgesi ve Kıyık mevkii yol kenarına park edilmiş araçlardan kaynaklı olduğunu düşündüğüm bir sıkıntı içerisinde. Bu sadece biz arabacı camiası için değil bizim de dahil olduğumuz Edirne halkı için büyük bir problem. Ayrıca Saraçlar caddesi civarında yaşanan sadece kamu park yerleri değil özel park yeri konusunda da eksiklikler var. Turistler, Bulgaristan’dan gelen insanlar bile sırf bu park yeri sıkıntısı yüzünden Edirne’den başka şehirleri tercih etmeye başladı ve bu durum esnafımızı da etkiliyor” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

servis | Edirne Ahval Gazetesi
‘Servisçilerin tek gideri akaryakıt değil’ | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!