Sevgili 2021

Hoş buldum. Ne o şaşırdın mı? Gelip geçen yıllar giderken arkamızdan “hoş geldin diyerek karşılayacak seni bunlar” diye kulağına mı fısıldadılar?

Bu kez bir değişiklik yapmak istedim. Sen zahmet etme diye ben sana geleyim dedim. Belki de son bir yılda içine girdiğimiz süreç beni buna itti. Çünkü dünya nüfusunun yaklaşık iki milyonu seni görmeye gelemediler. Giderayak küçük kardeşin biraz bu durumdan da bahsetmiştir sana, hatta dertlenmiştir. “Gelirken iyiydi sonra ne olduysa bela okumaya başladılar bana” diye.

Haklıydı. Zamanı yüzyıl, yıl, ay, hafta ve gün gibi parçalara ayırıp sıralamak insanoğlunun fikriydi. Sıra iki bin yirmiye gelince mi herşey kötüleşti? Bizim hiç suçumuz yok muydu? Vebası, tifüsü, gribi yeryüzünü sarıp, sarsan salgınlar yaşandığı yılların yüzündendi diyelim. Savaşları, ekonomik buhranları, soykırımları, facia ve katliamlar kimin başının altından çıktı?

Ah sayılar ah, doğalı var rasyoneli var, çifti var tek olanı var. Yetmezmiş gibi uğurlusu uğursuzu da var. Kardeşin mesela bizi, hem çift hem aynı sayıların tekrarı olduğu için uğurlu diye adam akıllı dolandırdı. Ne demek sayılar uğurlu olmaz. Numara yapma şimdi. Boşuna mı aklımızda tuttuk, hadi biz boşuna tuttuk siz niye içimize doğdunuz? Milyonlarca insanın hayatlarına müdahale ederek yanlış kararlar alıp vermesine neden oldunuz.

Benden duymuş olma ama bir süre bütün dünyanın gözü üstünde olacak. Sonra yavaş yavaş başlarlar konuşmaya öyle arkandan da değil yüzüne yüzüne bu da onun aynısı diye. İşte tam bu sıralarda başlarına hesapta olmayan bir şeyler gelirse hele bir de memnun olurlarsa senden iyisi yoktur. Olur da memnun edemezsen işte o zaman yandın göz açıp kapayıncaya kadar gitmen elzemdir.

İlk günlerimiz için biraz uzun bir konuşma oldu, farkındayım. Niyetim gözünü korkutmak değil, aklımdan geçenleri fırsatım varken dile getirmekti. Yeni bir yıl ile konuşmak daha çok günlüklerin sayfaları arasında yapılır. Seninle ilgili kararlar alınır, yapılacaklar birer birer sıralanır ilk bir hafta uygulanır sonra orada kalır. Uygulanmayanlar mı? Suçu bir güzel sana atılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu